Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Proste sposoby na oszczędzanie prądu

tekst: Wojciech Stępniewski, WWF
Energooszczędne zmywarki do umycia pełnego załadunku potrzebują około 10 l wody - Fot. SAMSUNG

Oszczędzać prąd wcale nie jest tak trudno.. Wystarczy dobrze wybrać, a potem użytkować domowe sprzęty AGD.

Lodówka. Powinna być ustawiona w najchłodniejszym miejscu kuchni - z dala od grzejników, kuchenki i słońca. Jeśli nie będzie nagrzewać się od zewnątrz, pobierze mniej prądu do schłodzenia wnętrza. Pamiętajmy też, że między lodówką a ścianą powinna być przerwa, potrzebna do obiegu powietrza i oddawania ciepła (rurki wymiennika powinny znajdować się co najmniej 10 cm od ściany), a kratka wywietrznika nie może być zakryta. Co kilka miesięcy warto sprawdzić, czy uszczelka nie wymaga wymiany - jeśli jest szczelna, kartka zatrzaśnięta między komorą a drzwiami lodówki nie da się łatwo wyciągnąć.

Produkty z zamrażarki najlepiej rozmrażać w lodówce, dzięki czemu urządzenie zużyje mniej energii.

Płyta grzejna. Wybierając nową, pamiętajmy, że płyty różnią się sprawnością wykorzystania energii: elektryczne żeliwne mają sprawność rzędu 55%, ceramiczne - 60%, indukcyjne zaś - 90%. Gotowanie na płytach z polami o zmiennej średnicy, dopasowującej się do średnicy garnków, pozwala zaoszczędzić około 15% energii. Tyle samo zaoszczędzimy gotując pod przykryciem i w małej ilości wody (potrawy, które wymagają długiego gotowania lepiej przyrządzać w szybkowarze). Na kilka minut przed końcem gotowania wyłączmy płytę, danie dogotuje się na tzw. cieple resztkowym.

Piekarnik. Nie należy często go otwierać w czasie pieczenia, bo każde jego otwarcie oznacza wzrost zużycia energii. Jeśli kupujemy nowe urządzenie, wybierzmy model z termoobiegiem, gdyż umożliwia on szybsze pieczenie i zużywa mniej energii.

Pralka. Włączamy ją, gdy bęben jest w pełni załadowany. Jeśli chcemy uprać mniej rzeczy, korzystajmy z programu oszczędnego (np. 1/2 wody). Większość detergentów do prania jest skuteczna już w 40 stopniach - pierzmy zatem w niskiej temperaturze.

Gdy kupujemy nową pralkę, poza jej klasą energetyczną, zwróćmy uwagę na zużycie wody i skuteczność (wszystkie informacje podane są na etykiecie energetycznej) oraz wyposażenie, dzięki któremu sprzęt jest oszczędniejszy. Należą do nich na przykład: funkcja automatycznego ważenia wsadu i doboru ilości wody, zamknięty obieg wody ze zraszaniem oraz krótkie programy pozwalające na szybkie i energooszczędne pranie niezbyt zabrudzonych rzeczy.

Zmywarka. Jest urządzeniem mało jeszcze popularnym w Polsce, ma ją zaledwie kilka procent gospodarstw domowych. Tymczasem może być ona źródłem oszczędności - zużywa mniej wody niż potrzeba do mycia ręcznego, a co za tym idzie mniej się jej podgrzewa.

Kupując zmywarkę, wybierzmy model wyposażony w wymiennik ciepła - odzyskuje on ciepło z brudnej wody, które następnie przekazywane jest świeżej, pobieranej z wodociągu - zmniejszamy w ten sposób ilość energii potrzebnej do podgrzewania wody.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak oszczędzać prąd
Czy da się oszczędzać prąd i nie zwariować?
Świadectwo energetyczne - czym jest, czy jest potrzebne i kto może je wystawić?

Skomentuj:

Proste sposoby na oszczędzanie prądu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej