Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rynny plastikowe na lata

odpowiada Anna Grunwald
Rynny z PVC są dostępne w największej palecie kolorów - łatwo dopasować je kolorystycznie do elewacji i dachu - Fot. Galeco

Rynny plastikowe to najtańszy na rynku system orynnowania. Czy niższa cena oznacza mniejszą trwałość? Jak dbać o rynny plastikowe? Czy da się je naprawić, jeśli ulegną uszkodzeniu?

Wybraliśmy do domu rynny plastikowe, ale teraz się wahamy z kupnem. Plastikowe przedmioty na słońcu szybko kruszeją. Czy nie będzie tak z rynnami? A może trzeba o nie specjalnie dbać, by długo służyły? Anna S., Warszawa

Trwałość rynien plastikowych

Rynny z tworzyw sztucznych (PVC) produkowane są z wysokoudarowego (a więc odpornego na uderzenia) polichlorku winylu pokrytego tlenkiem tytanu lub akrylem. Powłoki te chronią przed niszczącym działaniem promieni UV. Trwałość rynien PVC szacuje się na 15-20 lat, ale mogą służyć jeszcze dłużej. W czasie eksploatacji nie korodują i nie trzeba ich malować. Wykonane z tworzywa wysokiej jakości są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV, co oznacza że długo zachowują swój kolor i połysk.

Rynny z PVC mają też tę zaletę, że są barwione w masie. Oznacza to, że zarysowania i inne drobne uszkodzenia nie mają wpływu na ich kolor.

Właściwa eksploatacja

Jak każde rynny, także plastikowe wymagają okresowego czyszczenia - stosownie do ilości wpadających zanieczyszczeń. Liście i igły najlepiej usuwać z rynien przynajmniej późną jesienią, a potem wiosną, by usunąć ich zbutwiałe resztki. Do czyszczenia można używać łopatek plastikowych, szczotek (nigdy metalowych, by nie niszczyć powierzchni). Zanieczyszczenia można też usuwać wodą pod ciśnieniem (z węża ogrodowego z odpowiednią końcówką) lub myjką ciśnieniową. Warto też od czasu do czasu umyć orynnowanie, żeby je odświeżyć - zwłaszcza jeśli jest jasnego koloru.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń rynien z PVC

Rynny z PVC mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli wykluczymy przypadkowe uszkodzenia ciężkim przedmiotem podczas montażu czy innych robót na dachu, większość uszkodzeń powodowana jest przez niewłaściwy montaż, który sprzyja przeciążeniu rynien przez zsuwający się śnieg (dobrze zamontowane rynny plastikowe zwykle działają bez zastrzeżeń).

- Nadmierne wysunięcie rynny. Częstym błędem montażu jest wysunięcie rynny zbyt daleko poza okap. Zsuwający się śnieg nadmiernie obciąża rynnę i wtedy dochodzi do uszkodzeń. Niektórzy producenci zalecają nawet montaż rynien poniżej linii dachu, dzięki czemu spadający śnieg nie dotyka rynien.

Rynna nie powinna wystawać więcej niż 1/3 swej średnicy poza krawędź okapu i musi być ułożona ze spadkiem minimum 0,2 proc. w kierunku rur spustowych. Rozstaw haków - nie powinien być większy niż 60 cm, a jeśli łączenia rynien nie są mocowane hakiem, to odległość haków umieszczonych najbliżej łączenia nie powinna przekraczać 15 cm.

- Niewłaściwe odprowadzenie wody. Nieuwzględnienie dodatkowego obciążenia w miejscach, gdzie spływa najwięcej wody, może być przyczyną pękania lub rozszczelniania rynien, a także wygięcia haków utrzymujących rynnę i niepożądanej zmiany jej należytego spadku. Tak dzieje się często np. pod koszami dachowymi, wskutek czego woda zalega w rynnach, a zimą na krawędzi okapu tworzą się ciężkie sople.

W rynnach pod koszami warto montować rury spustowe, które szybko odprowadzą nadmiar wody.

Jak uniknąć błędów przy planowaniu i montażu orynnowania?

- Rozplanowanie rynien i rur spustowych warto zlecić fachowcowi - doświadczonemu dekarzowi lub projektantowi z firmy produkującej systemy orynnowania.

- Na terenach, gdzie opady śniegu są bardzo obfite, warto stosować płotki dachowe podtrzymujące śnieg na dachu. Tworzeniu się sopli zapobiega również dobre ocieplenie dachu.

- Aby zapobiec wpadaniu do rynien szyszek, kasztanów i żołędzi oraz ograniczyć wpadanie liści i mniejszych zanieczyszczeń, warto stosować siatki - najlepiej wypukłe, które same nie zatrzymują liści. W przeciwnym razie liście przyklejone do siatki będą utrudniały wpływanie wody do rynny.

Naprawa uszkodzeń

Jeśli plastikowa rynna wygina się lub przecieka, trzeba sprawdzić rozciągniętym sznurkiem, czy ma równomierny spadek i ewentualnie odpowiednio dogiąć utrzymujące ją haki. Uszkodzone elementy - popękane lub wygięte odcinki rynien czy rur spustowych, zdeformowane złączki lub haki czy inne elementy - trzeba zastąpić nowymi. Wymiana nie jest trudna i można ją wykonać samemu zgodnie z instrukcją obsługi lub zlecić fachowcowi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Właściwości rynien podnoszące ich trwałość
Rynny - odwodnienie dachu na lata
Rynny po przejściach

Skomentuj:

Rynny plastikowe na lata

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej