Rynny - odwodnienie dachu na lata
Na wiosnę będę wykańczał swój dom i m.in. montował odwodnienie dachu. Znajomy namawia mnie do zastosowania rynien i rur spustowych z blachy cynkowo-tytanowej. Waham się, bo nie należą do tanich, ale też nęci mnie to, że są ponoć bardzo trwałe. Jak oszacować koszt całego orynnowania? Czy przed zakupem jest potrzebny dokładny projekt odwodnienia, czy wystarczy projekt budynku? Marcin B., Piaseczno
2. Co powinno się brać pod uwagę, szacując koszty odwodnienia i porównując ceny?
3. Jakie cechy mają systemy odwodnienia z blachy cynkowo-tytanowej?
1. Po co się robi projekt odwodnienia dachu?
Zaprojektowaniu systemu odwodnienia dachu, czyli kompletu rynien i rur spustowych wraz z niezbędnymi obróbkami blacharskimi, powinno się poświęcać tyle samo uwagi, co poszczególnym warstwom dachu i pozostałym jego detalom. Niestety, w wielu dokumentacjach projektowych budynków jednorodzinnych system odwodnienia dachu jest niedopracowany lub wręcz pomijany. Często robi się tylko pobieżne oszacowanie, jaki dobrać przekrój rynien i rur spustowych, dorysowuje dwie kreski na rzucie dachu, kolejnych parę na elewacji i... po sprawie. W ten sposób nie zawsze udaje się zapanować nad wodą spływającą po dachu. A wtedy może ona wnikać w jego poszczególne warstwy oraz zalewać elewacje - niszczyć ich powierzchnię i wewnętrzne warstwy izolacyjne. Dlatego warto zadbać o to, by odwodnienie było starannie zaprojektowane, a zastosowane rozwiązania - najtrwalsze i najskuteczniejsze.
2. Co powinno się porównywać?
Na rynku są oferowane różne systemy do odwodnienia dachu, wykonane z rozmaitych materiałów. Aby ustalić, który z nich opłaca się kupić, nie wystarczy porównać ceny samych rynien i rur spustowych. Koszt odwodnienia dachu zależy bowiem od dwóch czynników:
- ceny kompletnego zestawu zapewniającego skuteczne odwodnienie konkretnego dachu,
- parametrów oraz cech fizycznych i użytkowych materiałów.
Oprócz oszacowania kosztów podstawowych elementów odwodnienia, czyli rynien i rur spustowych, trzeba więc się dowiedzieć, ile będzie do nich potrzeba rynhaków, narożników, mocowań, itp. oraz ile to będzie dodatkowo kosztować. Warto również porównać żywotność wszystkich elementów. Pamiętajmy, że zwykle decyduje o niej odporność najsłabszego elementu systemu, na przykład gumowej uszczelki w złączu.
3. Cechy odwodnień z tytan-cynku
Pod względem technicznym odwodnienia te spełniają najostrzejsze normy europejskie i uznawane są za jedno z najtrwalszych rozwiązań.
Trwałość. Określa się ją na minimum 80 lat. Może być większa, jeśli sprzyjać będą temu warunki, w jakich będą funkcjonować. Elementy z tytan-cynku w porównaniu z plastikowymi mają bardzo małą rozszerzalność termiczną. Przy różnicy temperatury od -20 do +80°C wydłużają się zaledwie o 2 cm na 10 m długości, podczas gdy rynny z PVC - aż o 8 cm. System nie jest więc narażony na niszczące go naprężenia.
Wygląd. Elementy z czasem pokrywają się naturalną patyną, podobnie jak miedź. Dostępne są także produkty fabrycznie pokryte patyną, taką samą jak naturalna. Wysokoczęstotliwościowe spawanie sprawia, że szwy na łączeniach rur są prawie niewidoczne, a duża precyzja ich wykonania zapewnia im idealną prostoliniowość. Dzięki zastosowaniu uniwersalnego uchwytu niewidoczne może być też mocowanie rur spustowych do ścian.
Łatwość montażu. Możliwe jest zastosowanie elementów prefabrykowanych, które bardzo ułatwiają i przyspieszają montaż systemu - takich na przykład jak system obrotowych rynhaków czy wciskana rynna balkonowa. Rozwiązania te są polecane także do miejsc już wykończonych obróbkami (bez konieczności demontażu tych obróbek).
Konserwacja. Niezbędne jest tylko sprawdzenie raz na rok stanu instalacji. Aby zabezpieczyć rury spustowe przed zapychaniem się liśćmi, można zastosować specjalne osłony wkładane do rynien albo rewizje rury spustowej, które ułatwią skontrolowanie jej stanu.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: