Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domy prefabrykowane o szkielecie drewnianym

Marek Żelkowski
Prefabrykowany dom o konstrukcji drewnianej można budować niezależnie od pory roku - Fot. Isover Polska

Domy prefabrykowane wykonane w tej technologii są lżejsze niż keramzytobetonowe, co obniża koszty transportu oraz wykonania fundamentów.

Cały dom prefabrykowany o szkielecie drewnianym waży średnio 30-60 ton, a zatem jego podstawa nie musi być przesadnie masywna. Elementy scala się za pomocą gwoździ oraz metalowych łączników, co pozwala na prowadzenie prac nawet późną jesienią i zimą.

Typowa ściana zbudowana jest z profili drewnianych, pomiędzy którymi znajduje się wełna mineralna. Taki ruszt jest obustronnie obłożony płytami OSB, od zewnątrz ułożony jest styropian i tynk mineralny, a od wewnątrz - folia paroizolacyjna i płyty gipsowo-kartonowe. Szkielet powinien być wykonany z drewna bez pęknięć i sęków. Powinno być ono również wysuszone komorowo (do 18 proc. wilgotności). Proces ten niszczy zarodniki grzybów, larwy owadów oraz zapobiega sinieniu drewna. Przygotowanie drewna dla budownictwa wymaga także starannego wygładzenia jego powierzchni. Taki materiał jest bardziej odporny na działanie ognia oraz korozję biologiczną.

W prefabrykacji domów o konstrukcji szkieletowej rozróżnia się dwie metody - otwartą i zamkniętą.

Metoda otwarta. Jest popularniejsza od zamkniętej. Drewniany szkielet konstrukcji pokrywany jest płytami OSB. Z przygotowanych w ten sposób elementów, na placu budowy montowane są ściany, stropy oraz dachy. W kolejnym etapie budynek wykańczany jest od zewnątrz (pokrycie dachowe, okna i drzwi, elewacja). Następnie można rozpocząć prace wewnątrz domu (układanie izolacji cieplnej w ścianach, montaż wszystkich instalacji itp.). Ostatni etap to ułożenie poszycia z płyt gipsowo-kartonowych na ścianach.

Metoda zamknięta. Może mieć różne stopnie zaawansowania. Najpopularniejsze jest pełne wykończenie elementu zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Możliwy jest nawet jeszcze bardziej zaawansowany stopień prefabrykacji, w którym na budowę przywożone są ściany z zamontowanymi w nich oknami i drzwiami.

Wśród wielu inwestorów powszechna jest opinia, że domy o konstrukcji drewnianej uznawane są mniej trwałe niż murowane. Nie jest to prawdą, ale tylko pod warunkiem, że drewno będzie dobrej jakości.

Doświadczenia właściciela: o 70 proc. tańsze ogrzewanie domu prefabrykowanego

Dominik Kosmała, Tarnowskie Góry: Szukałem technologii szybkiej oraz takiej, która nie wymaga stałego nadzorowania ekip wykonawczych. Zdecydowałem się na firmę, której przedstawiciele zapewniali, że dom prefabrykowany w technologii szkieletu drewnianego wykonany zostanie w standardzie deweloperskim w ciągu kilku miesięcy. I rzeczywiście, od wbicia pierwszej łopaty pod fundament do pomalowania ścian na kolor biały minęło 3,5 miesiąca. Powstał dom o powierzchni 173 m2. Krótki czas realizacji był naprawdę bardzo ważny, gdyż sprzedawaliśmy z żoną mieszkanie w bloku i musieliśmy wyprowadzić się w określonym czasie. Większość środków na inwestycję pochodziła bowiem z kredytu. Kiedy dom nie jest oddany do użytkowania, to bank nalicza dodatkowe opłaty. A tak, już po czterech miesiącach mieliśmy ratę zmniejszoną o około 300-350 złotych. Warto też wspomnieć o energooszczędności. Koszty ogrzewania budynku są o około 70 proc. niższe niż dla analogicznego domu wzniesionego metodą tradycyjną.

Doświadczenia właścicieli: dom prefabrykowany taniej niż mieszkanie w bloku

Jowita Jakubowicz, Osielsko: Mąż i ja chcieliśmy, aby budowa trwała jak najkrócej. Dlatego zdecydowaliśmy się na dom prefabrykowany, wykonany według indywidualnego projektu, w technologii szkieletowej. Nie do końca wierzyliśmy, że dom o powierzchni 240 m2 powstanie w 3 miesiące, ale nie mieliśmy racji. Ekipa wkroczyła na plac budowy na początku października 2010 roku, a już 5 stycznia 2011 roku mogliśmy się wprowadzać. Wszystkie prace wykonywała jedna firma, a nie ciągle zmieniający się podwykonawcy. Razem z fundamentem i wykończeniem "pod klucz", koszt 1 m2 wyniósł około 3200 zł brutto, czyli dużo mniej, niż gdybyśmy zdecydowali się na kupno mieszkania w bloku. Wydatki na ogrzewanie są naprawdę niewielkie. Nasi sąsiedzi w domu murowanym o podobnej powierzchni jak nasz, płacą w sezonie grzewczym około 1000 zł miesięcznie, my - przeważnie 500.

Czytaj także o domach prefabrykowanych z keramzytobetonu



Dowiedz się, jak porównywać oferty producentów domów prefabrykowanych





Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Budowa domu prefabrykowanego
Elewacja na dom szkieletowy
Realizacje domów: z piętrem w parterze, czyli nietypowy dom bliźniak

Skomentuj:

Domy prefabrykowane o szkielecie drewnianym

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej