Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Izolacja termiczna balkonu: jak zapobiec ucieczce ciepła

odpowiada Monika Karda
O izolację termiczną balkonu trzeba koniecznie zadbać już w trakcie budowy - Fot. Rafał Polak-Kuchta

Wspornikowa konstrukcja żelbetowego balkonu łatwo może stać się mostkiem termicznym. O to, aby nie wychładzała przylegających do niej pomieszczeń, należy zadbać już na etapie projektu i budowy. Później nie da się skutecznie tego naprawić.

Planuję remont domu - malowanie ścian i sufitów. Przy tej okazji chciałbym ocieplić strop znajdujący się między parterem a piętrem. Zamierzam to zrobić jedynie w pokoju dziennym, mocując ocieplenie od spodu stropu, bo tylko tam żelbetowa płyta wychodzi na zewnątrz jako balkon. Czego do tego użyć, tzn. co ma lepszy opór cieplny: 15 cm styropianu czy 10 cm pianki poliuretanowej? Nie chcę ocieplać balkonu od zewnątrz, ponieważ jest wykończony płytkami. Ściany domu są trójwarstwowe - zbudowane z pustaków z betonu komórkowego, ocieplone 8-centymetrową warstwą

styropianu, z zostawioną szczeliną wentylacyjną i osłonięte pustakami z żużlobetonu. Filip


Izolacja termiczna balkonu: rozwiązania możliwe na etapie budowy

- Ocieplenie konstrukcji. Płyty styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego układa się zarówno od spodu (5 cm), jak i od góry (co najmniej 10 cm) płyty balkonowej. Jej wierzch powinien więc

być odpowiednio obniżony w stosunku do poziomu stropu. Nie należy układać ocieplenia tylko po jednej stronie, np. od spodu. Ciepło ucieka wtedy najkrótszą drogą - przez drugą, nie zaizolowaną powierzchnię, a straty ciepła są tylko nieznacznie ograniczone.

Uwaga! W przypadku istniejącego balkonu podniesienie poziomu posadzki o więcej niż 5 cm nie jest możliwe. Właścicielom takich balkonów pozostaje więc jedynie częściowe - a więc nie zadowalające - ocieplenie jej od spodu i po bokach. Natomiast planowane ocieplenie stropu między ogrzewanymi pomieszczeniami nie ma uzasadnienia, poza tym znacznie obniżyłoby wysokość wnętrz.

- Ciepły łącznik. To specjalny element zbrojenia z wkładką termiczną. Umieszcza się go podczas zbrojenia stropu i płyty balkonu tak, że zostaje zachowana ciągłość izolacji termicznej ścian,

więc nie trzeba ocieplać balkonu.

- Płyty stropowe z betonu komórkowego. By wykonać z nich balkon, wysuwa się je poza obrys ścian zewnętrznych. Nie wymaga ją ocieplenia, ale trzeba je zaizolować przeciwwilgociowo.

Opór cieplny termoizolacji

Opór cieplny R określa zdolność przegrody do ograniczenia przepływu ciepła. Jego wartość zależy od współczynnika przewodzenia ciepła materiału lambda oraz grubości warstwy d (R = d/lambda). Oznacza to, że tym większy (lepszy) jest opór cieplny, im mniejsza jest lambda i im większa grubość materiału. Stąd dla 15 cm styropianu w kolorze szarym o lambda = 0,031 W/(mK) współczynnik R wynosi 4,84 (m2K)/W, zaś dla białych płyt (lambda = 0,045), R = 3,33.

Jeśli zaś chodzi o piankę poliuretanową, są jej dwa rodzaje: zamknięto komórkowa, o lambda = 0,021-0,024 i otwarto komórkowa, której lambda wynosi 0,036-0,040. Dlatego w przypadku 10 cm pianki poliuretanowej o skrajnych wartościach lambda, opór cieplny R wynosi odpowiednio 4,76 i 2,50 (m2K)/W.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Balkon przecieka - porada
Balkon do remontu
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach

Skomentuj:

Izolacja termiczna balkonu: jak zapobiec ucieczce ciepła

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej