Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Masy, tynki i farby dekoracyjne - efekty specjalne na ścianach

tekst: Zbigniew Jankowski
Dekoral Fashion Włoskie Impresje - akrylowa farba dekoracyjna, tworzy na pomalowanych ścianach złotą, srebrną lub antyczną poświatę oraz świetlne refleksy - Fot. PPG DECO POLSKA

W sklepach jest coraz więcej farb i tynków do dekoracyjnego wykańczania ścian

Masy, tynki i farby dekoracyjne to bardzo wdzięczne materiały wykończeniowe. Mogą sprawić, że zwykłe ściany będą lśnić i zmieniać kolor w zależności od kąta padania światła, wyglądać, jakby zrobiono je z surowego, nierównego betonu albo pokryto miękkim aksamitem. Efekt jest zaskakujący i często niepowtarzalny, zaprojektowany specjalnie do konkretnego wnętrza.

Taki sposób wykańczania ścian i potrzebne do tego materiały nie należą do najtańszych. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem może być zastosowanie tynków lub farb dekoracyjnych tylko na niektórych ścianach w pomieszczeniu lub wręcz na ich fragmentach, na przykład we wnękach. W większości sytuacji korzystnie wpłynie to również na estetykę pomieszczeń - zbyt duże bogactwo ozdób mogłoby je zbytnio przytłoczyć.

Tynki i masy dekoracyjne

Niemal powszechnie stosowane tradycyjne tynki cementowo--wapienne, wykończone dodatkowo gładzią gipsową, pozwalają osiągnąć gładkie, neutralne ściany. Kto jednak woli patrzeć na ciekawą fakturę, powinien skorzystać z oferty producentów tynków i mas dekoracyjnych. Po nałożeniu na ścianę, preparaty te mogą imitować między innymi beton, metal, trawertyn, marmur, piaskowiec lub stiuk wenecki.

Uwaga! Wybierając materiał do wykończenia ściany, warto pamiętać, że ostateczny wygląd jej powierzchni będzie zależał nie tylko od rodzaju tynku, lecz także od metody jego nakładania, sposobu fakturowania i oczywiście od inwencji wykonawcy.

Przygotowanie masy i podłoża Tynki dekoracyjne to zwykle gotowe masy lub mieszanki do rozrobienia z wodą w odpowiednich proporcjach (podane są one przez producenta na opakowaniu; nie należy ich zmieniać na własną rękę). Są dość drogie, więc na ściany (najlepiej uprzednio otynkowane) nakłada się je cienką warstwą (od 3 do 5 mm). Bardzo ważne jest, aby wcześniej przygotować podłoże dokładnie w taki sposób, jaki zaleca producent tynku. Trzeba też sprawdzić, czy jest ono nośne, a jeśli było malowane - czy powłoka farby na tyle dobrze trzyma się tynku, że nie puchnie i nie zmywa się po zmoczeniu wodą). Należy używać gruntów wskazanych przez producenta: głęboko penetrujących albo sczepnych (na podłożach gładkich).

Układanie. Nanoszenie tynków imitujących traweryn lub wapień wymaga od wykonawcy sporych umiejętności praktycznych. Efekt osiąga się tu przez odpowiednie nałożenie zaprawy, jej wygładzenie i po pewnym czasie wykończenie, impregnowanie bądź polerowanie. Koszt takiej masy, gruntów i materiałów wykończeniowych waha się od 25 do 100 zł/m2. Dlatego lepiej powierzyć ten materiał we wprawne ręce, aby go nie zmarnować.

Podobnie jest z masami wapiennymi lub akrylowymi, zwanymi stiukami weneckimi. Nakłada się je specjalnymi packami z zaokrąglonymi brzegami, zrobionymi z wysokogatunkowej stali, bądź szpachelkami japońskimi na wygładzone i odpowiednio zagruntowane podłoże. Masy stiukowe, w odróżnieniu od tynków, są bardzo drobno mielone, dlatego nakłada się je cieńszą warstwą (1 do 3 mm). Zazwyczaj nanosi się kilkakrotnie, dbając o "wzorek", czyli na przykład żyły imitujące marmur.

Masy stiukowe są oferowane w gotowych kolorach, można też barwić je w sklepie. Masy w różnych kolorach można mieszać ze sobą, nakładać jedne na drugie i osiągać przez to niezwykłe efekty. Świeżo nałożony stiuk można dodatkowo wykończyć woskiem - ożywi on kolor, utwardzi powierzchnię oraz uodporni ją na zabrudzenia i wilgoć.

Koszt masy stiukowej, gruntów i materiałów wykończeniowych wynosi od 30 do 90 zł/m2. Należy jednak pamiętać, że podłoże pod stiuk musi być lepiej przygotowane i staranniej wygładzone niż pod tynk. Dlatego jego układanie również najlepiej powierzyć doświadczonemu fachowcowi.

Farby dekoracyjne

Na rynku jest obecnie olbrzymi wybór farb dekoracyjnych, za pomocą których można uzyskać na ścianach naprawdę niezwykłe i oryginalne efekty. W zależności od tego, jaki rodzaj powłoki powstaje po ich naniesieniu na ścianę, produkty te można podzielić na kilka grup. Różne farby można stosować razem -

na przykład na fakturową możemy nałożyć laserunkową, a później wykończyć ścianę lakierem z brokatem.

Farby kryjące: fakturowe i strukturalne. Nadają one ścianom delikatną, drobnoziarnistą fakturę. Mogą tworzyć powłoki imitujące różne materiały, np. metal, aksamit, zamsz czy dżins. Dzięki zawartości drobnego kwarcu mają tę zaletę, że kryją drobne nierówności i pęknięcia ścian. Ich konsystencja pozwala "modelować" je na ścianie wałkiem, pędzlem, gąbką, szpachelką lub ręką, aż do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu.

Farby laserunkowe. Pozwalają uzyskać olśniewający efekt - i to w dosłownym znaczeniu tego słowa. Są to półprzezroczyste lazury lub bejce. Zwykle dostępne są w postaci bazy, którą można barwić na jeden z wielu dostępnych kolorów. Farby laserunkowe mają niewielką siłę krycia, dzięki czemu zachowują naturalny wygląd podłoża. Nakłada się je techniką przecierki na ściany pomalowane wcześniej na kolor podstawowy. Dodają ścianom głębi, stwarzając wrażenie przenikania się kolorów. Odpowiednio oświetlone, błyszczą, opalizując na perłowo, tęczowo lub metalicznie.

Lakiery z brokatem. Tworzą na ścianach migoczącą poświatę i podkreślają ich kolor. Brokatowe drobiny zawarte w lakierze mogą być srebrne, złote lub tęczowe. Lakier ten nanosi się zwykle jako wykończenie ścian pomalowanych uprzednio farbami akrylowymi (gładkimi lub strukturalnymi), ale można nim też ozdabiać drewno lub ceramikę. Dobrze sprawdzi się również w kuchni i łazience, gdyż zapewnia powierzchni dodatkową odporność na wilgoć.

Lakiery do efektu spękań. Pozwalają nawet na świeżo pomalowanych ścianach osiągnąć efekt postarzanej, spękanej farby, co dodaje wnętrzom charakteru i szlachetności.

Uwaga! Pamiętajmy, że nawet najlepiej dobrane materiały dekoracyjne i kolory na ścianach nie dadzą oczekiwanego efektu, jeśli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie ścian.

Dekorowanie ścian w praktyce

Niektóre z produktów do dekoracyjnego wykańczania ścian są dość łatwe do nakładania (choć z reguły jest to czasochłonne) i - jak zapewniają ich producenci - poradzą sobie z nimi osoby bez specjalnego doświadczenia. Większość z nich stanowią jednak produkty wymagające od wykonawcy dużej wprawy.

Często jest też tak, że jedna farba czy tynk nie wystarczą do uzyskania oczekiwanych efektów dekoracyjnych. Trzeba wtedy użyć kompletu materiałów (zwanych systemem wykończeniowym), które nakłada się kolejnymi warstwami w ściśle określony sposób. Systemowy zestaw produktów obejmuje też odpowiednie preparaty gruntujące i farby podkładowe. Dobiera się je stosownie do rodzaju i stanu podłoża, a także do oczekiwanych efektów. Do malowania używa się narzędzi systemowych, polecanych przez producenta farby, takich jak specjalne wałki, pędzle i szpachelki. Czasem może też okazać się potrzebny pistolet malarski, nietypowe pędzle, szczotki i tampony malarskie, gąbka z celulozy czy guma szewska.

Farby często trzeba nanosić w ściśle określony i niekiedy niekonwencjonalny sposób - na przykład pojedynczymi plamami albo krótkimi, krzyżującymi się pociągnięciami (o sposobie wykonania powłoki i potrzebnych narzędziach producenci szczegółowo informują w instrukcjach).

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli sposób aplikacji nie wydaje się bardzo skomplikowany i planujemy samodzielne malowanie, zastanówmy się, czy na pewno będzie to opłacalne. Z reguły nie mamy w domu specjalnych systemowych narzędzi, a ich kupno może znacznie podnieść koszt wykańczania ścian. Może więc bardziej korzystne będzie zatrudnienie fachowca, co dodatkowo da nam gwarancję, że efekt, jaki uzyskamy, będzie taki, jaki planowaliśmy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kupujemy farby do wnętrz
Piękne płytki do łazienki i nie tylko
Co zamiast glazury na ścianę?

Skomentuj:

Masy, tynki i farby dekoracyjne - efekty specjalne na ścianach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej