Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Gruntowanie ścian przed malowaniem - czy jest potrzebne?

Nikodem Kowalski/mat prasowe
Gruntowanie jest konieczne na chłonnych podłożach i tam, gdzie chłonność ścian nie jest jednolita - na przykład na ścianach z płyt g-k, których połączenia są zaszpachlowane. - Fot. Bondex

Niejeden inwestor usłyszał od ekipy malarskiej, że gruntowanie ścian nie jest konieczne, a kolor najlepiej wykonać samodzielnie za pomocą pigmentów. Niekoniecznie jest to zgodne z prawdą, a czasem zupełnie mija się z zasadami fachowego malowania ścian.

Przy planowaniu malowania ścian, każdy marzy o uzyskaniu efektu estetycznego i trwałego. Jednym z kluczowych etapów prac w tym kontekście jest gruntowanie podłoża, co w większości przypadków jest niezbędne, a zaniechanie tego procesu może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Istnieją jednak sytuacje, w których gruntowanie jest opcjonalne. Kiedy warto zdecydowanie się na gruntowanie, a kiedy można je pominąć? Jak postępować, aby osiągnąć optymalne rezultaty? O tym dowiemy się w dalszej części artykułu.
 
Malowanie to najczęstszy sposób wykończenia ścian wewnętrznych, oferujący różnorodne możliwości dekoracyjne. Jednak podłoże pod farbę powinno być nie tylko gładkie, czyste i odkurzone, ale również odpowiednio przygotowane poprzez zastosowanie warstwy podkładowej. Nawet najwyższej jakości farba może nie zapewnić optymalnego efektu, jeśli pominiemy konieczność zastosowania właściwego środka gruntującego, zwłaszcza tam, gdzie jest to konieczne.
 
By uzyskać najlepszy efekt malowania, powierzchnia ścian musi być czysta, nośna i niepyląca. Musi też być równomiernie chłonna. Z tego względu powinniśmy gruntować nowe ściany. Obowiązkowo zaś te, które wykończono płytami kartonowo-gipsowymi, gładziami i tynkami gipsowymi. Inaczej może się okazać, że na ścianach powstaną plamy lub konieczne będzie nakładanie dodatkowej (trzeciej) warstwy.

Po wysezonowaniu tynków, nanosimy na nie grunt. Jego rodzaj dopasowujemy do typu farby nawierzchniowej - najlepiej, gdy oba preparaty pochodzą od jednego producenta. Podczas gruntowania szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim łączeniom, tu bowiem zmienia się chłonność powierzchni.

Ściany gruntujemy także wtedy, gdy są na nich widoczne plamy czy zacieki. Uprzednio trzeba jednak usunąć plamy, nanosząc specjalną farbę do blokowania trudnych zabrudzeń.

Niektórzy fachowcy zamiast preparatów gruntujących polecają zastosowanie farby rozcieńczonej wodą. Można tak gruntować ściany, które były już malowane na inny kolor, są czyste, równe i nie mają uszkodzeń wymagających szpachlowania.
 

Dlaczego gruntowanie jest kluczowe?

Proces gruntowania ma na celu poprawienie parametrów podłoża poprzez ujednolicenie jego powierzchni, zmniejszenie i wyrównanie chłonności, wzmacnianie oraz zwiększenie przyczepności. Gruntowanie wiąże luźne cząstki i eliminuje pylistość, tworząc bardziej jednorodną powierzchnię, co ułatwia rozprowadzanie farby. Dodatkowo, niższa chłonność przekłada się na mniejsze zużycie farby.

Nie warto oszczędzać na gruntowaniu, ponieważ jest to etap, który nie wymaga dużych nakładów finansowych ani zbyt dużo czasu. Pominięcie tego procesu w sytuacjach, gdy jest konieczne, może prowadzić do problemów, takich jak nierównomierne schnięcie farby, smugi, przebarwienia, a nawet pękanie i łuszczenie się powłok malarskich.

Jakie powierzchnie wymagają gruntowania?

Gruntowanie jest niezbędne praktycznie przy każdym rodzaju podłoża, które ma być malowane po raz pierwszy. Dotyczy to nowych tynków gipsowych lub mineralnych, nowych gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, ścian w stanie deweloperskim oraz powierzchni po usunięciu starych powłok malarskich. Nawet miejsca, gdzie przeprowadziliśmy wcześniejsze poprawki, powinny być poddane gruntowaniu.

Kiedy można pominąć gruntowanie?

W przypadku malowania nową farbą na istniejącą warstwę farby, gruntowanie można pominąć, choć zazwyczaj zaleca się jego zastosowanie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy powierzchnia jest pokryta farbą lateksową lub akrylową, dobrze przylega do ściany, a jej struktura jest jednolita. Wtedy można zrezygnować z warstwy podkładowej. Jednak konieczne jest przeprowadzenie testu, potarciem ściany suchą dłonią, aby sprawdzić, czy farba dobrze przylega do podłoża.

Jaki grunt wybrać?

Wybór odpowiedniego gruntu zależy od rodzaju podłoża. Istotne jest uwzględnienie materiału, z którego wykonane są ściany, ich chłonności, porowatości i pylistości. Na powierzchnie porowate i nasiąkliwe zaleca się używanie preparatu gruntującego, który redukuje chłonność, wyrównuje powierzchnię i poprawia przyczepność. Chłonność podłoża można sprawdzić, przecierając je mokrą gąbką. W przypadku wątpliwości co do rodzaju gruntu, lepiej zdecydować się na uniwersalny preparat, który wyrówna chłonność, poprawi przyczepność farby i umożliwi oddychanie ścian.

Jak prawidłowo gruntować ściany?

Gruntowanie nie jest trudne, ale ważne jest, aby podłoże było stabilne, równe, bez spękań, luźnych cząstek, resztek farby, tapety, tłustych plam czy grzybów. Preparaty gruntujące są łatwe w aplikacji i tworzą praktycznie niewidoczną powłokę po wyschnięciu. Grunt można nakładać wałkiem malarskim, pędzlem lub natryskiem. Niezależnie od wybranej techniki, ważne jest równomierne nałożenie preparatu na ściany. Temperatura podczas gruntowania powinna wynosić od +5°C do +25°C. Zaleca się zaczynanie od narożników, a następnie malowanie całej powierzchni.

Zagruntowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia, a czas schnięcia zależy od użytego preparatu. Przy użyciu szybkoschnącego preparatu, takiego jak Baumit EasyPrimer, można kontynuować pracę po krótkim czasie, nawet 15 minutach. Przed przystąpieniem do malowania warto sprawdzić ponownie chłonność powierzchni, a w przypadku bardzo nasiąkliwych podłoży może być konieczne nałożenie drugiej warstwy gruntu.

Podsumowując, gruntowanie jest kluczowym etapem przygotowania powierzchni do malowania. Właściwie dobrany i zastosowany grunt pozwala uzyskać trwałe, estetyczne efekty malarskie, eliminując potencjalne problemy związane z niewłaściwym przygotowaniem podłoża.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Dobór farb do malowania wnętrz
Narzędzia do malowania ścian
Kupujemy farby do wnętrz

Skomentuj:

Gruntowanie ścian przed malowaniem - czy jest potrzebne?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej