Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Narzędzia do malowania ścian

Nikodem Kowalski, Małgorzata Krośnicka

Ładnie pomalowane ściany to efekt zastosowania dobrej jakości farb. Nie odniesie jednak sukcesu ten, kto nie wie, czym i jak nanosić je na malowane powierzchnie.

Malowanie wałkiem to najpopularniejsza metoda, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów.
Malowanie wałkiem to najpopularniejsza metoda, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów.
Fot. Dekoral
Malowanie ręczne to najczęściej stosowana technika w domach jednorodzinnych. Nie wymaga użycia kosztownego sprzętu i jest też dość prosta. Z malowaniem tradycyjnym równych i jednolicie chłonnych ścian poradzi sobie nawet amator.

Pędzle To doskonałe narzędzia do precyzyjnego nakładania farby w trudno dostępnych miejscach. Niezbyt są przydatne na dużych powierzchniach, bo powodują powstawanie smug (zwanych przez malarzy sznarami).

W pędzlach, poza kształtem, istotny jest rodzaj włosia. Może być ono naturalne (na przykład w postaci popularnie stosowanej szczeciny chińskiej), wówczas pędzle są odporne na zgniecenia i wygięcia, dobrze rozkładają farbę, tworząc ładne, równomierne powłoki. W sprzedaży są również pędzle z włosiem syntetycznym - wykonanym z włókien poliestrowych lub polipropylenowych. Jest ono elastyczne, a zarazem odporniejsze na ścieranie niż naturalne.

Trzeci typ to pędzle z włosiem mieszanym, łączące zalety materiałów naturalnych i syntetycznych.

Wałki To ulubione narzędzia zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Są wydajne, niedrogie i łatwo dostępne. Nawet bez szczególnej wprawy w posługiwaniu się nimi, pozwalają na uzyskanie dobrych efektów malowania.

Wałki wykonuje się z różnego typu runa, dzięki czemu można je stosować do zróżnicowanych powierzchni i preparatów.

Wałki z runa owczego sprawdzają się przy malowaniu dużych powierzchni, do niewielkich - lepsze są moherowe (z mieszanki sierści koziej i runa owczego). Naturalne włosie jest odporne na działanie rozcieńczalników, pozwala ładnie, równomiernie rozprowadzać farby.

Syntetyczne, zwane sznurkowymi, wykonane z mieszanki włókniny poliamidowej i poliestrowej. Dobrze penetrują podłoża chropowate, są elastyczne i odporne na ścieranie.

Z runa mieszanego produkowane są z mieszaniny runa owczego i włókniny poliestrowej, nazywane popularnie welurowymi. Mają dość uniwersalne zastosowanie.

Warto wiedzieć

Pędzle, podobnie jak wałki, dobieramy do rodzaju farby. Do rozpuszczalnikowych - z włosia naturalnego, do emulsji wodnych - z syntetycznego. Jeśli jednak nie mamy pewności, jaką farbą będziemy malować, kupujmy narzędzia wykonane z materiałów mieszanych.

Im większa powierzchnia do malowania, tym większą szerokość powinien mieć wałek. A im gładsze są ściany, tym krótsze może być włosie (wałki syntetyczne) lub runo (wałki naturalne).

Po malowaniu, sprzęt trzeba oczyścić z resztek farby pod bieżącą wodą. Wałki powinny być przechowywane w pozycji wiszącej, co pozwoli uniknąć zgniecenia ich włosia pod wpływem grawitacji. Pędzle przechowujemy zawsze w pozycji poziomej albo pionowej - oparte na rączce.

Malowanie natryskowe

Powietrzne. To sposób wydajny, ale wymagający zastosowania specjalistycznego sprzętu. Metoda ta zalecana jest przy dużych powierzchniach. Zasada działania jest taka, że strumień sprężonego powietrza, uchodząc przez dyszę głowicy pistoletu natryskowego, "porywa" dochodzącą również do głowicy farbę i gwałtownie rozpręża się, powodując jej rozpylenie.

Hydrodynamiczne Metoda charakteryzująca się największą spośród wymienionych narzędzi wydajnością. Ze względu na cenę specjalistycznego sprzętu, dla wykonawców jest opłacalna tylko przy malowaniu bardzo dużych powierzchni (na przykład budynków użyteczności publicznej).

Zasada działania polega na tym, że farba jest doprowadzana do dyszy pistoletu pod bardzo wysokim ciśnieniem. Po przepłynięciu przez bardzo mały otwór dyszy, farba jest formowana w strumień o żądanym kształcie. A następnie rozpylona i idealnie równo naniesiona na podłoże.

Warto pamiętać, że wyniki malowania przy nakładaniu farby jedną z technik natryskowych zależą od ścisłego doboru trzech parametrów pracy aparatu: lepkości materiału malarskiego, ciśnienia roboczego i średnicy otworu dyszy. Bardzo ważne jest też odpowiednie prowadzenie urządzenia rozpylającego, z zachowaniem właściwej, zawsze jednakowej odległości dyszy od malowanej powierzchni.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Narzędzia do malowania ścian