Elegancko i z wyczuciem dobrana balustrada pozwoli nie tylko na komfort użytkowania, ale podniesie wartość estetyczną domu. Przy jej pomocy można między innymi poprawić proporcje wnętrza i podkreślić stylistyczny charakter jego wystroju. - Fot. Ebano design
Elegancko i z wyczuciem dobrana balustrada pozwoli nie tylko na komfort użytkowania, ale podniesie wartość estetyczną domu. Przy jej pomocy można między innymi poprawić proporcje wnętrza i podkreślić stylistyczny charakter jego wystroju.
1 z 11Elegancko i z wyczuciem dobrana balustrada pozwoli nie tylko na komfort użytkowania, ale podniesie wartość estetyczną domu. Przy jej pomocy można między innymi poprawić proporcje wnętrza i podkreślić stylistyczny charakter jego wystroju. - Fot. Ebano design
2 z 11Balustrada wykonana w części z pełnej ściany biegnącej wzdłuż linii schodów i poręczy z kutego żelaza - Fot. Radosław Wojnar
3 z 11Balustrada pełna, do wykonania z cegieł, pustaków, betonu lub płyt gipsowo-kartonowych - Fot. Benjamin Moore
4 z 11Fot. Poręcz i schody wykonane z drewna badi - Fot. Schody Trąbczyński
5 z 11Drewniana balustrada z malowanymi tralkami - Fot. Shutterstock.com/Lisa Turay
6 z 11Schody samonośne z balustradą ze szkła i drewnianą poręczą jesionową - Fot. Schody Trąbczyński
7 z 11Balustrada gotowa do kupienia, ze stali nierdzewnej - Fot. www.chrom-system.pl
8 z 11Balustrada z kutego żelaza - Fot. Joanna Siedlar
9 z 11Balustrada łączona - ze stali nierdzewnej i pochwytem z drewna amazaque - Fot. Schody Trąbczyński
10 z 11Balustrada ze szkła - Fot. Wojciech Kryński
11 z 11Balustrada ze szkła witrażowego - Fot. www.witraze.info
Dobierając materiał na balustradę, należy zwrócić uwagę na cele, które możemy osiągnąć dzięki właściwemu jego zastosowaniu. Decydujące znaczenie ma charakter wystroju domu. Ważne są też dodatkowe "zadania", które ma spełnić wygląd (na przykład poprawa odbioru proporcji wnętrza). Nie mniej istotne mogą stać się przyzwyczajenia i upodobania użytkowników - niektórzy nie lubią zimnych w dotyku poręczy, innym przezroczysta tafla nie zapewni poczucia bezpieczeństwa.
Balustrady drewniane i kamienne
Drewniane i kamienne elementy są z reguły grubsze niż te z metalu. Jeśli schody są wąskie, mogą wyglądać zbyt ciężko, dlatego balustrady kamienne i drewniane sprawdzą się raczej w przestrzennych wnętrzach. Drewniane - dają poczucie ciepła i bezpieczeństwa, kamienne - wprowadzają uroczysty nastrój dostojnego i stabilnego domu.
Balustrady szklane i z metalu
Zastosowanie jednego z tych materiałów tworzy zwykle we wnętrzu atmosferę nowoczesności. Balustrady z prętów, siatki i szkła; kolorowe, czarne, przezroczyste; z prostych paneli i z plątaniny linek - to często prawdziwe dzieła sztuki XXI wieku. Trzeba je tylko dobrze dopasować do wnętrza.
Balustrady kute ze stali
W kutych ręcznie ornamentach jest coś z minionej epoki, w której do eleganckiego wystroju i starannego wykonania przywiązywano dużą wagę. Klasyka nigdy nie wychodzi z mody i z tego właśnie powodu balustrady kute cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a zamówione u mistrzów kowalskiej sztuki gwarantują schodom niepowtarzalność.
Balustrady łączone z różnych materiałów
Balustrada będąca fragmentem pełnej ściany, z górną częścią ażurową, może spełniać szczególne funkcje - teoretycznie wygradza szczelnie przestrzeń, która ze względów funkcjonalnych powinna być zasłonięta, ale tylko do niezbędnej wysokości. Granica widoczności, tworząca linię łamaną, nadaje wnętrzu dynamiczny wyraz.
Balustrady gotowe
Na rynku jest duży wybór gotowych zestawów balustrad systemowych ze stali nierdzewnej do samodzielnego montażu. Wymagają tylko podstawowych narzędzi, które znajdują się w warsztacie każdego majsterkowicza. Elementy słupka pozwalają na stosowanie wypełnień z rurek prostych i giętych, szkła, sklejki fornirowanej czy tworzyw sztucznych.
Balustrady nietypowe
Szczególnie ozdobnym, ale i wymagającym dobrej aranżacji rodzajem materiału wypełniającego, jest szkło witrażowe. Podobny motyw dekoracyjny może pojawić się wtedy w drzwiach czy niektórych oknach. Taka balustrada mimo swoistej "przezroczystości" może stać się najbardziej charakterystycznym elementem domu.
Tekst architekt Ewa Knaflewska
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
Skomentuj:
Z czego zrobić balustradę do schodów?