Odnawianie metalowej balustrady
Chciałabym odmalować żeliwną balustradę na tarasie i przy schodach zewnętrznych. Czy warto po zdemontowaniu oddać ją do piaskowania? Małgorzata Z., Skierniewice
Piaskowanie balustrady
Zanim pomalujemy metalowe elementy, należy je odpowiednio przygotować - oczyścić z brudu, rdzy i łuszczącej się farby. Najszybciej i najdokładniej wykonać to w sposób mechaniczny - przez piaskowanie (koszt takiej usługi wynosi ok. 95 zł/m2). Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się strumień sprężonego powietrza lub wody z dodatkiem twardych cząsteczek piasku, szkła, metalu, suchego lodu, a czasem nawet łupin orzecha. Drobinki wyrzucane z urządzenia z dużą prędkością uderzają w czyszczoną powierzchnię i zasysane są z powrotem do urządzenia natryskowego.
Końcowy efekt takiego zabiegu jest podobny do szlifowania, ale metalowa powierzchnia jest znacznie gładsza. Dokładniej też wyczyszczone są trudno dostępne miejsca - zakrzywienia i wgłębienia. Jeśli więc elementy żeliwnej balustrady mają bardzo fantazyjny kształt, warto oddać je do piaskowania.
Metody malowania
Wyczyszczoną balustradę można odebrać i pomalować samodzielnie lub też zlecić to firmie, która je piaskowała.
Samodzielnie. Wyczyszczoną mechanicznie metalową konstrukcję trzeba odtłuścić wodą z detergentem lub benzyną ekstrakcyjną, spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia. Następnie metalowe elementy maluje się tradycyjnie, czyli nakładając kolejno farby: gruntującą, podkładową i nawierzchniową. Do malowania można też użyć uniwersalnego preparatu pełniącego równocześnie te trzy funkcje. By poprawić przyczepność poszczególnych warstw, przed nałożeniem kolejnej powłoki należy poprzednią (wysuszoną) zmatowić papierem ściernym.
Przez firmę. Zwykle firmy oferujące taką usługę stosują produkty przeznaczone dla profesjonalistów, nakładając odpowiednio dobrane farby natryskowo. Zaletą skorzystania z takiej usługi jest też to, że na odnowione w ten sposób elementy dostaniemy gwarancję.
Zapisz się na NEWSLETTER. >Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD
>- Więcej o:
Renowacja schodów zewnętrznych
Ogrodzenie działki - plamy z rdzy na podmurówce
Pękające płytki na tarasie - remont po zimie
Remont balkonu - krok po kroku
Ocieplenie domu od strony wnętrza
Schody dywanowe - plusy i minusy rozwiązania
Jakie oświetlenie zaplanować wokół domu?
Śnieg, sople i lód na dachu: kto i kiedy powinien odśnieżyć budynek?