Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odnawianie metalowej balustrady

Odpowiada Jan Wrześniak

Chciałabym odmalować żeliwną balustradę na tarasie i przy schodach zewnętrznych. Czy warto po zdemontowaniu oddać ją do piaskowania? Małgorzata Z., Skierniewice

Metalową balustradę wystarczy przemalować jeśli nie łuszczy się stara farba.
Metalową balustradę wystarczy przemalować jeśli nie łuszczy się stara farba.
Fot. Arkadiusz Ścichocki
Sposób odnowienia metalowej balustrady zależy od stopnia zniszczenia starej powłoki malarskiej. Jeśli jest ona w dobrym stanie - farba dobrze przylega do metalu - wystarczy żeliwne elementy jedynie przemalować na wybrany kolor. Gdy jednak na balustradzie pojawiła się rdza, a farba łuszczy się, przed nałożeniem nowej warstwy konieczne jest staranne przygotowanie metalowej konstrukcji. Od tego zależy przyczepność nowej powłoki do metalu i jej trwałość.

Piaskowanie balustrady

Zanim pomalujemy metalowe elementy, należy je odpowiednio przygotować - oczyścić z brudu, rdzy i łuszczącej się farby. Najszybciej i najdokładniej wykonać to w sposób mechaniczny - przez piaskowanie (koszt takiej usługi wynosi ok. 95 zł/m2). Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się strumień sprężonego powietrza lub wody z dodatkiem twardych cząsteczek piasku, szkła, metalu, suchego lodu, a czasem nawet łupin orzecha. Drobinki wyrzucane z urządzenia z dużą prędkością uderzają w czyszczoną powierzchnię i zasysane są z powrotem do urządzenia natryskowego.

Końcowy efekt takiego zabiegu jest podobny do szlifowania, ale metalowa powierzchnia jest znacznie gładsza. Dokładniej też wyczyszczone są trudno dostępne miejsca - zakrzywienia i wgłębienia. Jeśli więc elementy żeliwnej balustrady mają bardzo fantazyjny kształt, warto oddać je do piaskowania.

Metody malowania

Wyczyszczoną balustradę można odebrać i pomalować samodzielnie lub też zlecić to firmie, która je piaskowała.

Samodzielnie. Wyczyszczoną mechanicznie metalową konstrukcję trzeba odtłuścić wodą z detergentem lub benzyną ekstrakcyjną, spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia. Następnie metalowe elementy maluje się tradycyjnie, czyli nakładając kolejno farby: gruntującą, podkładową i nawierzchniową. Do malowania można też użyć uniwersalnego preparatu pełniącego równocześnie te trzy funkcje. By poprawić przyczepność poszczególnych warstw, przed nałożeniem kolejnej powłoki należy poprzednią (wysuszoną) zmatowić papierem ściernym.

Przez firmę. Zwykle firmy oferujące taką usługę stosują produkty przeznaczone dla profesjonalistów, nakładając odpowiednio dobrane farby natryskowo. Zaletą skorzystania z takiej usługi jest też to, że na odnowione w ten sposób elementy dostaniemy gwarancję.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Odnawianie metalowej balustrady