Schody dywanowe ze szklaną balustradą - Fot. Schody Trąbczyński
Do schodów gotowych zaliczamy te, których nie wykonuje się podczas budowy domu, lecz na etapie wykańczania wnętrz.
1 z 4Schody dywanowe ze szklaną balustradą - Fot. Schody Trąbczyński
2 z 4Schody policzkowe z giętego drewna - Fot. Fot. Schody Trąbczyński
3 z 4Nowoczesne, lekkie schody osiodłane - brakuje im tylko bezpiecznej balustrady - Fot. www.shutterstock.com/Vadym Andrushcheenko
4 z 4Schody modułowe ze stali i drewna wenge - Fot. Rintal
Schody gotowe, podobnie jak te na zamówienie, są wykonywane jako proste, zabiegowe, kręte czy spiralne.
Najprostsze modele schodów gotowych można kupić w markecie czy składzie budowlanym, w elementach do samodzielnego złożenia w domu. Schody takie mają standardowe szerokości (w przedziale 60-120 cm) i zwykle są niewykończone. Kupując je (kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy zł), trzeba się jednak liczyć z tym, że jakość niektórych modeli może pozostawiać wiele do życzenia. Poza tym nie zawsze musi się okazać, że idealnie pasują do przygotowanego pod nie miejsca.
Typy schodów gotowych
Schody policzkowe (zdjęcie). Mają stopnie wpuszczone krótszymi bokami w wyfrezowane belki, zwane policzkami. Najczęściej są one zrobione z litego drewna, jednak w nowoczesnych wnętrzach spotyka się schody z belkami ze stali.
Schody osiodłane (zdjęcie). Ich stopnie są również osadzone na belce policzkowej, ale cofniętej i powycinanej. Montaż takich schodów jest szybki i nieskomplikowany.
Schody harfowe. Nazwę zawdzięczają balustradzie z metalowych prętów, rozpiętej między stropami.
Schody dywanowe(zdjęcie). Przypominają rozwinięty i uformowany w uskoki dywan - stąd nazwa. Mają konstrukcję samonośną - kotwi się je w ścianie za pomocą specjalnych wsporników stalowych. Stopnie i podstopnie (połączone śrubami monterskimi) mają tę samą grubość; schody takie nie mają nawisów oraz belek nośnych.
Idealnie nadają się do pomieszczeń, w których powierzchnia pod schodami ma być zagospodarowana; z niezagospodarowaną sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu. Bardzo dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz.
Schody modułowe (zdjęcie). Składają się z lekkich modułów. Wspornik oraz stopnicę nakłada się kolejno na siebie, tworząc w efekcie cały bieg - jego wysokość i kształt reguluje się według potrzeb. Schody modułowe są ażurowe, dzięki czemu sprawiają wrażenie wyjątkowo lekkich i nowoczesnych.
Skomentuj:
Schody gotowe - rodzaje