Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Fugi jak nowe

Opracowanie Iwona Szczepaniak
Czyste, jasne fugi ładnie kontrastują z płytkami ceramicznymi w ciemnym kolorze. - Fot. Małgorzata Szczepaniak

Na podłodze najszybciej brudzą się oczywiście spoiny w jasnych kolorach. Ale nawet na tych ciemnych widać, po pewnym czasie, że są nie pierwszej czystości.



Szczeliny między płytkami ceramicznymi wypełnia się zaprawami cementowymi. Tworzą one spoiny, popularnie zwane fugami. Są one nieznacznie wklęsłe w stosunku do powierzchni płytek. W takich zagłębieniach w łazienkach odkłada się osad kamienny z wody rozlanej przy wannach, kabinach prysznicowych i umywalkach oraz resztki po mydle, kosmetykach i detergentach. Na spoinach w kuchniach osadza się kurz i plamy tłuszczu, a w korytarzach - brud i piasek wnoszony na butach.

Łatwo odświeżyć fugi, gdy brud przylega do ich powierzchni. Wystarczy użycie dobrego preparatu przeznaczonego do mycia podłóg. Przy jego wyborze trzeba jednak uważać, gdyż zbyt silnie działający środek spowoduje przebarwienie spoin, a w rezultacie nawet ich wypłukanie.

Bywa jednak, że trudno usunąć brud, ponieważ z czasem wniknął on głęboko w strukturę fugi. Szorowanie szczoteczką do zębów lub czyszczenie gorącą parą jest mało wygodne, a polecane na forach internetowych recepty na odświeżanie spoin kredą lub proszkiem do pieczenia są czasochłonne i raczej mało skuteczne. Znacznie szybciej przywróci fugom pierwotny kolor jeden ze specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Sposób ich stosowania jest podobny: środek nanosi się na spoiny, pozostawia na kilka minut, po czym zmywa.

Bardzo zabrudzone spoiny można odświeżyć specjalnym środkiem kryjącym (20 zł/250 ml). Nanosi się go gąbką lub pędzlem na suche fugi. Do odnowienia można też użyć mazaka (16 zł/szt.) w kolorze dobranym do spoin. Mazak jest wypełniony wodoodpornym tuszem, który ukrywa przebarwienia, nadaje połysk oraz zapobiega wnikaniu w fugi wilgoci i powstawaniu na ich powierzchni pleśni. Nie wypełnia jednak ubytków. Aby więc jego zastosowanie przyniosło efekty, fugi nie mogą się kruszyć.

Gdy spoiny są nie tylko brudne, ale też w wielu miejscach wykruszone, trzeba je usunąć, a zamiast nich ułożyć nowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Stare spoiny jak nowe
Test preparatów do czyszczenia fug
Mokro przy kabinie

Skomentuj:

Fugi jak nowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej