Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dobudowanie schodów na poddasze

Cezary Jankowski
Otwór na schody powinien być zabezpieczony barierkami chroniącymi przed wypadnięciem - Fot. Treppenmeister

Dobudowanie schodów na poddasze zwykle jest kompromisem między wygodą korzystania z nich a zajmowaną przez nie powierzchnią i miejscem ich usytuowania. Wybierając ich rodzaj, warto też wziąć pod uwagę zakres robót przystosowawczych, bo to przesądza o kosztach i ewentualnych utrudnieniach w korzystaniu z istniejących pomieszczeń.

Powiększenie lub zamknięcie istniejącego włazu

Przy planowaniu robót najczęściej próbuje się wykorzystać istniejący właz, powiększając otwór do potrzeb nowych schodów. Jeśli jednak jego lokalizacja nie pozwala na racjonalne ich poprowadzenie, otwór trzeba wykonać w innym miejscu, a istniejący - zabudować. Jak? Zależy to od konstrukcji stropu i sposobu wykończenia sufitu na niżej położonej kondygnacji. Bez większych problemów można zamknąć otwór w stropie drewnianym: drewniane żebra mocuje się wtedy metalowymi łącznikami do belek stropowych. Bardziej kłopotliwe jest uzupełnienie stropu żelbetowego. Tu konieczne będzie osadzenie zbrojenia w bruzdach na krawędzi otworu i zabetonowanie go w szalunku podpartym od spodu. Można też użyć belek stalowych; przestrzeń między nimi wypełnia się zbrojoną wylewką betonową układaną na deskowaniu podwieszanym.

Wykonanie otworu na schody

Zakres robót przy wykonywaniu otworu w stropie również zależy od konstrukcji stropowej. Otwór taki nie może osłabiać stropu, czy przecinać jego elementów nośnych bez odpowiedniego wzmocnienia. Dlatego najkorzystniej jest mieć strop na belkach stalowych lub drewnianych, gdyż ich rozstaw wynosi zwykle ponad 90 cm, co umożliwia wycięcie otworu między belkami bez naruszania elementów nośnych. Bardziej skomplikowane jest wykonanie otworu w stropie gęstożebrowym, na przykład typu fert lub teriva. Belki nośne rozstawione są tam gęsto (co 45-60 cm), a więc na szerokość niewystarczającą do zapewnienia wygodnego wejścia na poddasze. Również płyty monolityczne i prefabrykowane mają gęsto rozstawione zbrojenie konstrukcyjne, co utrudnia zrobienie dużego otworu.

Uwaga! Niezależnie od rodzaju stropu opinię o możliwości i sposobie wykonania w nim otworu należy uzyskać od konstruktora. W razie potrzeby zaprojektuje on odpowiednie wzmocnienia stropu (np. dodatkowy podciąg bądź wymian), a także określi kolejność prac i sposób podparcia stropu na czas robót.

Wymiary i kształt otworu na schody

Zależą one od rodzaju i nachylenia schodów. Schody kręte montowane wokół centralnego słupa wymagają otworu okrągłego, o średnicy minimum 100 cm. Schody o biegu prostym lub z zabiegiem - otworu o przekroju prostokątnym, przy czym długość jego krótszego boku musi odpowiadać szerokości schodów, a dłuższego - być dostosowana do nachylenia biegu. Ważne jest, aby wymiar dłuższego boku był tak dobrany, żeby podczas schodzenia ze schodów nie uderzać głową o krawędź otworu w stropie. Można to sprawdzić następująco: przy niezbyt stromych schodach krawędź otworu powinna wypadać w takim miejscu, aby odległość od niej do powierzchni schodów (mierzona prostopadle do stropu) nie była mniejsza niż 200 cm. Jeśli otwór jest nieco za krótki (np. ze względów konstrukcyjnych nie można go było bardziej wydłużyć), prześwit potrzebny do bezpiecznego schodzenia po schodach można nieznacznie powiększyć przez ukośne ścięcie krawędzi stropu.

Schody gotowe czy na zamówienie

Dzięki dużemu wyborowi schodów prefabrykowanych bez problemu można je obecnie dobrać do różnych oczekiwań. To duże ułatwienie szczególnie przy modernizacji domu, gdy zdecydowanie korzystniej jest kupić schody gotowe, niż robić je na miejscu. Dzięki temu nie tylko ogranicza się roboty montażowe, ale i zmniejsza ryzyko uszkodzenia wykończonej już części domu. Przed rozpoczęciem prac warto więc poszukać odpowiednich schodów i do nich dostosować przeróbki w konstrukcji stropu.

Nie wszystkie rodzaje schodów można kupić od ręki. Wiele z nich trzeba najpierw dopasować do konkretnych warunków. W sklepach do kupienia od zaraz są najczęściej jedynie schody kręcone i modułowe, które dzięki samonośnej konstrukcji łatwo zamontować niemal wszędzie. Oba rodzaje schodów są dostępne w różnych wariantach wykończeniowych: przy wykorzystaniu stali lakierowanej lub nierdzewnej, różnych gatunków drewna oraz tworzyw sztucznych.

Schody kręcone opierają się na centralnym słupie, na który są nakładane wsporniki ze stopniami. Znajdujące się między nimi tuleje dystansowe pozwalają na regulację wysokości stopni (odległości między nimi), a więc na dostosowanie jej do wysokości całych schodów. Minimalna średnica takich schodów wynosi 100 cm, ale przy częstszym użytkowaniu powinno się wybrać te o średnicy 120-140 cm.

Schody modułowe charakteryzują się dużą dowolnością kształtowania ich biegu: mogą być montowane jako proste, kątowe, a nawet półokrągłe. Poszczególne moduły tworzą bowiem konstrukcję nośną pozwalającą nie tylko na regulację wysokości stopni (przez podkładki dystansowe), ale także na przesuwanie ich w płaszczyźnie poziomej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Miejsce na schody na poddasze
Balustrada - zawsze tam gdzie schody
Wygodne schody w domu

Skomentuj:

Dobudowanie schodów na poddasze

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej