Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejsce na schody na poddasze

Cezary Jankowski

Rodzaj schodów na poddasze, kształt biegu, a przede wszystkim nachylenie decydują o wygodzie ich użytkowania.

schody wewnętrzne
Kiedy miejsce na schody na poddasze wypada nam na środku salonu, schody powinny wyglądać jak niewidzialna rzeźba lub wręcz przeciwnie, jak atrakcyjny mebel wstawiony do wnętrza, tak jak ten na zdjęciu
Fot. Bartosz Makowski
Przy adaptacji poddasza na cele mieszkalne rzadko udaje się zbudować wygodne, pełnowymiarowe schody. Takie schody powinny mieć nachylenie 30-35° i szerokość przynajmniej 80-90 cm. Zajmują wtedy w rzucie około 4 m2.

Gdzie planować schody

O w miarę wygodnych schodach możemy myśleć, gdy będą one ulokowane w dużym pomieszczeniu, na przykład w salonie, i staną się elementem dekoracyjnym wnętrza. Jednak najczęściej schody na poddasze wyprowadza się z korytarza, gdzie nie mogą one zajmować zbyt dużo miejsca i oczywiście utrudniać komunikacji. Innym ograniczeniem jest konieczność zapewnienia dostatecznej wysokości pomieszczenia w miejscu, gdzie kończy się bieg schodów. Wchodząc na poddasze, nie będziemy się przecież schylać pod stromym dachem. Dlatego końca biegu schodów na poddaszu nie powinno się lokalizować zbyt blisko ściany zewnętrznej (kolankowej); warto też poprowadzić go równolegle do pochylenia połaci dachu.

Minimalne wymagania dla schodów

Dość trudno je określić, bo w dużej mierze zależą od wieku i sprawności mieszkańców, a także częstotliwości korzystania ze schodów. Można jednak przyjąć, że w przeciętnych warunkach nachylenie biegu nie powinno być większe niż 45°, a jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Przyjmując, że różnica poziomów kondygnacji wynosi około 280 cm (wysokość niższej kondygnacji plus grubość stropu), schody o prostym biegu będą miały w rzucie poziomym około 3 m długości. Optycznie można je skrócić, jeśli wykonamy je jako zabiegowe - łamane pod kątem prostym.

Bardzo zwarte, a więc niezajmujące dużo miejsca, są natomiast schody kręte montowane w świetle otworu stropowego. Są one jednak mniej wygodne niż schody proste lub zabiegowe ze względu na trójkątny kształt stopni oraz konieczność wchodzenia czy schodzenia tuż przy barierce zewnętrznej, gdzie stopnie są najszersze. Wygodniejsze, a również oszczędzające miejsce, mogą być schody kacze lub marynarskie, o prostym biegu i ergonomicznych, choć zachodzących na siebie, stopniach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejsce na schody na poddasze