Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wiata garażowa i pozwolenie na budowę

Małgorzata Kapelusiak
Jeśli budujemy wiatę do 25 m2, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie - Rys. Małgorzata Ślińska

Wybudowałem dom z garażem. Niestety, garaż jest zbyt mały, by zmieściły się w nim dwa samochody. Dlatego chciałbym zbudować wiatę obok podjazdu do garażu. Zaznaczam, że działka jest spora, bo ma ponad 1200 m2. Czy muszę mieć projekt i pozwolenie na jej wybudowanie? Krzysztof L.

Wiata garażowa nie jest co prawda tak komfortowa jak garaż, ale jest w stanie zimą osłonić samochód przed opadami śniegu i zamarzającym na szybach deszczem. Przydaje się też latem, chroniąc samochód przed intensywnym nasłonecznieniem. Formalności, jakich trzeba dopełnić przy budowie wiaty, zależą od jej wielkości.

Wiata o powierzchni do 25 m2

Jeśli projektowana wiata ma wielkość do 25 metrów kwadratowych, wówczas wystarczy zgłoszenie. Warto w tym miejscu wskazać, że prawo budowlane dopuszcza wybudowanie większej ilości wiat na podstawie zgłoszenia - pod warunkiem, że ich liczba nie przekroczy dwóch na każde 500 m2 działki i oczywiście wielkość każdej wiaty nie przekroczy 25 m2.

Zgłoszenie inwestor składa we właściwym miejscowo starostwie. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy również, podobnie jak w przypadku pozwolenia na budowę, dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkic planowanej wiaty. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia starosta nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Wiata o powierzchni powyżej 25 m2

Jeśli planujemy budowę większej wiaty (na dwa lub więcej samochodów), wówczas niestety konieczne już będzie pozwolenie na budowę i nie ma tu znaczenia, że chcielibyśmy postawić tylko jedną, większą wiatę na działce.

Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu (czyli najbliżsi sąsiedzi).

Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto:

- złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (czyli w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego);

- złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:

- cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (przeciwpożarowymi, sanitarnymi, ochrony środowiska, ochrony zabytków itp.) oraz zaświadczeniem wydanym przez właściwą izbę samorządu zawodowego o wpisie na listę jej członków, aktualnym na dzień opracowania projektu (projekt budowlany powinien być wykonany przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane, będącą członkiem właściwej izby samorządu zawodowego);

- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

- aktualną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (czyli w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Wniosek o pozwolenie na budowę inwestor składa we właściwym miejscowo starostwie. Jeśli inwestor spełni określone wymagania, starosta wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę nie później niż w ciągu miesiąca.

Warunki techniczne

Wiata garażowa (zarówno mniejsza, jak i większa) kwalifikowana jest jako zadaszone miejsce postojowe. Dotyczą jej zatem przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z nimi, zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić - stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy - miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym także zadaszonych, od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w domu mieszkalnym nie może być mniejsza niż 7 m. Natomiast odległość tych miejsc postojowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 3 m.

Zachowanie wskazanych powyżej odległości nie jest wymagane przy sytuowaniu miejsc postojowych między liniami rozgraniczającymi ulicę.

Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Jeśli zatem z wiaty garażowej będzie korzystała wyłącznie osoba niepełnosprawna to w obrębie zabudowy jednorodzinnej można ją postawić w dowolnym, optymalnym dla niej miejscu.

Wymagania powyższe nie będą miały zastosowania do wiat rekreacyjnych - przeznaczonych do spędzania wolnego czasu. Takie wiaty traktowane są przez prawo budowlane jako budowle i w konsekwencji nie wymagają zachowania jakichkolwiek odległości. Oznacza to, że taką wiatę można usytuować bezpośrednio przy granicy działki, nie posiada ona bowiem funkcji użytkowej, a stricte rekreacyjną.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. nr 243 poz. 1623 z 2010 r. ze zmianami).

- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 74 poz. 690 z 2002 r. ze zmianami).



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jaka wiata samochodowa sprawdzi się przy domu jednorodzinnym?
Pozwolenie na garaż
Jak budować wiatę garażową przy domu - konstrukcja i materiały

Skomentuj:

Wiata garażowa i pozwolenie na budowę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej