Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Styl afrykański: pokojowe safari

Elżbieta Błasikiewicz

Barwy wypalonej słońcem afrykańskiej ziemi, skóry dzikich zwierząt, obrzędowe maski i tradycyjne rzeźby z Czarnego Lądu zawładnęły wyobraźnią europejskich dekoratorów. I bardzo dobrze, bo znakomicie wpisują się w prostotę nowoczesnych wnętrz.

Europejczycy i Amerykanie odkryli kulturę afrykańską i charakterystyczne dla niej motywy dekoracyjne na początku XX wieku. Wtedy to nastała moda na wyprawy na safari. Myśliwi przywozili z podróży skóry i inne tego typu trofea, a także rzeźby, broń i instrumenty ludów zamieszkujących Czarny Ląd. Tymi egzotycznymi przedmiotami zainteresowali się twórcy art déco (lata dwudzieste XX wieku) i zaczęli dekorować nimi wnętrza. Nie tylko świetnie pasowały do mebli o zgeometryzowanych formach, jakie się wówczas pojawiły, ale też dodawały wystrojowi oryginalności. I tak jest do dziś.

Co zwraca uwagę w stylu afrykańskim

Niewielkie rzeźby. Można je postawić na półce albo w ściennych wnękach. Afrykańscy artyści jako tworzywa używają najczęściej drewna, polerowanego po skończeniu dzieła bądź polichromowanego, tzn. pokrytego wielobarwnymi malunkami. Rzadziej sięgają po glinę, kość słoniową, kamień, metal. Rzeźby przedstawiają zwykle mocno uproszczone, zdeformowane (tzn. bez zachowania naturalnych proporcji) wizerunki ludzi, bóstw, zwierząt. Charakterystyczne dla sztuki Czarnego Lądu są również maski obrzędowe.

Kolory ziemi. Nie przypominają one barw występujących w naturze na naszej szerokości geograficznej. Są to zrudziałe czerwienie, oranże, zszarzałe żółcie, tzw. ugry, ciemne brązy w czekoladowym odcieniu, a także wpadająca w czerń ciemna szarość.

Skóry zwierząt. Dla tamtejszych ludów tygrysy, lamparty, zebry czy węże od zawsze były źródłem pożywienia; ze zwierzęcych skór szyto także odzież. Ich charaktery- styczne plamy, cętki, paski czy łuski to bardzo wyraziste motywy, które z powodzeniem mogą zdobić współczesne wnętrze.

Abstrakcyjna geometria. Z najprostszych wzorów: pasków, zygzaków, rombów i kół tamtejsi rzemieślnicy tworzyli abstrakcyjne, skomplikowane kompozycje, w których często umieszczali też wizerunki ludzi i zwierząt. Zdobiono nimi przedmioty codziennego użytku.
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Styl modern rustic: powrót na wieś
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu

Skomentuj:

Styl afrykański: pokojowe safari

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej