Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modern rustic: powrót na wieś

Elżbieta Błasikiewicz

Połączenie nowoczesnej koncepcji domu z elementami zgrzebnej wiejskiej chaty - tak najkrócej można określić ten kuszący oryginalnością i ciepłem styl rodem z Ameryki.

Nowoczesny styl rustykalny (modern rustic) pojawił się w Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku, kiedy nastała moda na adaptowanie do celów mieszkalnych zabytków architektury wiejskiej. Nowi lokatorzy wiekowych chałup, młynów czy kuźni pragnęli zachować ich prostą urodę, nie rezygnując jednocześnie z ułatwiających życie nowoczesnych rozwiązań i wygodnych współczesnych mebli. Obok topornych stołów stawiali więc wyrafinowane designerskie krzesła i fotele, do surowych kuchni wprowadzali błyszczące chromem najnowsze urządzenia AGD, a na wytartych ze starości kamiennych czy drewnianych podłogach w salonach kładli kosztowne dywany. Ten styl wkrótce znalazł zwolenników wśród mieszkańców metropolii, którzy odkryli, że może on dodać charakteru zbyt sterylnym, podobnym do wielu innych apartamentom i wypełnić je domowym ciepłem.

Cechy typowe dla stylu modern rustic

* Podłogi. Wyglądają tak, jakby były używane od pokoleń. Mogą to być sztucznie postarzane szerokie deski (bielone albo bejcowane na ciemno i zabezpieczone olejem lub matowym lakierem), grubo ciosany łupek, stylizowane na stare płytki ceramiczne o nierównych krawędziach.

* Ściany. Są pomalowane (na przykład metodą przecierek) na neutralną szarość, beż albo przybrudzoną biel. Dopuszcza się również wykończenie ich betonem bądź jego imitacją.

* Eklektyczne umeblowanie. Swobodnie zestawia się wygodne kanapy i fotele, nierzadko o designerskich formach, z masywnymi, niekształtnymi meblami o wiejskim rodowodzie, robionymi z drewna noszącego ślady zużycia.

* Oszczędny wystrój. Jest inspirowany XX-wiecznym minimalizmem - to różni modern rustic od innych stylów rustykalnych. Mebli, które by zagracały dużą, pełną światła przestrzeń, nie może być zbyt wiele. Niewskazany jest też nadmiar dekoracyjnych dodatków.

Skomentuj:

Modern rustic: powrót na wieś