Przesadzanie roślin doniczkowych
U schyłku kalendarzowej zimy trzeba zacząć budzić rośliny doniczkowe z długiego snu. Wykorzystajmy tę okazję, by powiększyć swój zielony ogródek, rozmnażając kwiaty.
Przesadzanie roślin
Na kilka godzin przed przesadzaniem trzeba kwiaty porządnie podlać. Dla lepszego nawilżenia bryły korzeniowej można zanurzyć ją razem z doniczką w misce z wodą. Wtedy łatwiej też wyciągniemy roślinę z doniczki.
Nowe doniczki powinny mieć średnicę o 3-4 cm większą od starych. Bardzo ważne są otwory w dnie; ich większa liczba zmniejsza ryzyko zatkania pojemnika i gromadzenia się w nim wody, co się kończy gniciem korzeni. Na dnie doniczki ułóżmy warstwę drenażu. Mogą nim być np. potłuczone skorupki ceramicznych doniczek, żwir albo keramzyt.
Ziemia do przesadzania roślin powinna być świeża. Najlepiej wybrać w centrum ogrodniczym mieszankę przeznaczoną do danego gatunku. Szczególne wymagania co do ziemi mają storczyki. Jeśli więc mamy problem z kupieniem specjalnego podłoża do storczyków, zastosujmy ziemię uniwersalną wymieszaną z keramzytem (w stosunku 1:3). Zwykła ziemia bez tego dodatku jest dla storczyków za ciężka i zbyt zwarta!
Przesadzone kwiaty również trzeba solidnie podlać. Nie wystawiamy ich od razu na nasłoneczniony parapet - można to zrobić dopiero po dwóch tygodniach, gdy roślina okrzepnie. Zaczynamy nawozić po 2-3 miesiącach, bo podłoża do kwiatów są wzbogacone w odżywki.
Rozmnażanie roślin
Rozmnażanie przez podział bryły korzeniowej. W ten sposób można rozmnażać m.in. nerterę (na zdjęciu), paprocie, papirus, sansewierię, begonię królewską. Niektóre rośliny dają się łatwo rozdzielić, inne trzeba rozciąć ostrym nożem. Podzielone części sadzi się do osobnych doniczek.
Rozmnażanie przez ukorzenianie w ziemi. Zielone sadzonki pędowe, czyli odnóżki, można uzyskiwać z wielu popularnych roślin doniczkowych, np. epipremnum, aukuby, difenbachii, fikusa, fitonii, koleusa, filodendrona, oleandra, bluszczu i hoi. Na sadzonkę trzeba uciąć albo uszczknąć wierzchołek zdrowego pędu rośliny o długości 6-10 cm, z 3-5 zdrowymi liśćmi. Dolny liść usuwamy i od razu sadzimy sadzonkę w świeżej, piaszczystej ziemi (nie dopuśćmy, by zwiędła, bo wtedy trudniej się przyjmie). Następnie trzeba roślinkę podlać. Aby utrzymać podwyższoną wilgotność, doniczkę można przykryć szklanym kloszem lub daszkiem zrobionym z folii. Gdy sadzonki zaczynają się ukorzeniać, osłonkę zdejmujemy.
Rozmnażanie przez ukorzenianie w wodzie. To metoda np. na aglaonemę, trzykrotkę, pelargonię, fikusa. Sadzonki (jak je pozyskiwać, piszemy wyżej) zanurzamy w pojemniku z 2-3-centymetrową warstwą wody, którą co jakiś czas trzeba zmienić. Po kilku tygodniach, gdy sadzonki się ukorzenią, sadzimy je do ziemi.
Pora na prysznic
Wszystkim roślinom - niezależnie od tego, czy je przesadzaliśmy, czy nie - przyda się wiosną małe odkurzanie. Zatykający szparki brud utrudnia oddychanie, parowanie i przyswajanie dwutlenku węgla (niezbędnego roślinom do budowy nowych tkanek) oraz uniemożliwia dostęp światła. Rośliny o większych liściach można umyć miękką szmatką zamoczoną w letniej wodzie z dodatkiem mydła, a potem opłukać czystą wodą pod prysznicem. Drobne listki najlepiej opłukać delikatnym strumieniem letniej wody. Kaktusy najbezpieczniej oczyścić z kurzu pędzelkiem.
Nawożenie roślin
W marcu, po zimowym okresie spoczynku, zaczynamy nawozić rośliny doniczkowe (oprócz tych świeżo przesadzonych!). Najwygodniej kupić gotową odżywkę (w płynie, proszku, granulkach, pałeczkach lub tabletkach). Producenci oferują preparaty przeznaczone dla poszczególnych grup roślin, a więc - kwitnących, palm, dracen, paproci, kaktusów. Trzeba tylko dokładnie stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu. To ważne, ponieważ przedawkowanie nawozu może być dla rośliny bardzo niekorzystne.
Skomentuj:
Przesadzanie roślin doniczkowych