Regały na książki i półki - które meble wybrać? Jak zrobić regał samemu?
Kiedyś regały na książki były obowiązkowymi meblami w domu. Liczba posiadanych woluminów była wyznacznikiem poziomu życia i kultury domowników. Czy dzisiaj, w dobie postępującej cyfryzacji, nadal potrzebujemy książek w wersji papierowej? Czy warto przeznaczać na ich przechowywanie tak cenne miejsce w mieszkaniu, w którym często walczymy o funkcjonalne zagospodarowanie każdego metra kwadratowego? A jeśli już podejmiemy decyzję, że jednak warto - które regały na książki wybrać i jak dopasować je do aranżacji mieszkania? A może wykonać je samodzielnie? Czy da się zrobić regał na książki szybko i niedużym kosztem?
Meble na książki
Regały na książki to meble wielofunkcyjne, przydatne w każdym wnętrzu. Stawiamy na nich również inne przedmioty - przeważnie dekoracyjne, ale nadal najczęściej zapełniamy je książkami. Regał i półki powinny być dopasowane do stylu mieszkania. Nawet najpiękniejszy dębowy regał we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim będzie pasował jak kwiat do kożucha.
Zobacz także: Pomysły na schowki w mieszkaniu >>
Jak dopasować regały na książki do wnętrz?
Gdy nie chcemy zagracić małego mieszkania i zależy nam, by regały na książki nie grały pierwszych skrzypiec, warto dobrać ich kolor do barwy ścian - gdy się z nią "stopią", będą prawie niewidoczne. Natomiast, gdy nasz regał ma oryginalny kształt, który sam w sobie jest ozdobą - warto go wyeksponować. We wnętrzach klasycznych możemy sobie pozwolić na regały na książki wykończone finezyjnymi detalami, w nowoczesnych nie ma na nie miejsca - tutaj stawiamy na proste, minimalistyczne formy.
Zobacz także: Półki i regały z przymrużeniem oka >>
Gdzie postawić regały na książki?
Najczęściej regały na książki stawiamy przy ścianach - to oszczędza sporo przestrzeni (gdy w domu są dzieci, pamiętaj, by przytwierdzić meble do ściany na stałe - unikniesz ryzyka, że się przewrócą potraktowane np. jako miejsce do wspinaczki). Regały przylegające do ściany nie zakłócą także poruszania się wzdłuż domowych ciągów komunikacyjnych.
Wiecie, że miejscem, w którym czytamy, najczęściej, jest sypialnia? Wygodne łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, a na nim miękkie poduszki i koce - to idealne warunki do komfortowego oddawania się ulubionej lekturze. Nie macie miejsca wystarczająco dużo miejsca, aby ustawić regały na książki obok łóżka? Nic straconego! Wystarczy, że pod ręką będzie kilka sztuk, które planujecie przeczytać w najbliższym czasie - a te można schować w szafce nocnej lub... położyć je zamiast niej - w formie stosu książek ułożonych jedna na drugiej. Można też ustawić książki na parapecie lub na zagłówku łóżka, jeśli został wykonany z drewna/płyty meblowej (i ma dostateczną głębokość).
Zobacz także: Jak mieszkają Polacy: współczesny dom i książki >>
Regały na książki jako przegroda
Funkcja przechowywania nie jest jedyną, jaką oferują nam regały na książki. Kiedy odsuniemy je od ściany, mogą być świetnym narzędziem kształtowania przestrzeni. Szczególnie w małym wnętrzu, gdzie na niewielkim metrażu trzeba zorganizować kilka stref. Za pomocą regału można oddzielić miejsce do spania od strefy dziennej, ale również schować kąt do pracy lub miejsce do zabawy dla małego dziecka.
Zobacz także: Zrób to sam: półka do przedpokoju >>
Regały na książki dopasowane do zbiorów
Gdy zakup regału jest jeszcze przed tobą - zastanów się, co będziesz w nim trzymał. Oceń gabaryty książek, zmierz wysokość i szerokość tych, których masz najwięcej. Jeśli np. jesteś miłośnikiem fotografii i zbierasz albumy rozglądaj się za regałem o rzadko rozmieszczonych, szerokich pólkach, bo tylko tam się zmieszczą się spore wolumeny. Natomiast, gdy regały na książki mają posłużyć do eksponowania zbieranych latami muszli lub figurek - zadowolisz się półkami gęściej rozstawionymi i węższymi.
Zobacz także: Zrób to sam: półka-obraz >>
Regały na książki: jak samodzielnie zrobić regał?
Nie trzeba mieć warsztatu stolarskiego, ani doświadczenia w robieniu mebli, by regały na książki wykonać własnym rękami. Jedną z opcji jest zamówienie gotowych elementów przyciętych na wymiar i wykończonych w materiale i kolorze, jaki wybierzemy - takiego zamówienia dokonuje się np. w hurtowni materiałów i akcesoriów meblowych (niektóre z nich mają taką usługę w ofercie). To jednak wiąże się z koniecznością wcześniejszego (samodzielnego) zaprojektowania mebla, włącznie w określeniem jego gabarytów. Czy jest zatem prostsze rozwiązanie?
Owszem! Aby stworzyć regały na książki, możemy wykorzystać gotowe elementy, które są obecnie do kupienia w wielu sklepach meblarskich - półki, wiszące szafki, otwarte lub zamykane kubiki. Przy ich użyciu można stworzyć unikalną kompozycję (wieszając je na ścianie naprzemiennie), którą nikt inny nie będzie mógł się pochwalić. Macie w domu rozkładaną drabinę? Zamocujcie na poszczególnych stopniach długie deski (na stałe), a na nich ustawcie książki. Warto zadbać o ustabilizowanie takiego regału (przy pomocy kotew w ścianie), aby w razie potrącenia spadające książki nikogo nie poturbowały.
Zrób to sam: regał modułowy >>
Wielbicielom recyklingu polecamy regały na książki ze skrzynek po owocach. Wcześniej oczywiście należy je oczyścić i zabezpieczyć ich powierzchnię, ale takie regały będą rozwiązaniem oryginalnym i - co czasem bardzo istotne - w razie potrzeby będzie można zmienić ich kształt. Poza tym możemy pomalować je na dowolny kolor - lub nawet każdą skrzynkę w innym kolorze, tworząc tym samym barwną dekoracyjną kompozycję.
Oryginalne regały na książki
Kto powiedział, że półka musi zawsze być elementem poziomym? Ich bardziej finezyjne kształty i połączenia są ozdobą samą w sobie! Zebraliśmy dla was przykłady pomysłowych regałów na książki i półek, które mogą zainspirować każdego. Ciekawym rozwiązaniem jest regał w kształcie plastra miodu, półka w kształcie spiralnego koła, czy regał-drzewko, idealny do pokoju dziecinnego. A co powiecie na dwa w jednym, czyli puf bibliofila, z miejscem do siedzenia i przechowywania książek?
Zobacz także: DIY: Stolik na kawę z półką na książki >>
Regały na książki: co na nich postawić?
Kiedy już zdecydujemy, jakie regały na książki będą odpowiednie do naszego mieszkania lub domu, pozostaje je zapełnić. Jakie książki warto kupić?
Książki, które warto przeczytać. W zielonym klimacie >>
- Szukając odpowiedzi, czyli książki, które warto przeczytać >>
- Książki nie tylko na święta >>
- Książki warte przeczytania. O designie, sztuce i wnętrzach >>
- Polska książka wśród najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie >>
- Książki: polecane lektury na wiosnę >>
- Pewex poleca: TOP 10 - książki naszego dzieciństwa >>
Skomentuj:
Regały na książki i półki - które meble wybrać? Jak zrobić regał samemu?