Książki: polecane lektury na wiosnę
Do czytania, oglądania, odkrywania, podziwiania. Tak wiele może nam zaoferować książka! A gdy zmysły są już nasycone, przychodzi chwila na kontemplację, na przykład zatrzymanych w kadrze kwiatów autorstwa mistrza fotografii Roberta Mapplethorpe'a.
Kobiety Bettiny
Ponad 500 zdjęć z trwającej przeszło 35 lat kariery Bettiny Rheims (ur. 1952 r.) składa się na ten album. Co ciekawe, Rheims fotografuje wyłącznie kobiety i to w dodatku od lat w podobny sposób - z bliska, z użyciem flesza, nie stroniąc od pokazywania niedoskonałości ciała. A mimo to wizerunki nie nudzą, zaskakują, fascynują. Może dlatego, że w dobie poprawiania zdjęć przy użyciu zaawansowanych programów graficznych, Rheims oferuje prawdę o swoich modelkach. A one, stare i młode, piękne i brzydkie, znane i anonimowe, nie wahają się za wizją fotografki podążać. Premierze albumu towarzyszy wystawa, którą od 15 kwietnia można oglądać w Fotografiska Museet w Sztokholmie.
Bettina Rheims, Bettina Rheims, Patrick Remy, Taschen, www.taschen.com
Kwiatów portrety niezwykłe
Szokował otwartym homoseksualizmem, zdjęciami nagich mężczyzn, sesjami o erotycznych podtekstach. Robert Mapplethorpe (1946-1989) był bez wątpienia jednym z tych fotografów, którym towarzyszyło słowo "skandal". My jednak polecamy książkę zupełnie inną. To album, w którym zebrano portrety... kwiatów. Rośliny fascynowały artystę nie mniej niż ludzie i w taki sam sposób uwieczniał je na zdjęciach. Dlatego nie znajdziemy w dorobku Mapplethorpe?a fotografii przedstawiających bujność przyrody. To zbiór ascetycznych wizerunków roślin, które wydobywają ich niezwykłe piękno.
Mapplethorpe Flora: The Complete Flowers, Mark Holborn, Dimitri Levas, Phaidon,
www. uk.phaidon.com
Historia na pozór krucha
Irena i Roman Gatys to polscy znawcy porcelany, szczególnie tej produkowanej na Dolnym Śląsku. Niegdyś region ten był prawdziwym zagłębiem "białego złota", dziś na placu boju pozostała fabryka porcelany Kristoff (niegdyś Krister, a następnie Wawel). Firma ma bardzo długą tradycję - została założona w 1831 roku! Przez ten czas zmieniły się granice, ustroje, styl życia i wzornictwo, nie zmieniła się natomiast jakość produkowanych w Wałbrzychu wyrobów oraz wysoki poziom wzornictwa.
Wzornictwo przemysłowe fabryki porcelany Krister - Wawel - Kristoff w Wałbrzychu, Irena i Roman Gatys, Kristoff, www.porcelana-kristoff.pl
Czytamy obrazy
Jeśli stojąc przed dziełem sztuki zadajesz sobie pytanie "Co artysta miał na myśli?" ta książka jest dla ciebie! Autorzy wybrali pięćdziesiąt obrazów z historii sztuki zachodnioeuropejskiej (od wczesnego renesansu po XXI wiek), tak, by prezentowały rozmaite style, techniki i zagadnienia. Szczególny nacisk położono na symbolikę, klucz do ukrytych znaczeń.
Jak czytać obrazy. Treść, forma, technika, Liz Rideal, Arkady, www.arkady.com.pl
Nasze zwyczaje
Kto wynalazł łóżka? Skąd wzięły się sztućce? Jakie były najsłynniejsze modowe wpadki od starożytności do dziś? Te pytania stawia autor książki, Greg Jenner. Nie daje nam jednak prostych odpowiedzi, ale przedstawia fascynującą opowieść o zwyczajach, które wcale nie zmieniły się tak bardzo przez wieki.
Milion lat w jeden dzień, Greg Jenner, Wydawnictwo Naukowe PWN, www.ksiegarnia.pwn.pl
Taki warsztat
Wiener Werkstätte, czyli Warsztaty Wiedeńskie, to kawał historii wzornictwa. Założone w 1903 roku przez Josefa Hoffmana (1870-1956), austriackiego architekta i projektanta sztuki użytkowej. Warsztatom przyświecała idea Gesamtkunstwerk, czyli sztuki totalnej. Dzięki nim można było kompletnie wyposażyć dom w jednej stylistyce.
Wiener Werkstätte, Gabriele Fahr-Becker, Angelika Taschen, Taschen, www.taschen.com
- Więcej o: