Architekci radzą: 71,7 m kw., dla 2 osób - duży kłopot z kuchnią
Jak urządzić kłopotliwy aneks kuchenny oraz wydzielić gabinet w trzypokojowym mieszkaniu dla rodziny? Na wasze pytania odpowiadają architekci.
Aneks kuchenny w naszym nowym mieszkaniu jest przedzielony pionem wodno-kanalizacyjnym, który utrudnia jej urządzenie. Wolelibyśmy nie przenosić kuchni w inne miejsce, bo to wiąże się z przebudową instalacji. Chcemy zachować trzy pokoje, bo oprócz dziennego i sypialni marzy nam się również cichy gabinet, który dodatkowo będzie pełnił funkcję pokoju gościnnego (potrzebne jest więc w nim miejsce do spania). Pomóżcie! Marta
Rozwiązanie 1: kuchnia przy oknie
Magdalena Żmihorska-Tomasik
W KUCHNI zaprojektowałam dwa ciągi robocze: krótki blat z płytą grzejną (wzdłuż ściany) oraz długi półwysep z zlewozmywakiem. Przy półwyspie proponuję zamontować podwyższony blat-barek, który przesłoni blat kuchenny i będzie mógł służyć jako stolik śniadaniowy. Lodówka stoi we wnęce zbudowanej przy pionie wodno-kanalizacyjnym.
Średni pokój przeznaczyłam na sypialnię, najmniejszy - na GABINET z miejscem do spania (rozkładaną kanapą) dla gości. Oba pokoje zostały nieco zmniejszone na rzecz garderoby dostępnej z przedpokoju. Zajęła ona miejsce toalety, którą przesunęłam w stronę SYPIALNI i powiększyłam. Oprócz sedesu i umywalki w w.c. zmieściła się jeszcze kabina prysznicowa (80 x 80 cm), dzięki czemu powstała mała łazienka wyłącznie do prywatnego użytku - wchodzi się do niej z sypialni.
Duża ŁAZIENKA ma taki sam kształt i wielkość jak na planie wyjściowym. Zaplanowałam w niej asymetryczną wannę narożną (80 x 150 cm), umywalkę i podwieszony sedes. W rogu przy drzwiach proponuję ustawić pralkę.
Rozwiązanie 2: kuchnia podzielona
Michał Grzelak
Kuchenna zabudowa składa się z trzech części. Dwa krótkie blaty ze zlewozmywakiem i płytą grzejną usytuowałem po bokach pionu wodno-kanalizacyjnego, a naprzeciwko niego - zabudowę w kształcie litery L. Przy niej znajduje się podwyższony barek i kącik RTV (telewizor wisi na ścianie przesłaniającej część roboczą KUCHNI). Między oknem a drzwiami balkonowymi jest miejsce na stół.
SYPIALNIA z prywatną toaletą powstała w średnim pokoju, na tyle przestronnym, że na środku można było zbudować dwustronną garderobę połączoną z toaletką. Pokój przeznaczony na ŁAZIENKA (z kanapą dla gości) został zmniejszony na rzecz garderoby dostępnej z przedpokoju, w której oprócz schowków na ubrania i domowe sprzęty zmieściła się też pralka. Łazienka jest wyposażona w sporą kabinę prysznicową (120 x 70 cm), umywalkę, sedes i bidet.
Skomentuj:
Architekci radzą: 71,7 m kw., dla 2 osób - duży kłopot z kuchnią