Meble łazienkowe: szafki pod umywalkę bez sztampy
Aranżując przestrzeń pod umywalką, nie jesteśmy skazani na gotowe szafki i półki ze sklepów. Czasem lepiej zrobić je na zamówienie, bo wtedy można idealnie dopasować ich wymiary do ilości miejsca, a styl - do wystroju całego wnętrza.
Szafki do łazienki można wykonać z:
Płyty meblowej. W produkcji płyt MDF i wiórowych przeznaczonych na meble łazienkowe są używane specjalne kleje, które nie rozpuszczają się pod wpływem wody. Dodatkowo materiał ten jest pokrywany lakierem odpornym na wilgoć (np. poliuretanowym). W meblach szczególnie starannie należy zabezpieczyć styk płyt.
Drewna. W miejscach narażonych na kontakt z wodą najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne bogate w związki żywiczne i substancje oleiste; należą do nich m.in. tek, iroko, merbau, doussie. Z gatunków rodzimych nadają się dąb, jesion, wiąz. Drewno trzeba zabezpieczyć lakierem, woskiem lub olejem.
Szkła. Każdy jego rodzaj jest odporny na wodę, ale nie na uszkodzenia mechaniczne. Ten warunek spełnia tzw. szkło bezpieczne, czyli hartowane lub klejone. Jest trwalsze i odporniejsze na uderzenia od zwykłego.
Kamienia. Najczęściej stosuje się granit, trawertyn, marmur (choć ten jest dość kruchy i może się przebarwiać). Należy je zaimpregnować preparatem do kamienia, chroniącym przed działaniem wilgoci, i czynność tę powtarzać co najmniej raz w roku.
Konglomeratu. Jest wytwarzany z kruszywa kamiennego zespolonego żywicą syntetyczną. Wygląda jak kamień naturalny, ale jest od niego trwalszy.
Płytek ceramicznych. Najczęściej okłada się nimi zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych (do łazienki oraz innych pomieszczeń o podwyższonej wilgotności są przeznaczone płyty w kolorze zielonym). Przestrzenie między płytkami warto wypełnić fugami odpornymi na grzyby i pleśnie.
Metalu. W łazienkach sprawdzi się stal nierdzewna, aluminium lub miedź.
Skomentuj:
Meble łazienkowe: szafki pod umywalkę bez sztampy