Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Czas na siew balkonowych roślin

Alicja Gawryś

Nawet gdy za oknem jeszcze zima, prawdziwy ogrodnik nie próżnuje. Co może zrobić o tej porze roku? Na przykład wysiać na parapecie rozsadę balkonowych kwiatów.

Dobre warunki dla rozsady

MIEJSCE: Dzień jest jeszcze krótki, dlatego pojemniki umieszczamy przy oknie wychodzącym na południe. Nad skrzynkami można ustawić lampy doświetlające (włącza się je o zmroku na 2-3 godziny, a przy pochmurnej pogodzie także w ciągu dnia).

POJEMNIKI: Mogą to być skrzynki, kuwety, doniczki lub tzw. wielodoniczki z tworzywa sztucznego, sprzedawane w sklepach ogrodniczych. Można użyć kubeczków po jogurcie, trzeba tylko zrobić otwory w dnie. Pojemniki ustawiamy bezpośrednio na parapecie lub wstawiamy do miniszklarni, w których panuje odpowiednia atmosfera. Nasiona wysiewamy dość rzadko, wtedy siewki nie będą się wzajemnie zacieniać. Pojemnik często obracamy, by młode rośliny nie przekrzywiły się w jedną stronę.

PODŁOŻE: Powinno być lekkie i przepuszczalne. Można zmieszać czysty piasek z przesianym przez sito lekkim torfem, który nie zawiera grzybów chorobotwórczych. Specjalną ziemię do wysiewów kupimy również w sklepach ogrodniczych.

WODA: Na początku ziemię zwilżamy za pomocą małego zraszacza; gdy siewki podrosną, używamy konewki z sitkiem. Nie wolno dopuścić, by podłoże przeschło. Utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza wokół siewek ułatwi nakrycie pojemnika szybką lub osłonięcie go folią. Nie zapominajmy jednak o regularnym odsłanianiu i wietrzeniu, inaczej rośliny mogą zacząć chorować.

PIKOWANIE: Nasiona zwykle wschodzą bardzo gęsto i siewki „walczą” między sobą o dostęp do światła, wyciągając się w górę. Aby do tego nie dopuścić, maleńkie jeszcze rośliny pikujemy, czyli rozsadzamy do pojedynczych doniczek. Wkładamy je - ostrożnie, by nie uszkodzić delikatnych korzeni - do dołków zrobionych w ziemi, np. patyczkiem.

Kalendarz domowych wysiewów

Luty: begonia, petunia.
Luty i marzec: celozja, gazania, kobea, lobelia, lwia paszcza, nemezja, niecierpek, szałwia, werbena, żeniszek.
Marzec i kwiecień: aksamitka, aster chiński, cynia, dalia, gomfrena, goździk chiński, kurzyślad, kleoma, kroplik, lak, lewkonia, miechunka, molucella, nemezja, nieśmiertelnik, suchołuska, tytoń, zatrwian.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak dbać o rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym?
Pierwiosnki - zwiastuny wiosny
Rośliny owocowe w domu

Skomentuj:

Czas na siew balkonowych roślin

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej