Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Czas na siew balkonowych roślin

Alicja Gawryś

Nawet gdy za oknem jeszcze zima, prawdziwy ogrodnik nie próżnuje. Co może zrobić o tej porze roku? Na przykład wysiać na parapecie rozsadę balkonowych kwiatów.

Dobre warunki dla rozsady

MIEJSCE: Dzień jest jeszcze krótki, dlatego pojemniki umieszczamy przy oknie wychodzącym na południe. Nad skrzynkami można ustawić lampy doświetlające (włącza się je o zmroku na 2-3 godziny, a przy pochmurnej pogodzie także w ciągu dnia).

POJEMNIKI: Mogą to być skrzynki, kuwety, doniczki lub tzw. wielodoniczki z tworzywa sztucznego, sprzedawane w sklepach ogrodniczych. Można użyć kubeczków po jogurcie, trzeba tylko zrobić otwory w dnie. Pojemniki ustawiamy bezpośrednio na parapecie lub wstawiamy do miniszklarni, w których panuje odpowiednia atmosfera. Nasiona wysiewamy dość rzadko, wtedy siewki nie będą się wzajemnie zacieniać. Pojemnik często obracamy, by młode rośliny nie przekrzywiły się w jedną stronę.

PODŁOŻE: Powinno być lekkie i przepuszczalne. Można zmieszać czysty piasek z przesianym przez sito lekkim torfem, który nie zawiera grzybów chorobotwórczych. Specjalną ziemię do wysiewów kupimy również w sklepach ogrodniczych.

WODA: Na początku ziemię zwilżamy za pomocą małego zraszacza; gdy siewki podrosną, używamy konewki z sitkiem. Nie wolno dopuścić, by podłoże przeschło. Utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza wokół siewek ułatwi nakrycie pojemnika szybką lub osłonięcie go folią. Nie zapominajmy jednak o regularnym odsłanianiu i wietrzeniu, inaczej rośliny mogą zacząć chorować.

PIKOWANIE: Nasiona zwykle wschodzą bardzo gęsto i siewki „walczą” między sobą o dostęp do światła, wyciągając się w górę. Aby do tego nie dopuścić, maleńkie jeszcze rośliny pikujemy, czyli rozsadzamy do pojedynczych doniczek. Wkładamy je - ostrożnie, by nie uszkodzić delikatnych korzeni - do dołków zrobionych w ziemi, np. patyczkiem.

Kalendarz domowych wysiewów

Luty: begonia, petunia.
Luty i marzec: celozja, gazania, kobea, lobelia, lwia paszcza, nemezja, niecierpek, szałwia, werbena, żeniszek.
Marzec i kwiecień: aksamitka, aster chiński, cynia, dalia, gomfrena, goździk chiński, kurzyślad, kleoma, kroplik, lak, lewkonia, miechunka, molucella, nemezja, nieśmiertelnik, suchołuska, tytoń, zatrwian.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak dbać o rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym?
Pierwiosnki - zwiastuny wiosny
Rośliny owocowe w domu

Skomentuj:

Czas na siew balkonowych roślin

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej