Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwiosnki - zwiastuny wiosny

Alicja Gawryś

Prymulki, nazywane też pierwiosnkami, w ogrodzie zakwitają jako jedne z pierwszych bylin - już na początku marca. W doniczkach ich kwiaty możemy oczywiście podziwiać o wiele wcześniej.

Pierwiosnki
Pierwiosnki
fot. Flora Dani

Najpopularniejszą odmianą jest europejski pierwiosnek bezłodygowy (inne to pochodzące z Chin pierwiosnek ślimakowaty i kubkowaty). Prymulka lubi światło, najlepiej więc ustawić ją na parapecie lub w jego pobliżu, np. na stoliku. Jeśli będzie miała choć trochę za ciemno, kwiaty szybko przekwitną, a liście zżółkną. W naturze zakwita, kiedy temperatura wynosi tylko kilka stopni powyżej zera, dlatego wybierzmy parapet, pod którym nie ma kaloryfera. Jeśli temperatura przekracza 20 st. C, przynajmniej na noc wynośmy roślinkę do chłodniejszego wnętrza, wtedy będzie dłużej kwitła.

Pierwiosnek jest wrażliwy na niedostatek wody, szczególnie gdy stoi w nasłonecznionym miejscu. Ale podlewany nadmiernie, zgnije. Gdy tylko ziemia rozmarznie, można go przesadzić do ogrodu lub do skrzynki na balkon. Dobrze będzie się czuł w lekko ocienionym miejscu, w dość wilgotnym podłożu zasobnym w próchnicę. W takich warunkach szybko odzyska siły i ponownie zakwitnie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pierwiosnki - zwiastuny wiosny