Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Karolina Świderska Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki
Malowane motywy, np. kogutki i paski, rozweselały dawniej wiejskie meble. Teraz znów się pojawiają, m.in. na dywanach. Są jeszcze bardziej schematyczne, ale równie wesołe.
Projektanci na dobre pokochali tradycyjne ludowe motywy. Łatwo więc przewidzieć, że kogutki, parzenice i polne kwiaty szybko nie znikną ze współczesnego designu.
1 z 9Malowane motywy, np. kogutki i paski, rozweselały dawniej wiejskie meble. Teraz znów się pojawiają, m.in. na dywanach. Są jeszcze bardziej schematyczne, ale równie wesołe.
2 z 9Wycinanki o ludowym rodowodzie, tak charakterystyczne dla stylu neofolk, zadomowiły się we współczesnych wnętrzach.
3 z 9Uproszczenia i deformacje, tak charakterystyczne dla rzeźby ludowej, są bardzo bliskie odrzucającej realizm współczesnej sztuce.
4 z 9Wielobarwne paski - ten najprostszy wzór był popularny we wszystkich wiejskich kulturach. Łatwo je łączyć z bardziej skomplikowanymi motywami.
5 z 9Hafty z dawnych wiejskich serwet i makatek stały się finezyjną ozdobą współczesnych tapicerowanych mebli.
6 z 9Parzenica, wzór typowy dla zdobnictwa góralskiego, zrobiła ostatnio oszałamiającą karierę. Widać ją nawet na meblach.
7 z 9Naczynia stołowe i dekoracyjne często są zdobione motywami zainspirowanymi sztuką ludową.
8 z 9Folkowe wzory idealnie harmonizują z prostotą nowoczesnego designu.
9 z 9Projektantów inspirują wzory nie tylko europejskie, ale także pochodzące z odległych regionów świata, np. z Peru. Nie naśladują ich jednak wiernie, tylko swobodnie przetwarzają.
O stylu w skrócie
Projektanci przedmiotów domowego użytku oraz artyści docenili sztukę ludową już na początku XX wieku. W Polsce byli to twórcy zgromadzeni wokół Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, działającego w latach 1901-1914. Ich postulaty czerpania z bogatych tradycyjnych źródeł w rzemiośle i sztuce rozwinęła później słynna Spółdzielnia Artystów Plastyków Ład, która powstała w 1926 roku i przez siedemdziesiąt lat swojej aktywności wywierała ogromny wpływ na polskie wzornictwo. Także współcześni designerzy szukają inspiracji w rodzimej tradycji. Swoje projekty wzbogaca- ją elementami zaczerpniętymi z twórczości ludowych artystów niemal z całego świata.
Co zwraca uwagę w stylu neofolk
Ornamentyka inspirowana sztuką ludową: schematycznie przedstawione wizerunki zwierząt (głównie domowych) oraz ludzi w strojach charakterystycznych dla danego regionu. Często pojawiają się również mocno uproszczone motywy roślinne - zazwyczaj bukiety kwiatów rosnących w najbliższej okolicy. Te tradycyjne wzory współcześni projektanci i artyści przeważnie jeszcze bardziej upraszczają.
Wycinanki, ale już nie w formie wielobarwnych papierowych obrazków (choć i takie lansuje się w dekoracji wnętrz urządzonych w tym stylu), tylko jako ażurowe elementy zdobiące meble oraz jako dywany, podkładki pod talerze itp.
Surowe materiały, np. wyraźnie usłojone drewno (zabezpieczone olejem, aby wyglądało jak najbardziej naturalnie). Z tkanin - gruby filc (wełniany lub imitacje z nowoczesnych włókien sztucznych), zgrzebne lniane i bawełniane płótna.
Oszczędna kolorystyka dużych elementów wystroju. Ich szare, beżowe, białe płaszczyzny ożywiają detale w czystych podstawowych kolorach - żółtym, czerwonym, zielonym, błękitnym.
Minimalistyczne formy zarówno mebli, jak i wszystkich innych przedmiotów. Ich projektanci nawiązują do funkcjonalizmu i (rzadziej) do form wypracowanych przez ludowych rzemieślników.
Skomentuj:
Neofolk - wiejskie specjały