Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Andaluzyjski - w krainie arabeski

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Carmen Perez Zdjęcia: Rafał Lipski, Łukasz Falkowski, Mak Media Agency/Emotive Images

Mieszanka odmiennych tradycji często owocuje powstaniem oryginalnego nowego stylu. Tak było w Andaluzji, hiszpańskiej krainie, do rozwoju której przyczyniły się wpływy kultury arabskiej i europejskiej.

Ogromne znaczenie dla stylu życia, architektury i wystroju wnętrz w Andaluzji mieli Arabowie, którzy w średniowieczu panowali w tym regionie południowej Hiszpanii. Andaluzja wtedy rozkwitła - muzułmanie wprowadzili nowoczesne technologie produkcji przedmiotów codziennego użytku i uprawy roślin, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju rzemiosła, rolnictwa i w efekcie handlu. W całej Europie ceniono i poszukiwano stalowych mieczy i zbroi z Toledo, przedmiotów skórzanych z Kordoby, a także tkanin oraz szklanych i ceramicznych naczyń wytwarzanych w innych, mniej znanych ośrodkach. Charakterystyczne sposoby zdobienia, które bardzo mało zmieniły się przez wieki, to również dziedzictwo tamtego okresu.

Co zwraca uwagę w stylu andaluzyjskim

Azulejos. To szkliwone płytki we wzory układające się w regularne kompozycje, którymi pokrywa się zewnętrzne i wewnętrzne ściany budynków. Nie tylko zdobią, ale też zapewniają upragniony chłód. Na Półwyspie Iberyjskim pojawiły się wraz z Arabami. W Hiszpanii azulejos zaczęto wyrabiać w XIV wieku - najsłynniejsze wytwórnie były w Alhambrze i Sewilli.

Ornamentyka. Można w niej odnaleźć wpływy wielu kultur: arabskiej (kaligrafia, a zwłaszcza arabeski, tzn. stylizowane wici roślinne często łączone z motywami geometrycznymi, którymi pokrywano duże powierzchnie, głównie ściany), sztuki prekolumbijskiej (wyraziste wzory geometryczne), a także rodzimej (uproszczone motywy roślinne i zwierzęce, np. byk).

Meble z litego drewna często łączonego z metalem. Ich ponadczasowe formy wypracowano w minionych wiekach; nierzadko są to wierne kopie dawnych wzorów. Również sprzęty wytwarzane współcześnie nawiązują kształtem albo tylko jakimś szczegółem konstrukcyjnym - na przykład specyficznym wygięciem nóg stołu czy fotela - do wzornictwa dawnych epok.

Ażury. Zdobią wiele przedmiotów domowego użytku. Te subtelne dekoracje występują przede wszystkim na metalowych i drewnianych elementach mebli oraz na drewnianych okiennicach skutecznie chroniących wnętrza domów przed upalnym słońcem.

Kolory. Przeważają spokojne, ciepłe brązy ożywione jaskrawymi akcentami, na przykład czerwienią zestawianą z czystymi błękitami, żółcią, oranżem oraz zielenią.

Tkaniny dekoracyjne. Misterne koronki, wielobarwne hafty, adamaszki czy atłasy tworzą w pomieszczeniach atmosferę luksusu, ale także - domowego ciepła.
    Więcej o:

Skomentuj:

Andaluzyjski - w krainie arabeski