Niewielki aneks kuchenny to ogromne wyzwanie dla projektantów. Tak samo jak przestronna kuchnia powinien być i funkcjonalny, i estetyczny.
1 z 6Kuchnia. Przykład 1. Źródłem inspiracji był egzotyczny zestaw mebli do kącika jadalnego (stół i krzesła) oraz parkiet przemysłowy w różnych odcieniach brązu.
2 z 6Kuchnia. Przykład 1. Projektantka chciała wykorzystać wzory dywanów marokańskich. Niestety - jak mówi - dobrej jakości reprodukcje oraz ciekawe dywany w sklepach orientalnych można było policzyć na palcach jednej ręki. Wybór padł więc na dywany chińskie.
3 z 6Kuchnia. Przykład 2. Wzrok przykuwa żyrandol - żarówka osłonięta sztucznymi gałązkami, które można dowolnie ze sobą łączyć. Zaprojektowali go francuscy designerzy - bracia Bouroullec. W takim towarzystwie nawet zwykły okap z rurą wygląda jak współczesne dzieło sztuki.
4 z 6Kuchnia. Przykład 2. Nie ma tu szafek wiszących; jedyna półka służy raczej do eksponowania dekoracji niż do celów praktycznych. Stoi na niej m.in. niebieska pieprzniczka Anne Pepper projektu Alessandra Mendiniego.
5 z 6Kuchnia. Przykład 3. Ściany w aneksie zostały pomalowane na intensywny czerwony kolor. To nawiązanie do barwy cegieł, z których wymurowano kuchenne szafki i barek. Do jednej z szafek wstawiono nowoczesny piekarnik.
6 z 6Kuchnia. Przykład 3. Odnowiona zielona szafka to pamiątka z domu rodzinnego gospodarza. Jej indywidualny charakter podkreślają uchwyty stylizowane na stare sztućce.
Przykład 1
Kobierce na froncie.
Początkowo fronty szafek miały być neutralne - ze stali nierdzewnej. Jednak projektantka zmieniła zdanie i postanowiła radykalnie ożywić KUCHENNY kącik. Zaproponowała gospodarzom oklejenie szafek "dywanowym patchworkiem". W albumach znalazła fotografie kobierców z ciekawymi roślinnymi motywami w intensywnej, czerwono-rudej tonacji. Zdjęcia zostały zeskanowane i powiększone. Wydruki, którymi oklejono drzwiczki szafek, zabezpieczono lakierem.
Przykład 2
Sztuka kuchenna.
Niewielki aneks, podobnie jak POKÓJ, jest urządzony minimalistycznie - stoją w nim proste szafki z idealnie gładkimi frontami ze stali nierdzewnej. Całe wnętrze wydaje się być jedynie pretekstem do prezentacji dzieł nowoczesnej sztuki użytkowej oraz grafik i obrazów polskich artystów. Jednym z ciekawszych przedmiotów jest tutaj Miss Trip, czyli Panna Podróżniczka - krzesło zaprojektowane przez Philippe'a Starcka (można je złożyć tak, że mieści się w małej torbie).
Przykład 3
Kalejdoskop barw.
Zdaniem gospodarzy cegła to materiał ciepły i przyjemny, a wykończona nią kuchnia od razu zyskuje przytulny klimat. Blaty oraz nieliczne fronty szafek (przeważają otwarte półki) są z drewna dębowego; zostały wykonane na zamówienie przez stolarza. Na podłodze na razie ułożono jasny gres, gospodarzom marzy się jednak żywica epoksydowa - ich zdaniem dużo oryginalniejsza. Do tak zaaranżowanej kuchni znakomicie pasują eklektyczne meble ustawione w pokoju - kolorowe fotele z lat sześćdziesiątych i prosty drewniany stół.
Skomentuj:
Projektujemy mały aneks kuchenny