Mozaika w łazience jest nie tylko modna i praktyczna, ale też wyjątkowo dekoracyjna. W dodatku układa się ją bardzo łatwo. Tego rodzaju okładzinę najlepiej zastosować w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, czyli nad wanną albo umywalką.
1 z 6Mozaikę idealnie dobrano do kolorystyki wnętrza - na kostkach powtarzają się barwy pozostałych elementów wyposażenia.
2 z 6Krok po kroku: układamy mozaikę. Materiały i narzędzia - mozaika na siatce, fuga, klej do glazury, packa do nakładania kleju, poziomica, krzyżyki dystansowe, packa do fugowania, gąbka
3 z 61. Klej do glazury mieszamy z wodą w proporcjach wskazanych przez producenta. Tak przygotowaną masę nanosimy na oczyszczoną i wysuszoną ścianę za pomocą packi z "grzebieniem".
4 z 62. Żeby zwiększyć przyczepność, klej nanosimy również na odpowiednio przycięte arkusze mozaiki, równomiernie rozprowadzając go packą. Arkusze przyklejamy kolejno do ściany - ich równe ułożenie ułatwi nam poziomnica.
5 z 63. Aby zachować równe odstępy między kostkami mozaiki, wkładamy krzyżyki dystansujące odpowiedniej szerokości. To szczególnie ważne w miejscu łączenia dwóch płatów mozaiki.
6 z 64. Gdy klej wyschnie (na opakowaniu znajdziemy minimalny czas schnięcia), na całą powierzchnię nanosimy rozrobioną z wodą fugę, dokładnie wypełniając szczeliny. Po kilkunastu minutach nadmiar preparatu zmywamy wilgotną gąbką.
Mozaikę produkuje się dziś nie tylko z ceramiki i gresu, ale też ze szkła oraz naturalnych kamieni, np. granitu, marmuru, piaskowca. Kupuje się ją w arkuszach - drobne elementy są od razu naklejone na siatkę, co bardzo ułatwia i przyśpiesza ich układanie.
Najczęściej mozaika składa się z jednakowych kwadracików, ale mogą to również być regularnie ułożone prostokąty różnej wielkości albo na pozór luźno rozrzucone kamyki o nieregularnym kształcie.
Skomentuj:
Zrób to sam: mozaika ścienna w łazience