Tekst: Katarzyna Kowalska Stylizacja: Nigela Hope, Dorota Karpińska, Monika Lewandowska/Phototapeta, Agnieszka Osak-Rejmer Zdjęcia: Karl Jorgenson, Monika Lewandowska/Phototapeta, Sylwester Rejmer, producenci
Łazienka jest dziś wdzięcznym obiektem pracy projektantów. Co pewien czas zaskakują nas nowymi pomysłami na urządzenie tego wnętrza. Jakie mają plany na ten rok? Oto obowiązujące trendy łazienkowej mody.
1 z 6Projekt 1. Biała klasyczna umywalka dobrze wygląda zarówno w zestawieniu z jasnym, jak i ciemnym drewnem.
2 z 6Projekt 1. Do umywalki montowanej na blacie doskonale pasują baterie mocowane na ścianie. Odpływ robi się w otworze wyciętym w blacie.
3 z 6Projekt 2. Tę wolno stojącą wannę o nowoczesnej, dynamicznej formie projektant wnętrza poetycko porównał do pływającej po łazience łodzi.
4 z 6Projekt 3. Żyrandol imitujący barokowy świecznik zainstalowano w podwieszanym owalnym suficie nawiązującym do kształtu wanny.
5 z 6Projekt 4. Sedes, a wraz z nim bidet, nie jest już wstydliwie chowany w kącie. W tej łazience zostały wyraźnie wyeksponowane - białe urządzenia zamontowano na ścianie wyłożonej dużymi płytami polerowanego gresu w granatowym kolorze.
6 z 6Projekt 5. Tapeta, farby i drewno układane w miejscach najbardziej narażonych na zachlapanie muszą być wodoodporne lub odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci.
Projekt 1
Umywalka na blat!
Różnej wielkości misy i miski zajmują coraz bardziej eksponowane miejsce w naszych łazienkach - teraz często stawia się je na blacie (osobnym bądź stanowiącym część podumywalkowej szafki). Dzięki temu można w pełni podziwiać ich kształty. A te bywają najróżniejsze: od prostych prostopadłościennych brył po bardziej wyszukane, na przykład przypominające walec lub połówkę kuli, a nawet o zupełnie nieregularnej formie.
Projekt 2
Wanna na swobodzie.
Oderwała się od ściany i z dumą prezentuje nie tylko swoje wszystkie strony (często w efektownej obudowie z drewna, żeliwa lub aluminium), ale nierzadko także kształtne nogi - drewniane lub metalowe, nieraz w formie lwich łap albo saneczkowych płóz. Towarzyszy jej odpowiednia "obstawa", czyli mocowana do podłogi wysoka bateria wannowa (tzw. wolno stojąca), do której instalację wodną trzeba poprowadzić w podłodze).
Projekt 3
Światło jak w pałacu.
Jedna lampa teraz już zdecydowanie nie wystarczy. Oprócz oświetlenia punktowego przy lustrze i umywalce, umożliwiającego wykonywanie precyzyjnych czynności toaletowych, niezbędne jest też tzw. ogólne, rozjaśniające całe pomieszczenie - to zapewni lampa sufitowa. Może nią być prosty plafon, nowoczesna listwa oświetleniowa albo... niezwykle dekoracyjny żyrandol, który do tej pory kojarzył się raczej z SALONEM niż z pomieszczeniem sanitarnym. Ale nic w tym dziwnego, skoro współczesne ŁAZIENKI coraz częściej przypominają komfortowe saloniki kąpielowe...
Projekt 4
Nieodłączna para.
Sedes coraz rzadziej pojawia się sam; standardem staje się umieszczanie obok niego bidetu (oczywiście jeśli pozwala na to metraż pomieszczenia; w małym wnętrzu dobrym rozwiązaniem bywa zainstalowanie przy sedesie baterii bidetowej). Urządzenia te powinny pochodzić z jednej linii wzorniczej, by miały taki sam kształt i barwę. Na ogół jest to tradycyjna biel, ale na zamówienie są również dostępne modele w innych (pastelowych) odcieniach.
Projekt 5
Nie tylko kafelki.
Ze względu na swoje liczne zalety tradycyjne płytki ceramiczne wciąż pozostają najpowszechniej stosowanym w łazienkach materiałem wykończeniowym. Tym bardziej, że naprawdę jest w czym wybierać - producenci wciąż zaskakują nas nowymi, niezwykle oryginalnymi wzorami, o jakich dawniej można było tylko pomarzyć. Jednak poszukując odmiany, coraz częściej zamiast po kafelki sięgamy po kamień, szkło, tapety, farby albo drewno (przede wszystkim odporne na wilgoć gatunki egzotyczne, m.in. iroko, tek, jatoba, merbau).
Skomentuj:
Aranżacje: nowe trendy łazienkowe