Oświetlenie nad podłogą

Tekst: Katarzyna Kowalska, Maciej Szediw Stylizacja: Nigela Hope, Magda Kazimierczuk, Anna Kępińska-Frąckowiak, Agnieszka Osak-Rejmer Zdjęcia: Karl Jorgenson, Sławomir Frąckowiak, Sylwester Rejmer, Michał Skorupski

Oświetlenie zamontowane nisko nad podłogą ułatwia bezpieczne poruszanie się po domu, zwłaszcza po ciemku. Zwykle punkty świetlne instaluje się w przedpokoju, gdzie wyznaczają drogę do łazienki czy kuchni, oraz wzdłuż schodów. Przy okazji pełnią również funkcję dekoracyjną, podświetlając wybrane fragmenty mieszkania.

UWAGA PONOWNA PUBLIKACJA ZA ZGODA WLASCICIELI
Przedpokój. Halogen w podłodze pełni tu funkcję ozdobną - zwraca uwagę na figurę ptaka. Halogenami podświetlono też dekoracyjne wnęki w ścianie. W efekcie zostało zaakcentowane wejście do kuchni częściowo przesłoniętej ścianką.
Maciej Szediw, architekt: - O oświetleniu ułatwiającym poruszanie się po mieszkaniu należy pamiętać na etapie projektowania wnętrza lub zaplanować ich zainstalowanie przy okazji najbliższego remontu. Jako oświetlenie "komunikacyjne" najlepiej sprawdzają się znane od lat halogeny i nowocześniejsze od nich diody LED. Obydwa źródła światła można instalować w ścianach i sufitach; w podłodze wskazane jest oświetlenie diodowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięLampa halogenowa z żarnikiem o niewielkich rozmiarach dała pole do popisu producentom opraw. Źródło światła umieszczone za matowym szkłem równomiernie oświetli całą ścianę, a w oprawie z odbłyśnikiem - skupi światło, wydobywając element dekoracyjny, np. obraz. Niestety, obudowa halogenu nagrzewa się, trzeba więc unikać jej dotykania, gdy lampa jest włączona. Warto o tym pamiętać, decydując się zwłaszcza na halogeny w podłodze ŁAZIENKI, gdzie często chodzimy boso (choć względy techniczne pozwalają zainstalować tam takie oświetlenie). Polskie normy dopuszczają montowanie halogenów nawet wewnątrz kabiny natryskowej (zawsze warto jednak zasięgnąć porady elektryka). Ceny lamp halogenowych są bardzo zróżnicowane - od 20 zł. do nawet 2 tys. zł.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Diody LED emitują światło o małym natężeniu, z założenia więc nie stosuje się ich do oświetlania wnętrza. Sprawdzą się jednak jako podświetlenie na przykład lustra, półki, szafki, krawędzi blatu, listwy przypodłogowej.

Zobacz koniecznie! Mieszkanie i dom - trendy 2010Niezwykle istotną zaletą diod jest to, że pobierają mało energii o niskim napięciu oraz nie rozgrzewają się, co sprawia, że są bardzo bezpieczne - dotknięcie nawet długo świecącej się lampki nie grozi oparzeniem, co więcej, może ona stykać się z innymi przedmiotami. Duża trwałość (do 100 tys. godzin!) pozwala również montować diody w nieotwieranych szczelnych obudowach, na przykład w kabinie prysznicowej. Decydując się na oświetlenie diodowe, musimy liczyć się z wyższymi kosztami - ich oprawy są mniej więcej dwa razy droższe od halogenowych.

Zobacz galerię zdjęćZobacz także:

Projektujemy oświetlenie salonu

Kuchnia: wzorcowe oświetlenie

Łazienka skąpana w świetle

Skomentuj:

Oświetlenie nad podłogą