Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Gotowe schody wewnętrzne: jak je wybrać?

Ewa Stroik
Schody - Fot.: Atrium

Zamiast popularnych schodów żelbetowych, które wykonuje się już podczas robót stanu surowego, a potem wykańcza, można wstawić do domu gotowe schody - wykonane w całości na zamówienie lub składane z elementów.

Schody - www.atriumsystem.eu

Na korzyść schodów gotowych przemawia ich szybki montaż, różne wersje wykończenia, krótki czas realizacji zamówienia oraz... możliwość zobaczenia, jak będą wyglądać we wnętrzu. Producenci mają w swoich punktach sprzedaży katalogi z wieloma wzorami. Projekt można też zobaczyć na ekranie komputera, "przymierzyć" schody do pomieszczenia oraz sprawdzić, jakie balustrady i detale wykończenia najlepiej do nich pasują.

Schody z katalogu mogą być drewniane, stalowe lub z blachy. Pasują do wnętrz w każdym stylu z drewna i metalu (często z elementami ze szkła) łatwo wykonać nietypową konstrukcję, a wybór form i kształtów jest ogromny. W prosty sposób można zamontować je nawet tam, gdzie nie były przewidziane, a więc doskonale sprawdzą się przy adaptacji poddasza.

Schody - www.atriumsystem.eu

Konstrukcja i kształt

Schody gotowe można zamówić albo kupić jako gotowe, przeznaczone do złożenia w domu.


Schody na zamówienie. Tu wybór jest nieograniczony (czy raczej ograniczony możliwościami finansowymi) od szerokich, rozrzeźbionych schodów do rezydencji do nowoczesnych, prostych schodów klawiszowych, mocowanych (każdy stopień osobno) do ściany. Schody na zamówienie mogą mieć różne typy konstrukcji: popularne są np. wspornikowe (osadzone w murze), policzkowe (jak na zdjęciu po lewej stronie mają stopnie wpuszczone krótszymi bokami w wyfrezowane belki, zwane policzkami) czy dywanowe (przypominają rozwinięty i uformowany w uskoki dywan stąd nazwa; kotwi się je w ścianie za pomocą specjalnych wsporników stalowych).

Schody składane z elementów. Tu do wyboru mamy schody modułowe i kręcone. Te pierwsze zbudowane są z pojedynczych modułów (wsporników połączonych ze stopnicami), które nakłada się kolejno na siebie, łącząc w jedną całość tak, by powstał bieg schodów. Stopnie mają szerokość 55-120 cm. Zależnie od sposobu, w jaki połączy się elementy, mogą być jedno- lub wielobiegowe. Łatwo można regulować ich skręt, wysokość i kształt biegu. Schody kręcone zbudowane są ze słupa nośnego, stopni i balustrady. Ich rzut poziomy to zwykle koło; średnica 120-220 cm. Zajmują mało miejsca, ale ponieważ są dość strome, a ich stopnie mają kształt klina nie są tak wygodne, jak schody proste.

Schody - www.parkietstudio.pl

Materiał

Schody drewniane. Pasują do wnętrz tradycyjnych. Robi się je z rodzimego drewna drzew liściastych (buk, brzoza, orzech, jesion, dąb, klon, wiśnia). Rzadziej wykorzystywane jest drewno iglaste (głównie sosnowe). Schody powstają także z drewna egzotycznego (z mahoniu, hebanu, teku) te są jednak nawet o 30% droższe niż te z rodzimych gatunków.

Drewno musi być wysezonowane, suche (o wilgotności 8-12%) i bez sęków w przeciwnym razie schody mogą się odkształcać lub pękać. Powinno mieć też gęsto rozmieszczone słoje. Elementy nośne schodów robi się z drewna klasy I, stopnie
z litego lub klejonego warstwowo co najmniej II klasy.

Schody stalowe. Częścią konstrukcji schodów gotowych, zwłaszcza w surowych wnętrzach o wystroju industrialnym, bywa stal. Takie schody mają przeważnie nowoczesną formę i są bardzo efektowne. Elementy stalowe zwykle są cynkowane lub malowane proszkowo (czasami natryskowo); te zrobione ze stali nierdzewnej szlifowane, polerowane lub matowione. Powierzchnie mosiężne najczęściej wykańcza się przez polerowanie, matowienie, patynowanie, satynowanie i zabezpiecza antykorozyjnym, bezbarwnym lakierem proszkowym.

Stalowa konstrukcja jest cięższa od drewnianej i może przenosić odgłosy stąpania. Stopnie schodów wykonuje się także z blachy gładkiej, perforowanej bądź ryflowanej, aluminium oraz szkła.

Schody z różnych materiałów. Popularne są też połączenia drewna ze stalą, a także stali ze szkłem lub kamieniem. Nowoczesne modele schodów gotowych w elementach konstrukcyjnych mają dodatkowo zamontowane lampki LED, które rozjaśniają stopnie białym lub kolorowym światłem. Zapewnia to oryginalny efekt dekoracyjny i sprawia, że nocą można bezpiecznie wchodzić i schodzić.

Schody - www.rintal.pl

Ile zapłacimy za schody gotowe?

Jeśli zdecydowaliśmy się na schody gotowe, zabierzmy do punktu sprzedaży projekt pomieszczenia, a nawet zdjęcie miejsca, gdzie mają stanąć. Dzięki temu ułatwimy sprzedawcy dobranie ich rozmiaru i kształtu. Zmierzmy wysokość wnętrza, odległość między ścianami, a także grubość stropu. Niektórzy przedstawiciele firm sprzedających schody gotowe przyjeżdżają do domu klienta i na miejscu dobierają schody.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czy warto budować szybko, a następnie szybko zamieszkać?
Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Skomentuj:

Gotowe schody wewnętrzne: jak je wybrać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej