Dom w liczbach
Kiedy myślimy o własnym domu, zwykle stają nam przed oczami... rzędy cyferek, czyli ile będziemy musieli wydać na jego budowę i wykończenie. My tym razem postanowiliśmy spojrzeć na dom z nieco innej - ciekawszej strony...
Wymarzony dom
Budowa domu to niezwykle poważne przedsięwzięcie, które wymaga od nas przemyślanych decyzji, wytrwałości, cierpliwości, no i szczęścia. Przyda się też zdrowy rozsądek.
Jak długo trwa budowa?
5 lat - tyle wynosi średni czas budowy domu (według GUS).
Kiedy podejmujemy decyzje o własnym domu, chcemy - przynajmniej teoretycznie - szybko zakończyć związane z tym prace. Niestety, w rzeczywistości czas ten znacznie się wydłuża. Powód - oczywiście głównie finanse, dlatego w Polsce budowa wielu domów nadal zatrzymuje się na etapie stanu surowego.
Czytaj"Dom w rok czy dwa?"
Wielkość działki
46,5 m2 - już na takiej wielkości działce można postawić dom jednorodzinny w... Japonii.
W naszym kraju jest to niemożliwe. Raz ze względu na przepisy, dwa - Polakom to się nie mieści w głowach. A w Japonii tak trzeba, ponieważ działki są tam bardzo małe i niesamowicie drogie.
O domu w Japonii na działce o powierzchni 46,5 m2 czytajTUTAJ
Czytaj obudowaniu domu za blisko sąsiada
Ciepła woda
Czy wiesz, że... Prawie 100% ciepłej wody można mieć latem z kolektorów.
Kolektory słoneczne wykorzystują bowiem odnawialną energię ze słońca, podgrzewając dzięki temu wodę. Instalacja solarna może być również wykorzystywana do wspomagania ogrzewania budynku.
Przeczytaj okorzyściach z eksploatacji kolektorów słonecznych
Ocieplenie budynku
Tylko 25% ociepleń budynków wykonywanych jest poprawnie lub bez poważniejszych błędów.
Reszta, czyli 75%, to ocieplenia zrobione źle: klej nie trzyma się ściany, ocieplenie wisi tylko na kołkach. Skutkiem tego jest chociażby popękana elewacja domu i straty ciepła, a co za tym idzie i naszych pieniędzy.
Wysokość pomieszczeń
250 cm - taką minimalną wysokość muszą mieć - zgodnie z przepisami - pomieszczenia mieszkalne.
Maksimum nie jest określone. I choć takie wnętrza mogą wyglądać interesująco, to pamiętajmy, że mają i wady, np. przenoszenie dźwięków na górne kondygnacje i zła akustyka.
Czytaj o wysokich wnętrzach, czyli owadach i zaletach połączeń między kondygnacjami
Bezpiecznie z kominkiem
80 cm - co najmniej tyle powinna wynosić odległość domowego kominka od sprzętu grającego, telewizora, a także mebli, dekoracji okiennych itp.
Dlatego więc wybierając kominek, pomyślmy nie tylko o jego efektownym wyglądzie, ale też o bezpieczeństwie użytkowania.
Czytaj o tymgdzie umieścić kominek
Dobre okna, to podstawa
Ponad 80%włamań do domów jest dokonywanych przez okna.
Dlatego choć nie ma na rynku okien, których nie da się wyważyć, montujmy takie o podwyższonej odporności na włamanie, z bezpiecznymi okuciami i wzmocnionymi szybami, konieczne certyfikowane. Jest szansa, że złodziej, któremu przez kilka minut nie udaje się wejść do środka, zrezygnuje ze swego niecnego zamiaru.
Czytaj ooknach odpornych na włamanie
Dom w niebezpieczeństwie
Nawet 800 kg może ważyć 1m3 mokrego śniegu.
Leżący na dachu śnieg, szczególnie świeży, może wyglądać naprawdę malowniczo. Taka ozdobna warstwa białego puchu bywa jednak niebezpieczna. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie go z dachu; najlepiej powierzyć to firmie świadczącej takie usługi.
Czytaj oodśnieżaniu dachów płaskich i stromych
Oszczędny właściciel
20% prądu - tyle zaoszczędzimy, jeśli zmienimy swoje nawyki i przyzwyczajenia.
Rzecz jasna, oszczędzając prąd, nie musimy siedzieć po ciemku, pozbywać się telewizora czy pralki. Wystarczy, że nie będziemy pozostawiać np. domowych urządzeń w trybie czuwania i odłączymy je od sieci.
Czytaj o tymjak oszczędzać prąd w domu
Urządzenia na lata
Nawet 100 razy w ciągu dnia odkręcamy i zakręcamy baterię kuchenną.
Na rynku mamy duży wybór modeli, które z pozoru nie różnią się specjalnie od tych najprostszych, ale warto zdecydować się na takie które są nie tylko ładne i pasują do naszego wnętrza. Dobrze też, aby były trwałe.
Nowoczesność w domu i zagrodzie
Około 30 kgkurzu gromadzimy w ciągu roku w średniej wielkości domu.
Dlatego też warto rozważyć w swoim domu montaż odkurzacza centralnego. Wprawdzie jego instalacja nie jest tak niezbędna, jak np. wodociągowa czy grzewcza, niemniej jednak takim urządzeniem sprząta się wygodniej, szybciej i... czyściej niż zwykłym.
Dobre rady
Jedynie 49,90 zł zapłacimy za roczną prenumeratę miesięcznika ŁADNY DOM.
A w naszym magazynie znajdziesz m.in. oryginalne projekty domów i przeczytasz doświadczenia właścicieli z ich budowy. Podpowiemy Ci czym ogrzać lub ocieplić dom oraz jak ładnie i praktycznie wykończyć wnętrza. Z nami urządzisz też swój ogród. Zapraszamy do lektury!
Spisy treści archiwalnym numerów naszego magazynu znajdzieszTUTAJ
Skomentuj:
Dom w liczbach