Projektowanie łazienki: wanna czy prysznic?
Wanna czy prysznic? To pytanie znane jest wszystkim urządzającym dom i przymierzającym się do zaprojektowania łazienki. Idealnie byłoby mieć i jedno, i drugie. Niestety częściej trzeba wybierać, bo zarezerwowany na łazienkę metraż nie pozwala na luksus posiadania wanny oraz prysznica jednocześnie.
Projektowanie łazienki to sprawa indywidualna
Wanna czy prysznic - co wybierają Polacy?
Akademia Roca przeprowadziła sondaż, z którego wynika, że preferencje przy projektowaniu łazienki zależą od wieku, płci, a także stylu życia badanych osób.
Sondaż daje niewielką przewagę prysznicowi. 49,5 proc. do 50,5 proc. z przewagą dla prysznica - w ten sposób Polacy odpowiedzieli na pytanie: "Wanna czy prysznic".
Wyniki badania wskazują, że wybór produktu jest skorelowany z płcią oraz wiekiem kupującego. W grupie preferującej długie kąpiele dominują kobiety (63 proc.) i osoby starsze (65 proc.). Z kolei aż 67 proc. mężczyzn oraz 64 proc. najmłodszych respondentów korzysta chętniej z prysznica.
Upodobania i potrzeby
Jeśli staniemy przed dylematem "prysznic czy wanna", należy przeanalizować swój tryb życia oraz potrzeby, ponieważ w dużej mierze wybór zależy od indywidualnych upodobań i stylu życia domowników. To, co sprawdza się u kogoś innego, nie musi być optymalnym rozwiązaniem w naszym domu. Opisujemy kilka ważnych cech każdego z rozwiązań, które mogą być pomocne w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Wanna dla dzieci i dla przyjemności
Jeśli w rodzinie są małe dzieci, wanna zdaje się być niezastąpiona. Nalana do wanny woda będzie wielką atrakcją i polem wielu zabaw. Z praktycznego punktu widzenia pozwoli na dobranie odpowiedniej temperatury do kąpania dzieci - bez konieczności instalowania termostatu.
Jeśli dorośli domownicy cenią sobie relaks w ciepłej wodzie i są w stanie wygospodarować w ciągu dnia czas na błogie pomoczenie się, wanna w 100 proc. spełni swoją funkcję.
Kąpiel w wannie może też mieć działanie lecznicze - jeśli do wody dodamy aromatyczne olejki, sól kąpielową lub emolienty, które nawilżą skórę.
Wanna sprawdzi się szczególnie w zimie, gdy po zimnym dniu domownicy zapragną rozgrzać się w gorącej wodzie podczas dłuższej kąpieli.
Wanna pośrodku łazienki
Wanna może być ważnym elementem idei projektu łazienki. Na przykład w przestronnej łazience o dobrych proporcjach aż się prosi umiejscowić wannę na środku tak, by spajała wnętrze i stanowiła dominantę aranżacji, zapierając dech w piersiach gościom.
Prysznic - konieczność w małych łazienkach
Prysznic jest idealny do małych łazienek, gdzie zastosowanie wanny nie wchodzi w rachubę, ponieważ zajmuje za dużo miejsca. Wtedy niezależnie od upodobań należy się z tym faktem pogodzić.
Higieniczna kąpiel pod prysznicem
Wybór "wanna czy prysznic" zależy także od podejścia domowników do kwestii samej kąpieli. Kąpiel pod bieżącą wodą jest bardziej higieniczna, a prysznic w pełni spełni ten warunek.
Jeśli domownicy żyją w wiecznym pośpiechu, kąpiel dla nich nie jest rytuałem a codzienną powinnością, prysznic będzie idealnym rozwiązaniem. Niektórzy też uważają, że w przeciwieństwie do relaksującej kąpieli, prysznic rozbudza i dodaje energii.
Prysznic może okazać się bardzo praktyczny, jeśli w rodzinie jest duży pies. Dzięki prysznicowi o wiele łatwiej będzie pupila wykąpać bez narażania na szwank swojego kręgosłupa z powodu nachylania się nad wanną.
Prysznic to oszczędność wody i pieniędzy
Krótkie kąpiele pod prysznicem przełożą się też na kwestie finansowe. Kąpiel w wannie to zużycie średnio 150 l wody, podczas gdy minuta prysznica to 15 l.
Prysznic dla osób starszych, łazienka dla niepełnosprawnych
Prysznic na pewno docenią osoby starsze. Jak dowodzą statystyki, dla starszych osób największym problemem jest wstawanie z wanny po kąpieli oraz obawa przed upadkiem. To dobre rozwiązanie również dla osób niepełnosprawnych. Dla tej ostatniej grupy istnieje szereg rozwiązań pomocniczych, które można wykorzystać przy projektowaniu łazienki.
Kabina z głębokim brodzikiem
Dla wszystkich tych, którzy są niezdecydowani lub nie mogą sobie odmówić korzystania z wanny przy jednoczesnych zaletach prysznica producenci urządzeń sanitarnych mają rozwiązania alternatywne łączące obie funkcje.
Kąpiel dla dzieci, prysznic dla rodziców
Dla tych, którzy wolą od wanny prysznic, a mają małe dzieci dobrym pomysłem zdaje się być głęboki brodzik. Przy takim rozwiązaniu rodzice wciąż mogą brać szybkie prysznice, a dzieci mogą bez problemu kąpać się w brodziku napełnionym wodą.
Wanna z parawanem
Dla tych, którzy żyjąc we pośpiechu na co dzień używają prysznica, jednak lubią poleżeć w wolnej chwili w wannie, sprawdzi się wanna z parawanem, który pozwala łączyć funkcje wanny i prysznica. Parawan montuje się na jej krawędzi. Pełni rolę ochrony podczas brania prysznica i może być w zależności od typu zsunięty lub otwarty podczas kąpieli. Tańszym rozwiązaniem może być po prostu zasłonka do wanny.
Dylemat wanna czy prysznic ciężko rozstrzygnąć jednoznacznie. Wiele osób marząc o wannie marzy de facto o luksusie relaksu z książką czy winem podczas beztroskich długich kąpieli. Rzeczywistość marzenia weryfikuje, ponieważ większość ludzi żyje w pośpiechu, a notoryczny brak czasu skłania do korzystania z szybkich rozwiązań.
Skomentuj:
Projektowanie łazienki: wanna czy prysznic?