Koszt budowy domu: ile kosztuje wstępne krycie dachu
Do wstępnego krycia dachu stosuje się z membranę dachową lub papę na deskowaniu. To, które z tych rozwiązań będziemy mogli wybrać, nie zależy tylko od ceny. Przede wszystkim należy je bowiem dostosować do rodzaju pokrycia i kąta nachylenia połaci.
Po co wykonuje się wstępne krycie dachu?
Pokrycie dachowe, narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, nigdy nie jest zupełnie szczelne. Podczas silnych opadów deszczu lub topnienia śniegu, woda może pod nie wnikać i niszczyć drewniane elementy więźby dachowej oraz niżej ułożone warstwy dachu (między innymi izolację termiczną, płyty gipsowo-kartonowe). Dlatego pod ostatecznym pokryciem potrzebna jest jeszcze jedna warstwa, która ochroni przed wilgocią położone niżej warstwy dachu. Funkcję tę pełni właśnie wstępne krycie dachu.
Wstępne krycie dachu: papa lub membrana dachowa
Do wyboru mamy jeden z dwóch materiałów izolacyjnych - stosowaną tradycyjnie papę lub znaną od kilkunastu lat membranę dachową. Pierwszy z nich wymaga wykonania pełnego deskowania. Drugi wystarczy jedynie rozpiąć na krokwiach; jest więc łatwiejszy do wykonania, ale równie skuteczny.
Wykonanie sztywnego poszycia znacznie podnosi koszt krycia dachu. Wydatki na zakup niezbędnych materiałów są około trzy razy większe, niż przy układaniu membrany dachowej. Niestety, nie zawsze będziemy mogli wybrać to tańsze rozwiązanie. Pod pokrycia dachowe z blachy płaskiej i gontów bitumicznych oraz na połaciach o kącie nachylenia mniejszym niż 20 st. ułożenie samej folii nie wystarczy. Sztywne poszycie jest wtedy niezastąpione.
Membrana dachowa
Membrany dachowe są wykonane z lekkich materiałów: polipropylenu, poliestru, miękkiego i twardego polietylenu. Dzięki ich właściwościom ten rodzaj wstępnego krycia jednocześnie chroni przed wiatrem i wnikaniem wilgoci z zewnątrz oraz przepuszcza parę wodną od strony wnętrza.
Z membran można wykonać wstępne krycie na wszystkich rodzajach dachu, pod warunkiem, że ich kąt nachylenia jest większy niż 20 st.; na dachach o mniejszym spadku połaci woda, zamiast spływać, zalegałaby na membranie, co mogłoby mieć negatywny wpływ na pokrycie dachowe.
Ile kosztuje membrana dachowa?
Membrany najczęściej są sprzedawane w dużych rolkach o szerokości 1,5 m i długości nawet do 50 m. Ich cena jest stosunkowo niewielka, zwłaszcza jeśli rozpatrujemy ją w skali wszystkich wydatków na materiały do budowy domu. Średnio to wydatek 2-7 zł/m2. Tylko za nieliczne produkty trzeba zapłacić 10-23 zł/m2. Im membrana mocniejsza, tym mniejsze jest ryzyko jej uszkodzenia i tym jest droższa.
Aby membrana dachowa jak najlepiej spełniała swoje zadanie, powinna być prawidłowo zamontowana na krokwiach, a jej brzegi ułożone z zakładem i sklejone, najlepiej dobrej jakości taśmą dwustronną. Samo ułożenie membrany to wydatek rzędu 8 zł/m2.
Mocowanie membrany dachowej
- Na krokwiach rozwija się membranę dachową w taki sposób, aby strona z nadrukiem znajdowała się na zewnątrz.
- Po wstępnym zamocowaniu membrany zszywkami, taśmą uszczelniającą podkleja się miejsca, w których mają być kontrłaty.
- Ostatecznie mocuje się membranę dachową przez przybicie drewnianych kontrłat do krokwi.
Papa na sztywnym poszyciu
Do wykonania sztywnego poszycia wykorzystuje się najczęściej drewno iglaste, takie jak sosnowe, świerkowe, a rzadziej - jodłowe. Przed ułożeniem desek, trzeba je zaimpregnować (lub kupić już impregnowane, najlepiej metodą próżniowo-ciśnieniową).
Ile kosztuje sztywne poszycie
Zaimpregnowane deski - o grubości 24-25 mm i szerokości 12-15 cm, z krawędziami prostymi lub łączonymi na pióro i wpust - przybija się bezpośrednio do krokwi. Za takie deski będziemy musieli zapłacić 700-800 zł/m3. Zamiast desek, do wykonania sztywnego poszycia można również użyć wodoodpornych płyt wiórowych OSB lub V-100 (15-22 zł/m2) albo też z wodoodpornej sklejki (22-37 zł/m2). Za ich przybicie zapłacimy około 9-25 zł/m2.
Na podłożu trzeba jeszcze wykonać izolację z termozgrzewalnej papy podkładowej na osnowie z włókien szklanych czy poliestru z posypką mineralną. Papę układa się pasami równoległymi do okapu i mocuje do podłoża papiakami.
Na zakładach dodatkowo się ją zgrzewa dzięki czemu gwoździe zostają zakryte, a miejsca wokół nich uszczelnione.
Ile kosztuje papa do wstępnego krycia
Zakup papy to wydatek rzędu 8-19 zł/m2. Za jej ułożenie i przymocowanie trzeba zapłacić 8 zł/m2.
Zamiast papy można użyć membrany specjalnie przeznaczonej na sztywne poszycie. Koszt jej zakupu to 5-13 zł/m2.
Jeżeli ten rodzaj wstępnego krycia ma być wykonany ze względu na przełożenie ostatecznego krycia dachu na później (nawet do kilku lat), trzeba pamiętać, że papa po roku będzie wymagała dodatkowych prac. Konieczne będzie przesmarowanie jej lepikiem, aby zabezpieczyć ją przed pękaniem, a w połączeniach pasm - przed przeciekaniem.
Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na pokrycie z blachy płaskiej, zamiast papy musimy ułożyć matę separacyjną. Zapłacimy za nią 20-30 zł/m2, a za całe sztywne poszycie - 65-140 zł/m2.
Co jest lepsze: membrana dachowa czy papa na deskowaniu
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Wiele zależy nie tylko od naszych oczekiwań, ale także od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu, nachylenia połaci i rodzaju pokrycia.
Zalety membrany dachowej
Za coraz powszechniej wykorzystywanymi nowoczesnymi i skutecznymi membranami dachowymi przemawiają względy ekonomiczne oraz bardzo dobre właściwości paroprzepuszczalne. Z pewnością będzie to także dobre rozwiązanie na dachach wielospadowych o skomplikowanych kształtach. Membranę warto wybrać również w sytuacji, gdy nasze poddasze nie będzie ocieplane ani użytkowane. Gdybyśmy zmienili zdanie w przyszłości, zaadaptowanie poddasza na pomieszczenia mieszkalne będzie łatwiejsze.
Zalety papy na deskowaniu
Papa na deskowaniu jest rozwiązaniem sprawdzonym przez lata. Można ją stosować tam, gdzie membrana nie dałaby rady (na przykład na dachach płaskich, pod gontami bitumicznymi czy blachą płaską) oraz wtedy, gdy ostateczne krycie dachu przekłada się na kolejny sezon. Gwarantuje absolutną szczelność dachu, więc często jest polecana w rejonach, gdzie wieje silny wiatr.
Jednak na dachach o skomplikowanym kształcie, w których jest wiele lukarn i załamań, nie poleca się tego rozwiązania. Jego realizacja jest bowiem niezwykle pracochłonna i dużo trudniejsza. Zwyczajnie też się nie opłaca, gdyż dochodzi do większych strat materiału w przypadku gdy jest wiele miejsc wymagających docinania, a niestety, ceny drewna ciągle rosną.
Mocowanie łat na wstępnym kryciu
Ostatnim etapem wstępnego krycia dachu jest mocowanie łat i kontrłat. Kontrłaty (1,3-2,5 zł/m) i łaty (1,3-2,5 zł/m) kupuje się razem z więźbą dachową, choć montuje się je razem z warstwą wstępnego krycia.
Mocowanie kontrłat na dachu
Kontrłatami - o przekroju zwykle 40 x 60 mm - mocuje się membranę dachową do krokwi. Należy je montować w taki sposób, aby kontrłaty z dwóch przeciwległych połaci zbiegały się ze sobą w kalenicy (w linii utworzonej w miejscu przecięcia się dwóch przeciwległych połaci dachowych). Dzięki temu uzyskuje się odpowiednią przestrzeń wentylacyjną między membraną dachową a pokryciem.
Mocowanie łat na dachu
Kolejnym etapem wstępnego krycia dachu jest montaż drewnianych łat - o zalecanym przekroju zwykle 40 x 60 mm - które są mocowane poprzecznie w stosunku do krokwi. Ich właściwy rozstaw dostosowuje się do pokrycia dachu, zwykle wynosi on 36-46 cm.
Sztywne poszycie można zrobić z płyt wiórowych MFP. Frezowane na pióro-wpust krawędzie takich płyt ułatwiają ich montaż
Łaty przymocowuje się do kontrłat według ustalonego wcześniej rozstawu. Zależy on od rodzaju pokrycia dachowego.
Skomentuj:
Koszt budowy domu: ile kosztuje wstępne krycie dachu