Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dobre pomysły na słupy we wnętrzach

Janusz Kaczorek
Słup betonowy - Fot. Hanna Długosz

Zadbajmy o to, by słupy i kolumny w naszym domu jednorodzinnym nie stały jak słup soli. Mogą w tym pomóc dobre pomysły i odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe.

Słup betonowy - Fot. Hanna Długosz

Słup bez ozdób czyli w wersji "sauté"

Pozbawiony wszelkich ozdób, występuje w swojej wersji pierwotnej, czyli tak, jak powstał podczas budowy - w surowym betonie. Rozwiązanie to jest dziś często stosowane we współczesnych wnętrzach, ale czasem sprawdza się również w bardziej tradycyjnych aranżacjach.

Słup saute może również występować w wersji z drewna lub ze stali.

Fot. Hanna Długosz

Proporcie słupów

Jeśli chodzi o proporcje słupa, trzeba się odwołać do wyczucia, bo sztywne trzymanie się reguł może zawieść. Jeżeli coś nie wyjdzie, zawsze można się chwytać sposobów znanych ze świata mody. Na przykład pomalowanie słupa w poziome paski, stworzy wrażenie tęgości, nawet wtedy, gdy w rzeczywistości słup nie jest szczególnie obszerny.

Fot. Hanna Długosz

Kolumna ze stylową bazą

Kolumna ze stylową bazą pojawia się we wnętrzach raczej rzadko. A to z czysto praktycznych względów. O taką wystającą poza obrys kolumny bazę łatwo potknąć się czy uderzyć, a na dodatek zabiera miejsce na podłodze. Rozwiązanie to jest więc wykorzystywane jedynie w dużych, tradycyjnych domach.

Bazę zwykle zastępuje obręcz wykonana z drewna, mozaiki lub stali

Słup z głowicą

Niekiedy potrzebne jest wyraźne zakończenie słupa. Tak jak tutaj, kiedy tradycyjny wystrój wnętrza wymuszał dobór odpowiedniego "ubioru" dla wolno stojącego słupa konstrukcyjnego. W rezultacie kolumnę zwieńczyła stylowa głowica, czyniąc ją ciekawym elementem scenografii pomieszczenia.

Słup wykończony mozaiką. Proj. Janusz kaczorek - Fot. Wojciech Krynski

Ciekawy sposób na wykończenie słupa

Mozaika to dobry materiał do wykończenia powierzchni o dużej krzywiźnie. Łatwo ją układać, łatwo uzyskać interesujący efekt wnętrzarski. Na podobnej zasadzie -drobnych elementów łączonych ze sobą został wykończony slup na zdjęciu poniżej.

słup-regał - Fot. S3awomir Fr1ckowiak

Słup jako mebel

Regał na cenne bibeloty nie jest tylko ozdobnym meblem. W rzeczywistości to słup konstrukcyjny, którego głównym zadaniem jest podpieranie stropu.

Słup jako wykończenie poręczy - Shutterstock

Słup w nietypowej roli

Słup zamieniony w ozdobną poręcz przy schodach pełni funkcje użytkowe a równocześnie estetyczne.

Słup-szafka - Fot. Hanna Długosz

Słup - nie słup

Gdy już włożymy wiele wysiłku w wykończenie słupa, warto go odpowiednio oświetlić, uważając, żeby mocne światło nie tworzyło przypadkowych błysków i mocnych cieni. Najlepiej tak dobrać moc i obudowę lampy, by światło wydobyło kolor i fakturę, nie rażąc przy okazji oczu patrzącego. Pilnując oczywiście, by słup nie zamienił się w choinkę bożonarodzeniową.

Słup można doświetlić od dołu, tak jak tu - delikatnym światłem z posadzki, albo od góry - na przykład z oprawy ukrytej w belce podciągu. Tu słupy nie pełnią roli konstrukcyjnej - w rzeczywistości są to szafki powiększające miejsce przeznaczone do przechowywania w domu.

słup szklany - Fot. Andrzej Pisarski

Świetlny słup ze szkła

Słup obłożony matowym szkłem i podświetlony od środka, stracił wizualnie swoją moc i ciężar, stał się rodzajem lampy doświetlającej centralną część wnętrza.

Sztuka polega na ukryciu źródła światła i oświetleniu jedynie wybranego fragmentu. Światło można ukryć w posadzce lub w suficie podwieszonym. Można też schować w przezroczystej obudowie kolumny. Ważne, by pamiętać o zapewnieniu łatwego dostępu do lampy, bo z pewnością od czasu do czasu trzeba będzie coś w niej naprawić albo wymienić.

Słup we wnętrzu - Fot. Andrzej Pisarski

Słup dodający przestrzeni

Na niektóre rozwiązania warto uważąć, bo zamiast dodać naszym wnętrzom urody i przestrzeni, mogą się stać zawalidrogami i pożeraczami miejsca.

Korytarz, połączony dzięki słupom z niezbyt szerokim pokojem dziennym, przytłacza wnętrze. W efekcie ? salon może sprawiać wrażenie urządzonego w holu. Nie wszędzie takie rozwiązanie się sprawdzi. Nie każdy je polubi i doceni.

W tym wnętrzu zastąpienie ściany dzielącej pokój i schody słupami zdecydowanie powiększyło przestrzeń ? schody zostały włączone do pokoju

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu
Kuchnia w szmaragdach

Skomentuj:

Dobre pomysły na słupy we wnętrzach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej