Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Budowa zimową porą - wariant 1: zostawiamy dom w stanie surowym otwartym

Małgorzata Krośnicka
Fot. LK PROJEKT

Zdaniem wielu fachowców, najodpowiedniejszym momentem na przerwanie prac jest stan surowy otwarty. Dom ma już wymurowane wszystkie ściany konstrukcyjne i kominy, gotowe stropy oraz więźbę dachową z pokryciem (ostatecznym lub tymczasowym). Ma także wykonane schody żelbetowe - jeśli były one przewidziane w projekcie.

Fot. LK PROJEKT

Przykrywamy dach

Dach ma chronić ściany domu przed opadami. Jeśli zimą zamokną, wielokrotne cykle zamarzania i rozmarzania mogą zniszczyć materiały konstrukcyjne.

Jeśli nie zamontowano jeszcze więźby dachowej, dom trzeba przykryć prowizorycznie, np. deskami i papą. Ważne, by woda spływała z nich poza obrys murów. Jeśli zaś konstrukcja dachu jest gotowa, ale brakuje czasu na ułożenie docelowego pokrycia, powinniśmy zabezpieczyć ją pełnym deskowaniem (z desek lub wodoodpornych płyt) i przykryć papą.

Fot.: LK PROJEKT

Zasłaniamy otwory okienne i drzwiowe

Wnętrze domu trzeba zabezpieczyć przed padającym deszczem i śniegiem. Dlatego wszystkie otwory okienne i drzwiowe (a także otwór na bramę garażową) należy zasłonić. Można do tego wykorzystać dowolne materiały (najczęściej stosuje się grubą folię i deski, ale można też użyć np. płyt wiórowych). Montując osłony, trzeba pamiętać, aby pozostawić szczeliny, dzięki którym wnętrze domu będzie przewietrzane. To istotne, bo tylko pod takim warunkiem świeżo wzniesione ściany będą mogły przeschnąć podczas zimowej przerwy.

Fot.: Rafał Polak-Kuchta

Zabezpieczamy materiały

Najlepiej nie zostawiać na budowie żadnych materiałów, zwłaszcza tych, które pod wpływem wilgoci i niskiej temperatury mogą ulec uszkodzeniu lub takich, które są łakomym kąskiem dla złodzieja (instalowanie na początkowym etapie budowy monitoringu nie ma większego sensu). Wszystkie materiały, dla których nie znajdziemy bezpiecznego lokum, trzeba zgromadzić w jednym miejscu i przykryć. Przydadzą się do tego celu brezentowe plandeki, folie, maty ze słomy i inne tworzywa chroniące przed zimnem i wilgocią.

Fot.: LK PROJEKT

Ubezpieczamy mury

Ubezpieczenie domu w budowie, które znajdziemy w ofercie większości towarzystw, zabezpiecza nas przed zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar, gradobicie czy ulewa. A dodatkowo także od ryzyka związanego z samą budową, np. katastrofy budowlanej. Polisa obejmuje też ochronę elementów budynku przed kradzieżą i dewastacją. Możemy w nią włączyć też budowany wraz z domem garaż czy budynek gospodarczy.

Składka zwykle jest wyższa niż dla budynku gotowego, bo ubezpieczenie budowy wiąże się z większym ryzykiem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie

Skomentuj:

Budowa zimową porą - wariant 1: zostawiamy dom w stanie surowym otwartym

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej