Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?
Jak długo trwa budowa domu? To zależy od projektu, technologii budowania, a także od finansów. Orientacyjny czas trwania współczesnej budowy w technologii tradycyjnej wynosi od roku do dwóch lat, ale można jeszcze szybciej - jeśli wybierzemy dom "z paczki".
Ile trwa budowa domu : Sposób tradycyjny: dom murowany
O organizacji robót trzeba myśleć zawczasu, szczególnie jeśli chodzi o wykonawców. Im wcześniej zarezerwuje się u nich termin, tym lepiej. Chcąc budować sprawnie, warto umówić się z jedną ekipą świadczącą usługi kompleksowe zamiast angażować kilka ekip. W umowie należy zaznaczyć termin rozpoczęcia i zakończenia robót, z kolei w harmonogramie, czyli planie prac rozpisanym na poszczególne dni, zaznacza się czas zatrudnienia ekipy, wizyty inspektora nadzoru, terminy dostarczania materiałów, a także datę odbioru budynku.
Trzeba też zorientować się, czy wszystkie materiały budowlane uda się kupić od ręki. Niektóre trzeba zamawiać, a termin realizacji może sięgnąć kilku tygodni, czy - jak w przypadku materiałów wykończeniowych - nawet miesięcy. Warto przy okazji prześledzić oferty marketów i składów budowlanych. Niektóre z nich oferują kompleksową obsługę budowy, stając się w ten sposób jedynym dostawcą materiałów.
Domy murowane odznaczają się dość długim czasem wykonania. Dlatego podstawą przeprowadzenia sprawnej budowy takiego domu jest wykonanie dokładnego harmonogramu prac.
Planowanie jest szczególnie ważne przy tradycyjnym budowaniu, w którym wykorzystuje się drobnowymiarowe elementy i występują roboty mokre (betonowanie, murowanie, tynkowanie). W Polsce taki dom najczęściej jest posadowiony na ławach żelbetowych ze ścianami zewnętrznymi z bloczków lub pustaków (dawniej cegieł), ze stropami gęstożebrowymi lub żelbetowymi monolitycznymi i zwieńczony drewnianą więźbą pokrytą dachówkami lub blachą. Nie wolno zapominać, że przy takim budowaniu niektóre roboty wymagają przerw technologicznych oraz przerw związanych z sezonowością prac. Mają one również duży wpływ na przebieg budowy w naszym klimacie.
Jeśli chodzi o sezonowość, to przy realizacji domu wznoszonego tradycyjnie należy uwzględnić to, że większość robót powinna być prowadzona w określonych warunkach atmosferycznych - nie wszystkie prace można wykonywać w temperaturze zbyt niskiej (poniżej 0°C, czy nawet +5°C) ani też za wysokiej (powyżej 25°C).
Można przyjąć, że średni czas budowy domu technologią tradycyjną to dwa sezony (w pierwszym roku doprowadza się budynek do stanu surowego zamkniętego, w drugim - wykańcza go od wewnątrz). Domy pasywne wymagają jeszcze więcej czasu na zakończenie budowy - technologia energooszczędna może (choć nie musi) wydłużyć jej czas nawet do trzech lat. Wiąże się to z koniecznością np. zastosowania innych materiałów budowlanych czy wykonaniem dodatkowych instalacji.
Ile czasu zajmują etapy budowy domu w technologii tradycyjnej
Stan zerowy - to pierwszy etap. Wyrównanie i przygotowanie działki może zająć od 2 dni (jeśli używamy koparek) do dwóch tygodni (przy pracach wykonywanych ręcznie). Wytyczenie budynku to kolejny dzień. Wykonanie fundamentów zależy od ich rodzaju. Tradycyjne ławy i ściany fundamentowe zabiorą około dwóch tygodni. Nowoczesna płyta fundamentowa (stosowana między innymi pod domy pasywne i energooszczędne) pozwala zaoszczędzić czas. Tego typu fundament wykona się w tydzień, a po upływie kolejnego tygodnia można rozpocząć budowę ścian. Ściany nośne można budować przez około 3 tygodnie.
Stan surowy otwarty - może zająć nawet ponad pół roku, bo etap ten obejmuje:
- murowanie ścian i kominów - wznoszenie ścian nośnych na jednej kondygnacji oraz wykonanie stropów zajmie od 5 do 10 tygodni. Dłuższa jest technologia energooszczędna, która wymaga budowy ścian dwu- lub trójwarstwowych. Czas ich budowy może wynieść około 15 tygodni. Dodatkowe dwa tygodnie pochłonie pielęgnacja stropu, a także wykonanie schodów żelbetowych;
- zbudowanie ścian kolankowych - po upływie dwóch tygodni od wykonania stropu można przystąpić do budowy ścian kolankowych na poddaszu, co zajmie od 4 dni do tygodnia. Na wykonanie wieńca pod murłatę trzeba doliczyć dwa dni;
- budowa więźby dachowej i ułożenie pokrycia - po upływie kolejnych dwóch tygodni przystępuje się do wykonania konstrukcji dachu i montażu pokrycia dachowego. Zajmuje to zwykle od 2 tygodni do półtora miesiąca.
Łączny czas doprowadzenia budynku do stanu surowego otwartego wyniesie więc od 2 do 6 miesięcy.
Stan surowy zamknięty - obejmuje montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej w budynku, na co trzeba poświęcić przynajmniej dwa tygodnie.
Ocieplenie budynku i wykończenie wnętrza - ocieplenie elewacji zajmie od 2 tygodni do dwóch miesięcy. Ostateczne wykończenie wnętrza, czyli tynkowanie, ułożenie podłóg, malowanie, montaż instalacji), zajmie od trzech do pięciu miesięcy.
Ile trwa budowa domu stan surowy: Budowa w dwa lata
Większość powstających w Polsce domów to budynki murowane. Ich cykl wznoszenia - ze względu na występowanie robót mokrych (betonowanie, murowanie, tynkowanie), które wymagają stosowania przerw w celu odparowania wilgoci technologicznej - jest zdecydowanie dłuższy niż na przykład drewnianych domów szkieletowych.
Z tego powodu inwestorzy bardzo często budowę domów dzielą na dwa etapy: w pierwszym roku budują stan surowy otwarty (fundamenty, ściany, stropy i dach), w drugim - wykonują wszystkie instalacje (elektryczne, grzewcze, sanitarne) i prace wykończeniowe (ocieplenia, tynki, podłogi itp.). Taki podział budowy ma swoje zalety: do każdego etapu można się dobrze przygotować, w kilkumiesięcznej przerwie między nimi odparowuje wilgoć technologiczna z murów, stropów i wylewek betonowych, a pozostawionego na zimę domu w stanie surowym nie trzeba specjalnie pilnować.
W naszym klimacie budowę domu murowanego najlepiej rozłożyć na dwa sezony. Rozpoczęcie prac planuje się na wiosnę, przygotowując w ten sposób wszystko do wykonania posadowienia, a następnie wykonać fundamenty. Trochę później muruje się ściany fundamentowe, układa hydroizolacje i płytę nadbetonu. Kiedy zrobi się trochę cieplej, można ruszyć ze ścianami zewnętrznymi i kominami. Kilkunastostopniowa temperatura jest najbardziej optymalna dla wykonawców i nie powoduje też zbyt szybkiego schnięcia zapraw. Następnie przychodzi pora na stropy gęstożebrowe i monolityczne, które potrzebują szalunków, ale i czasu na uzyskanie pełnej wytrzymałości. Potem wykonuje się murowanie ścian poddasza i wykonuje na nich wieńce.
Kiedy już mamy stan surowy otwarty, kolej na więźbę dachową. Gdy jest gotowa, można wykonać warstwę wstępnego krycia i obróbki blacharskie, ułożyć pokrycie, zamocować rynny i tymczasowe rzygacze, by spływająca woda z dachu nie zalewała ścian zewnętrznych. Jeśli budynek jest zadaszony, można go jeszcze zamknąć przed zimą, montując okna (jeśli to nie koliduje z wymaganiami gwarancyjnymi, ponieważ niektórzy producenci stolarki zastrzegają, że może ona być zamontowana dopiero po otynkowaniu i ustabilizowaniu się wilgotności wewnątrz budynku). Wykonanie robót w takim zakresie przed zimą umożliwi ułożenie instalacji w budynku podczas zimy. W tym czasie można też ocieplić i zabudować poddasze. Warto już wtedy ogrzewać budynek, by usuwana była wilgoć technologiczna.
Na wiosnę można rozpocząć roboty tynkarskie wewnątrz budynku, wykonać wylewki i ocieplenie ścian zewnętrznych. Po wyschnięciu tynków można zacząć prace wykończeniowe. Równolegle, po wykonaniu wszystkich ciężkich robót i zakończeniu robót brudnych, można również pomyśleć o wykonaniu podjazdu i zagospodarowaniu terenu wokół domu.
Zdjęcie poniżej: zaraz po ustaniu mrozów i śniegów, gdy temperatura się ustabilizuje i nie spada już poniżej +5°C, można rozpocząć roboty ziemne.
Proces wysychania domu, czyli powolne usuwanie z jego elementów wilgoci technologicznej, będzie trwał jeszcze przez najbliższe trzy lata od rozpoczęcia budowy - tyle bowiem potrzeba do osiągnięcia wilgotności ustabilizowanej.
Na etapie stanu surowego otwartego wykonuje się więźbę i układa pokrycie, a gdy są już zamontowane okna - czas na prace wewnątrz budynku.
"Normalny" przebieg robót gwarantuje, że do domu można się wprowadzić po około 1-1,5 roku od rozpoczęcia budowy.
Ile trwa budowa domu jednorodzinnego: Budowa w rok
Dom murowany można zbudować w jeden rok, jeśli jest się do budowy dobrze przygotowanym i ma dobrego wykonawcę. Gdy ma to być jeden rok kalendarzowy, to roboty należy zacząć wczesną wiosną i konsekwentnie trzymać się przyjętego harmonogramu. Trzeba jednak przyznać, że wystarczy parę miesięcy mokrego lata, aby nie było to możliwe. Dlatego warto rozważyć takie zaplanowanie budowy, by rozpocząć budowę na jesieni, a ukończyć pod koniec następnego lata. Budowa stanu surowego nie musi trwać długo i na pewno uda się ją skończyć przed zimą, a na pozostałe prace będziemy mieli ciepłą wiosnę i lato.
Wybudowanie domu w jednym sezonie jest opcją dla tych, którzy mają zamiar bardzo szybko się do niego wprowadzić. Najczęściej ten system budowy jest podyktowany sytuacją życiową, koniecznością przeprowadzki lub innymi okolicznościami. Niekiedy jest to też własny wybór. Tego typu szybka realizacja budowy jest możliwa, jednak wymaga dużej dyscypliny. Przy tak krótkim czasie nie obejdzie się bez szczegółowo przygotowanego harmonogramu. Potrzebni są też odpowiedzialni, zdyscyplinowani i naprawdę profesjonalni wykonawcy.
Budowę najlepiej rozpocząć wiosną i prowadzić ją bez przerwy (uwzględniając jedynie konieczne przerwy technologiczne). Dotrzymywanie terminów kolejnych robót jest niezbędne. Każde ich przesunięcie stwarza ryzyko, że budowa nie zostanie skończona w zaplanowanym terminie. Istotna przy tym jest taka organizacja robót, która umożliwi prace kilku niezależnym ekipom, które mogą prowadzić je równolegle i nie przeszkadzać sobie nawzajem. Ważne jest też zastosowanie elementów prefabrykowanych, na przykład gotowych płyt stropowych zamiast stropu żelbetowego wylewanego na budowie. Im szybciej stan surowy zamknięty zostanie zakończony, tym lepiej. Warto pamiętać, że zawsze najwięcej czasu poświęca się na wykończenie wnętrza domu.
Zdjęcie powyżej: jeśli zależy nam na szybkiej budowie, należy rozważyć zatrudnienie kilku zdyscyplinowanych ekip wykonawczych, które będą pracować na zewnątrz... i wewnątrz budynku w tym samym czasie, a ich roboty nie będą sobie nawzajem przeszkadzać ani się wykluczać.
Ile czasu trwają przerwy technologiczne?
Biorąc pod uwagę sposób budowania systemem tradycyjnym, trzeba pamiętać, że część robót wymaga zastosowania przerw technologicznych. Są one konieczne, by wykonane elementy uzyskały określoną wytrzymałość lub wyschły. Oto lista prac i przerw technologicznych koniecznych na tradycyjnej budowie.
- Wykonanie fundamentów - 1-3 dni.
- Wykonanie belek (podciągów i nadproży) - 1-3 dni.
- Wykonanie stropów - 1-3 dni.
- Wykonanie wieńców pod murłatę - 1-3 dni.
- Schnięcie wypraw tynkarskich - 14-28 dni.
- Schnięcie posadzek, wylewek - 14-28 dni.
- Wiązanie kleju do przyklejenia płytek podłogowych - 1-3 dni.
- Wysychanie impregnatów - 1 dzień.
- Wysychanie gładzi - 2 dni.
- Wysychanie zagruntowanych powierzchni - 1 dzień.
- Wysychanie powłok malarskich - 1-3 dni.
- Wysychanie lakierów - 1-3 dni.
- Wysychanie do wilgotności wymaganej, na przykład przez drewno czy tynk - 1-6 miesięcy.
Ile trwa budowa domu - jak szybko wybudować dom?
Jeśli zależy nam na skróceniu czasu, można wybrać konstrukcje prefabrykowane (domy prefabrykowane buduje się w różnych technologiach). W budownictwie jednorodzinnym przeważnie stosuje się prefabrykowane elementy wielkowymiarowe. Zazwyczaj są to całe ściany, które wymagają jedynie umiejętnego montażu. Elementy wielkoformatowe mają otwory okienne, otwory drzwiowe, a także bruzdy i gniazda przygotowane do ułożenia instalacji. Po ich zamontowaniu wystarczy jedynie uzupełnić wnęki, wykończyć wnętrze, a także ocieplić elewacje.
Dom w technologii szkieletowej również buduje się bardzo szybko. Stawia się go na płycie fundamentowej, której wykonanie i wyschnięcie zajmie ok. 2-4 tygodni. Po tym czasie można już rozpocząć montaż ścian. Do budowy zazwyczaj także wykorzystuje się elementy prefabrykowane, które znacznie przyspieszają prace. Elementy konstrukcyjne ścian i dachu przyjeżdżają na miejsce budowy w formie gotowej i wymagają jedynie montażu. Całkowity czas budowy domu w technologii szkieletowej może zająć od kilku tygodni do pięciu miesięcy. Co ciekawe, elementy prefabrykowane są też coraz częściej wykorzystywane podczas budowy domów energooszczędnych. Bez kłopotu zejdziemy tu ze współczynnikiem przenikania ciepła U ścian poniżej 0,15 W/(m2K).
Szkielet elementów wykonuje się z drewna pochodzącego z certyfikowanych źródeł. Tarcica bez żadnych uszkodzeń i wad poddawana jest precyzyjnej obróbce - w pierwszym etapie jest suszona komorowo do wilgotności 14% (+/- 2%), następnie czterostronnie strugana i fazowana na krawędziach. To gwarantuje zachowanie wytrzymałości oraz wymiarów każdego elementu. Tak przygotowaną konstrukcję ścian wypełnia się izolacją termiczną z wełny mineralnej i wykańcza w całości jeszcze w fabryce: po stronie wewnętrznej - płytą gipsowo-kartonową, a po stronie zewnętrznej - warstwą elewacyjną, przygotowaną do nałożenia tynku. Prefabrykowana jest również więźba dachowa. Jej elementy, dostosowane do pokrycia dachowego, montuje się na budowie.
Kolejnym sposobem na szybką realizację inwestycji jest budowa domu z bali. Czas przygotowania konstrukcji domu z drewna wynosi 6-11 tygodni. Budowa budynku i doprowadzenie go do stanu surowego zamkniętego to kolejne 3 tygodnie (przy założeniu, że wykonaliśmy już płytę fundamentową).
Na zdjęciach: ściany prefabrykowane wypełnione są izolacją termiczną i wykończone od wewnątrz płytą g-k, a na zewnątrz - warstwą gotową do nałożenia tynku.
Czas budowy domu prefabrykowanego zawsze jest znacznie krótszy niż budowy w technologii tradycyjnej.
Ile trwa budowa domu: Standard wykonania
Dom prefabrykowany możemy zamówić w różnym standardzie. Choć trudno jest jednoznacznie opisać dokładny zakres prac (każdy producent ustala go sam), w większości firm mamy trzy opcje. Roboty ziemne i wylanie płyty fundamentowej zwykle będziemy musieli przygotować we własnym zakresie. Stan surowy zamknięty obejmuje postawienie ścian wraz oknami i drzwiami wejściowymi, wykonanie stropów, ścianek działowych i schodów. Dom ma wykonany także dach.
W stanie deweloperskim dom jest wykończony z zewnątrz oraz częściowo wewnątrz. Mamy więc ściany przygotowane do malowania lub raz pomalowane na biało, sufity, parapety, drzwi wewnętrzne. Rozprowadzone są wszystkie instalacje, ale nie ma armatury sanitarnej i osprzętu elektrycznego lub jest w najbardziej podstawowej wersji.
Stan pod klucz oznacza lokum gotowe do zamieszkania. Wybierając tę opcję, wiele oszczędzamy. Nie tylko pieniędzy, ale także czasu i nerwów. Poszukiwanie materiałów wykończeniowych, układanie podłóg, położenie płytek, urządzanie kuchni i łazienki, malowanie ścian wymagają sporo czasu, a także orientacji w branży.
Niezależnie od technologii budowania prace wykończeniowe zabiorą najwięcej czasu.
Skomentuj:
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?