Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pokrycia dachów w fale

Jan Wrześniak
dachówka ceramiczna - Fot. Roben

Zwolennicy pokryć z płaską powierzchnią uważają, że są one bardziej nowoczesne i eleganckie niż pokrycia faliste. Tymczasem statystki sprzedaży potwierdzają, że w Polsce bardziej lubiane są pokrycia ?w fale?. Wynika to z naszego przywiązania do tradycji, ale kupujemy je często także dlatego, że takie samo ma dom sąsiadujący z naszym.

dachówka ceramiczna - Fot. Roben

Dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne. Niemal każdy, kto je wybiera wie, że są trwałe i sporo ważą, a spotykany w projektach zapis "dachówki ceramiczne" nie wskazuje na jeden ich rodzaj. Modeli dachówek jest wiele, różnią się one między innymi kształtem.

- Holenderki są też nazywane esówkami z powodu ich charakterystycznego przekroju w formie litery S. Każdy producent nadaje im własne formy: koryto (mulda) może być mniej lub bardziej wklęsłe, fala - mocniej lub słabiej wypukła lub zakrzywiona. Odmianą klasycznych esówek są holenderki płaskie - zwane też rzymskimi - z płaską częścią środkową.

- Romańskie znane także jako śródziemnomorskie, greckie albo toskańskie mają stosunkowo wąską i płaską część środkową oraz wysoki i mocno zaokrąglony profil fali.

- Mnich-mniszka to podłużne dachówki (gładkie lub z wypustkami ułatwiającymi układanie) o półokrągłym kształcie. Zawsze mocowane są parami: mnicha układa się na mniszce.

- Zakładkowe (inaczej suwakowe) mają zamki wyprofilowane po bokach, a czasem także i u góry, które pozwalają na regulację rozstawu dachówek. Umożliwiają one szczelne łączenie na zakład (stąd nazwa) przez to, że nachodzą na siebie nie tylko w pionie, ale i w poziomie. Nie ma jednego modelu dachówek zakładkowych, produkuje się je w różnych kształtach. Mogą mieć spłaszczoną lub zaokrągloną falę, a nawet imitować tradycyjne niezakładkowe pokrycia: esówkę oraz mnicha-mniszkę.

dachówka cementowa - Fot. IBF

Dachówka cementowa

Dachówki cementowe. Mają niemal takie same właściwości jak ceramiczne. W dodatku są do nich tak podobne, że po ułożeniu na dachu chyba tylko producenci potrafią je od siebie odróżnić. Nawet wzory dachówek cementowych nawiązują do ceramicznych. Dachówki cementowe są jednak nieco większe, lżejsze i tańsze. Oferta ich rodzajów jest jednak znacznie skromniejsza. Właściwie większość dachówek cementowych stanowią modele zakładkowe.

- Romańskie mają swój pierwowzór w ceramicznych dachówkach rzymskich (częściej nazywanych holenderkami płaskimi). Dachówki te charakteryzują się wypłaszczoną powierzchnią z dwoma równoległymi wypukłymi garbami..

- Esówki - również pochodzą od ceramicznych dachówek holenderek. Podobnie jak one - ich przekrój ma kształt mniej lub bardziej płaskiej litery S. Częściej jednak są one produkowane w kształcie dwóch fal na jednej dachówce (złączonych ze sobą dwóch liter S). Obok profilu pochylonej w prawo fali, produkuje się także dachówki o profilu symetrycznym, zbliżonym do sinusoidy.

blachodachówka - Fot. Budmat

Blachodachówka

Blachodachówki. Mogą przypominać tradycyjne dachówki ceramiczne lub cementowe. Są jednak od nich znacznie lżejsze, tańsze i łatwiejsze do układania. Do produkcji blachodachówek najczęściej stosuje się blachę stalową ocynkowaną, o grubości rdzenia 0,5 mm. Może być ona zabezpieczona powłokami organicznymi (poliester standard lub mat, plastizol, pural i PVDF) lub wykończona posypką mineralną albo ceramiczną.
Przetłoczenia blachodachówek, nadające im kształt fali, nie są symetryczne. Nie da się przyciętego arkusza przestawić "do góry nogami". Najbardziej ekonomiczny jest wybór tego rodzaju pokrycia na dachy o prostej formie.

płyty bitumiczne - Fot. Onduline

Płyty bitumiczne

Płyty bitumiczne. Wytwarza się je z warstw włókien celulozowych lub organicznych, nasyconych masą bitumiczną i uformowanych pod wysokim ciśnieniem w kształt fali. Płyty barwi się w masie i utwardza żywicą, przez co stają się odporne na rozwój grzybów oraz działanie promieni ultrafioletowych i agresywnych związków chemicznych pochodzących z zanieczyszczonego środowiska.
Większość płyt ma regularnie uformowane fale, więc przy układaniu nie jest ważne, gdzie jest góra, a gdzie dół arkusza. Odcięte kawałki daje się wykorzystać, nie zwiększając tym samym niepotrzebnie wydatków.

płyty włókno-cementowe - Fot. Euronit

Płyty włókno-cementowe

Płyty włókno-cementowe. Kojarzą się z mającymi złą sławę płytami azbestowo-cementowymi (popularnie zwanymi eternitem), do produkcji których wykorzystywano włókna azbestowe. Od kilkunastu lat już się ich nie stosuje - zastąpiły je nieszkodliwe syntetyczne włókna celulozowe, mieszane z cementem, wodą i mączką wapienną. Wytwarzane obecnie płyty są nie tylko wytrzymałe, ale także bezpieczne, lekkie i "co ważne" niedrogie.
Podobnie jak płyty bitumiczne, mają regularnie uformowane fale. Ich zastosowanie jest więc ekonomicznie uzasadnione, szczególnie gdy dach ma skomplikowaną formę, liczne skosy i przenikające się połacie o nieregularnych kształtach. Wówczas ilość odpadów nie jest duża.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Nowoczesność, trwałość i bezpieczeństwo- trendy oraz inspiracje dachowe na 2024
Jak wystylizować elewację z prostej blachy?
Jakie wstępne krycie dachu?

Skomentuj:

Pokrycia dachów w fale

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej