Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rynny - jakie i za ile

Opracowanie: Iwona Szczepaniak
Wiz.: Lipińscy domy

Wiz.: Lipińscy domy

Jak wybierać system orynnowania?

Zakup systemu orynnowania nie jest tylko kwestią estetyki. O jego wyborze powinna przede wszystkim decydować sprawność i skuteczność odprowadzenia wody opadowej z połaci dachu. Wpływ na to ma wielkość połaci dachowych. Dlatego wybór orynnowania należy zacząć od obliczenia efektywnej powierzchni dachu (EPD). Do jej wyliczenia służy odpowiedni wzór, do którego podstawiamy liczby oznaczające długość dachu, wysokość połaci oraz odległość od narożnika do kalenicy w poziomie. Do efektywnej powierzchni dachu należy dostosować wielkość i średnicę rynien i rur spustowych.

Do dachów domów jednorodzinnych zwykle stosuje się rynny o jednym z dwóch przekrojów: 125 mm i 150 mm. Pierwszy jest przeznaczony dla dachów o powierzchni 50-100 m2, drugi do większych niż 100 m2. Planując układ rur spustowych, trzeba pamiętać, że jedna rura odprowadza wodę z okapu o średniej długości do 12 m. Przed ostateczną decyzją trzeba pamiętać, że rynny o zbyt małej średnicy lub zbyt szeroko rozstawione rury spustowe mogą nie odebrać wody z dachu, co w konsekwencji doprowadzi do jej przelewania się na zewnątrz.

Najłatwiej jest dobrać rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego. Sytuacja komplikuje się, gdy dach jest wielopołaciowy i z lukarnami. W doborze orynnowania pomocne są udostępniane przez producentów bezpłatne kalkulatory i aplikacje. Za ich wykorzystaniem można obliczyć powierzchnię dachu, określić lokalizacje rur spustowych (w narożu ściany lub pośrodku niej), a także dopasować kolor systemu rynnowego do dachu oraz okien i drzwi. Wynikiem takiej kalkulacji jest lista wszystkich niezbędnych elementów systemu (oprócz rynien i rur spustowych - także kolanek, wylewek, obejm, haków itd.), pomagająca we wstępnym oszacowaniu jego kosztu.

Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę także materiał, z którego ma być wykonany system orynnowania. Najpopularniejsze ze względu na cenę są rynny i rury spustowe ze stali ocynkowanej, ze stali powlekanej i z PVC. Rzadziej wybiera się systemy z blachy cynkowo-tytanowej i miedzianej. Ważne są także łatwość i szybkość montażu całego systemu. Obecnie większość rozwiązań dostępnych na rynku montowana jest na zatrzask, dzięki czemu ekipa dekarska nie będzie potrzebowała wiele czasu na złożenie ich w całość.

v - Fot.: Blachy Pruszyński

Wycena Blachy Pruszyński

RAZEM BRUTTO: 2586,42 zł

Fot.: Galeco

Wycena Firmy Galeco - System bezokapowy GALECO 125

RAZEM BRUTTO: 5413,50 zł

Fot.: Galeco

Wycena Firmy Galeco - rynny GALECO STAL 135

RAZEM BRUTTO: 3487,81 zł

v - Fot.: Reinzink

Wycena firmy Rheinzink - WALZBLANK 127/80

RAZEM BRUTTO: 3243,97 zł

v - Fot.: Rheinzink

Wycena firmy Rheinzink - BLAUGRAU 127/80

RAZEM BRUTTO: 4106,86 zł

v - Fot.: RHEINZINK

Wycena firmy Rheinzink - SCHIEFERGRAU 127/80

RAZEM BRUTTO: 4706,40 zł

Fot.: Ruukki

Wycena firmy Ruukki - ORYNNOWANIE SIBA 125/90

RAZEM BRUTTO: 3444,41 zł

Fot.: Lindab

Wycena firmy Lindab - RAINLINE 125/87

RAZEM BRUTTO: 2934,50 zł

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Akcesoria do rynien
Nowoczesność, trwałość i bezpieczeństwo- trendy oraz inspiracje dachowe na 2024
Jak wystylizować elewację z prostej blachy?

Skomentuj:

Rynny - jakie i za ile

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej