Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pompa powietrzna - opinie inwestorów

opracowanie Beata Zielińska, Władysław Łyszkowski, ewa Pietruszczak
Fot.: Robert Bosch

Pompa powietrzna wykorzystuje energię nagromadzoną w otaczającym nas powietrzu i chociaż wydaje się to niemożliwe, działa także zimą, ale wtedy jej sprawność spada. Dlatego w naszych warunkach klimatycznych należy mieć drugie awaryjne źródło ciepła, które w tym czasie ogrzeje dom i wodę do mycia.

Fot.: Vaillant

Pompa ciepła powietrzna opinie - co przemyśleć przed decyzją?

Fot. powyżej: Tego typu pompy ciepła nie należy ustawiać daleko od domu, gdyż rury łączące ją z zasobnikiem będą dłuższe, a to oznacza większe straty ciepła do otoczenia. Poniżej: W pompie monoblokowej wewnętrznej szczególną uwagę należy zwróć na odpowiedni dobór przekroju kanałów wentylacyjnych.


Na rynku dostępne są trzy modele powietrznych pomp ciepła: monoblokowe - wewnętrzna i zewnętrzna oraz typu split. Niezależnie jednak od wybranego urządzenia jego moc i sprawność zależą od warunków panujących na zewnątrz.

Wybór rozwiązania
W powietrznych pompach monoblokowych wszystkie elementy urządzenia znajdują się w jednej obudowie. Natomiast pompa typu split składa się z dwóch części - zewnętrznej i wewnętrznej. Podczas wyboru powietrznej pompy ciepła zwróćmy uwagę na poziom hałasu, jaki generuje ona podczas pracy. Jedne modele działają cicho jak lodówka, czyli hałas nie przekracza 40 dB, zaś w innych poziom ten dochodzi do 60 dB (głośna rozmowa).

Monoblokowa zewnętrzna
Zgodnie z nazwą, całe urządzenie, poza zasobnikiem ciepłej wody, znajduje się na zewnątrz - w ogrodzie lub przy ścianie domu. W nim umieszczone są praktycznie wszystkie najważniejsze elementy systemu, czyli sprężarka, wymiennik ciepła odbierający energię od powietrza zewnętrznego, wentylator oraz wymiennik ciepła przekazujący energię do instalacji wewnętrznej, a także pompa obiegowa. Bezpośrednio z pompy ciepła zasilana jest instalacja grzewcza w budynku. Dlatego rury pomiędzy pompą ciepła i instalacją powinny być dobrze izolowane.
Zaletą tej pompy jest prosty montaż, hermetyczna budowa oraz to, że sprężarka, która jest odpowiedzialna za generowanie hałasu, znajduje się poza budynkiem.

Monoblokowa wewnętrzna
Tutaj również mamy do czynienia z kompletnym i hermetycznym urządzeniem, ale przeznaczonym do ustawienia w domu. W trakcie montażu dodatkową czynnością, jaką wykonuje instalator, jest doprowadzenie dwóch przewodów powietrznych z zewnątrz do pompy ciepła. Powietrze trafia do pompy ciepła poprzez czerpnię ścienną i po oddaniu energii opuszcza pompę ciepła kanałem wyrzutowym. W ciągu godziny pracy przez wymiennik pompy ciepła przepływa nawet kilka tysięcy metrów sześciennych powietrza, dlatego kanały muszą mieć duże rozmiary. Umieszczenie pompy ciepła wewnątrz budynku zwiększa ryzyko przenoszenia się hałasu, ale za to ułatwia dostęp do konserwacji urządzenia, np. w trakcie niesprzyjającej pogody.

Co zastosować jako drugie źródło ciepła?
Właściwie dobrana gruntowa pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody do mycia. Natomiast pompę powietrzną w naszym kraju powinno stosować się w układach z dodatkowym źródłem ciepła, najlepiej z niewymagającym pracochłonnej obsługi kotłem gazowym, olejowym lub elektrycznym.
Pompę powietrzną dobiera się tak, aby działała do pewnej granicznej wartości temperatury powietrza (na przykład -5°C, jeśli dom znajduje się na zachodzie kraju i do -10oC, jeśli na wschodzie). Gdy na dworze zrobi się zimniej, wspomaga ją drugie źródło ciepła (zwykle kocioł). Jedynie w trakcie silnych mrozów pompa wyłącza się, a dom ogrzewają grzałki lub kocioł.
W zależności od regionu Polski czas pracy kotła ogranicza się zwykle do kilku lub kilkunastu dni w roku. Zamiast kotła grzewczego możemy zastosować grzałki elektryczne odpowiedniej mocy lub kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP).

Wszystko o.... split
W przeciwieństwie do pomp monoblokowych model typu split nie jest urządzeniem hermetycznym, co oznacza, że aby je zamontować, instalator musi mieć specjalne uprawnienia. Dodatkowo urządzenie należy wpisać do Centralnego Rejestru Operatorów, w którym operatorem jest właściciel urządzenia; musi on zatrudnić instalatora, a potem serwisanta z uprawnieniami do obsługi swojego urządzenia.

Tego typu pompa to zestaw dwóch jednostek, wewnętrznej i zewnętrznej, które należy połączyć rurami instalacji ziębniczej, opróżnić z powietrza i wilgoci. W jednostce zewnętrznej znajduje się sprężarka oraz wymiennik ciepła odbierający energię od powietrza oraz wentylator. Z kolei jednostka wewnętrzna zawiera wymiennik ciepła przekazujący energię do instalacji wewnętrznej i pompę obiegową.

Zaletą pomp ciepła typu split jest brak ryzyka zamrożenia wymiennika ciepła, na przykład podczas przerwy w dostawie prądu, ponieważ instalacja grzewcza jest zasilana z jednostki wewnętrznej, a nie zewnętrznej. Jednak podczas montażu tego typu urządzenia instalator ingeruje w obieg ziębniczy. Bardzo ważna jest więc dokładność wykonania poszczególnych czynności, dbałość o zachowanie czystości rur i połączeń oraz zapewnienie szczelności całej instalacji. Jakiekolwiek zanieczyszczenia, które dostałyby się do wnętrza rur, mogą doprowadzić do zniszczenia urządzenia.

Fot.: archiwum domowe

Jak działa pompa ciepła powietrza opinie

Doświadczenia użytkownika
Urządzenie grzewcze zainstalowane w moim domu to pompa powietrzna. Wcześniej korzystałem z kotła zasilanego gazem płynnym, jednak rachunki za ogrzewanie mocno obciążały mój budżet. Kiedy dostałem pierwszą propozycję modernizacji, to wydawało mi się, że byłbym ryzykantem, gdybym zdecydował się na takie urządzenie. Uważałem, że pompa tego rodzaju ma niestabilne parametry pracy i mogą pojawić się duże kłopoty, gdy ściśnie siarczysty mróz. Dzisiaj wiem już, że to były obawy człowieka, który nie miał pojęcia , jak to wszystko działa.
Powietrzna pompa ciepła pracuje w moim domu już od sześciu lat i nie narzekam ani na koszty eksploatacji, ani też na sprawność samego urządzenia. Oczywiście ma ono pewne ograniczenia, ale nie są one kłopotliwe. Na przykład, gdy temperatura spada poniżej -20oC, urządzenie wyłącza się. Zaczynają wówczas działać grzałki elektryczne i to one zapewniają ciepło. Na szczęście takich dni w ciągu sezonu grzewczego jest niewiele i nawet jeśli doliczymy sporadyczną pracę grzałek, koszty eksploatacji nie są bardzo wysokie, a przecież mój dom jest spory (ma 220 m2 powierzchni).
Pompa ciepła ma wbudowane grzałki, które włączają się stopniowo - 3, 6, 9, 12 i 15 kW. Automatyka uruchamia je w zależności od zapotrzebowania domu na ciepło. Przy naprawę ostrej zimie, która miała miejsce kilka lat temu - gdy temperatura w lutym przez kilkanaście dni nie była wyższa niż -10oC w ciągu dnia, zapłaciłem za ogrzewanie i ciepłą wodę do mycia (gromadzona jest ona w zbiorniku wbudowanym w pompę ciepła) w granicach 800 zł za miesiąc. W całym sezonie koszty związane z grzaniem oscylowały w granicach 4 tys. zł. I był to najdroższy rok, jeśli chodzi o opłaty.
W całym domu zainstalowane są grzejniki. Te same, które współpracowały wcześniej z kotłem gazowym. Jednostka zewnętrzna (wymiennik powietrze-glikolpołączona jest z właściwym urządzeniem znajdującym się w budynku podziemną instalacją (bardzo dobrze zaizolowaną).
Piotr M., okolice Bydgoszczy

Doświadczenia Użytkownika
Mój dom ma ponad dwadzieścia lat. To piętrowy bliźniak z lat 80. o powierzchni 110 m2. W roku 2009 budynek został ocieplony styropianem (zarówno ściany, jak i dach). Wcześniej do ogrzewania służył kocioł na węgiel, ale doszedłem do wniosku, że lata lecą i coraz mniej chce mi się dźwigać opał. Wcześniej słyszałem o pompach ciepła, ale perspektywa wykonania kolektora gruntowego i przerabiania instalacji trochę mnie przerażała. Na poziome dolne źródło nie było miejsca, a odwierty zrujnowałyby ogród, który żona przez lata pielęgnowała. Doszedłem do wniosku, że trzeba będzie wybrać kocioł gazowy. I wtedy jeden z moich znajomych opowiedział mi o niskotemperaturowych powietrznych pompach ciepła. Urządzenie składa się z jednostki zewnętrznej, jednostki wewnętrznej oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej (150 l). Pierwszy element zainstalowany jest przy ścianie zewnętrznej domu i wyglądem przypomina jednostkę zewnętrzną klimatyzacji. Dwa pozostałe elementy zamontowane są w piwnicy. Moc pompy ciepła jest zmienna i dostosowuje się do temperatury panującej na zewnątrz domu. W chwili, gdy moduł sterujący "uzna", że do ogrzania domu wystarczą tylko 4 kW, sprężarka pracuje z mniejszą wydajnością. Natomiast jeśli temperatura zaczyna spadać, to moc pompy wzrasta w sposób płynny od 2,5 do 8,5 kW. Nie zdecydowałem się na wymianę grzejników i pozostawiłem te, które współpracowały z kotłem węglowym. Nawet instalator był sceptyczny. Okazało się jednak, że dobre ocieplenie domu sprawia, że pompa ciepła radzi sobie z utrzymaniem komfortu cieplnego. Podczas rocznej eksploatacji pompa ciepła na ogrzanie domu i c.w.u zużyła około 7000 kWh energii elektrycznej. Mam zainstalowany podlicznik i dzięki temu mogę kontrolować koszty. Zużycie prądu nie jest małe. W każdym razie płacę więcej niż wcześniej za węgiel. Jednak komfort użytkowania jest nieporównywalny. Teraz kiedy mieszkamy z żoną sami okazuje się to bardzo ważne. Szczególnie, że ja dosyć często zmuszony jestem do wyjazdów w delegacje.
Janusz K., województwo kujawsko-pomorskie

Wypowiedzi i zdjęcia zebrał Marek Żelkowski

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak dobrze wyciszyć dach?
Powietrzna pompa ciepła. Jak zamontować?
Powietrzna pompa ciepła - jak kupić?

Skomentuj:

Pompa powietrzna - opinie inwestorów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej