Silikony i uszczelniacze: jak wybrać odpowiedni preparat?
Silikony, akryle i różnego rodzaju uszczelniacze są niezastąpione podczas wykańczania i remontu domu. Nic w tym dziwnego - są powszechnie dostępne, mają niezbyt wysoką cenę i łatwo się je aplikuje. Trzeba tylko ich rodzaj umiejętnie dobrać do miejsca zastosowania.
Silikony, wypełniacze akrylowe i uszczelniacze
W nowoczesnych technologiach budowlanych najrozmaitsze specjalistyczne silikony i masy są niezastąpione jako uszczelnienia przeciwwilgociowe na zewnątrz i wewnątrz domów, wypełnienia szczelin dylatacyjnych oraz szpar pomiędzy różnymi materiałami wykończeniowymi.
Jak wybrać silikon lub inny uszczelniacz?
Jak wybrać odpowiedni preparat w gąszczu tych stojących na półce? Producenci nie zawsze precyzyjnie określają możliwości zastosowania swoich produktów. Uszczelniacze określane jako uniwersalne, często nie spełniają stawianych przed nimi wymagań. Choć zarówno jedne, jak i drugie służą do wypełniania i maskowania szczelin, to wcale nie oznacza, że możemy ich używać zamiennie, co w praktyce - niestety - zdarza się dość często. Rodzaj preparatu należy bowiem dobrać do miejsca wypełnienia i warunków, na jakie będzie narażony.
Dotyczy to głównie silikonów, uszczelniaczy dekarskich i wypełniaczy akrylowych stosowanych na zewnątrz. Takie preparaty powinny być mrozoodporne, niewrażliwe na promieniowanie UV i starzenie, wodoodporne i elastyczne. Ta ostatnia cecha jest ważna, ponieważ uszczelniane elementy odkształcają się wskutek zmian temperatury i wilgotności. W niektórych sytuacjach dobrze jest też, jeśli wypełnienie można malować.
Warto czytać etykiety silikonów i uszczelniaczy
Na opakowaniach silikonów, akryli i uszczelniaczy dekarskich producenci umieszczają bardzo ważne informacje dotyczące ich właściwości, przeznaczenia i sposobu użycia. Nie tylko dowiemy się z nich, jaką konsystencję i kolor ma produkt. Czytając informacje na kartuszu dowiemy się, w jakiej temperaturze powinniśmy nanosić uszczelniacz, jakiej wielkości szczelinę możemy nim wypełnić, jak szybko będzie się utwardzał, czy jest odporny na zmiany pogody, czy można go stosować jedynie wewnątrz domu, czy też i na zewnątrz.
Najczęściej na etykiecie podana jest również informacja, czym można usunąć zabrudzenia powstałe w wyniku uszczelniania takim specyfikiem.
Silikony: wewnątrz i na zewnątrz domu
Silikony to polimery krzemianowe (stąd nazwa - Si symbol chemiczny krzemu) w formie żywic lub olejów krzemianowych mających bardzo dobrą przyczepność i elastyczność. Ich wielką zaletą jest duża hydrofobowość, czyli zdolność do odpychania wody i innych płynów. Znacznie pomaga to w uszczelnianiu, ale jednocześnie sprawia, że powłoki silikonowej nie da się pomalować. Farba spływa z niej i tworzą się "oka" jak na powierzchni rosołu.
Jak długo twardnieje silikon?
Silikony mają konsystencję półplastyczną. Po nałożeniu łatwo dają się ukształtować. Jednak w ciągu kilku minut następuje ich utwardzanie, zwane inaczej sieciowaniem. W niskiej temperaturze i przy zbyt małej wilgotności powietrza silikon twardnieje powoli. Znacznie wydłuża to czas wykonania uszczelnienia. Trzeba też pamiętać, że większości silikonów nie należy nanosić na mokre lub wilgotne podłoże.
Rodzaje silikonów
Na rynku jest kilka rodzajów silikonów. Mogą być one stosowane wewnątrz i na zewnątrz domu. Zawsze powinno się dobierać je zgodnie z zaleceniem producenta. Do uszczelnień w łazienkach między ścianą a wanną, brodzikiem lub umywalką oraz wszędzie tam, gdzie wypełnienie jest narażone na częsty kontakt z wodą, konieczny jest silikon sanitarny zawierający środki grzybobójcze.
Silikony są dostępne w różnych kolorach. Każdy z producentów ma ich zazwyczaj kilka. Dzięki temu można tak dobrać silikon, by wykonane z niego wypełnienie nie było zbyt widoczne lub było dopasowane kolorystycznie do uszczelnianego materiału. Niektóre z silikonów oferowane są również w wersji zapachowej
Wypełniacze akrylowe: do szczelin i pęknięć
Akryle przeznaczone są do wypełniania rys i szczelin dylatacyjnych w ścianach (beton, cegła, płyty gipsowo-kartonowe), szpar pomiędzy ścianą a różnymi elementami wykończenia wnętrz (na przykład ościeżnica okienna lub drzwiowa, cokołowa listwa podłogowa).
Akryl idealnie nadaje się do maskowania szpar i pęknięć w betonie, murze oraz tynku, do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych, wypełniania szczelin przy listwach, parapetach i panelach dekoracyjnych.
Wypełniacze akrylowe: raczej we wnętrzach
Wypełniacze akrylowe mają dobrą przyczepność do podłoża i - w przeciwieństwie do silikonów - dają się malować. Niestety, w porównaniu z nimi mają mniejszą elastyczność. Dlatego częstym mankamentem wypełniaczy akrylowych jest to, że pęka na nich farba albo przebarwia się po pewnym czasie.
Uszczelniacze akrylowe stosuje się najczęściej wewnątrz pomieszczeń, gdyż większość z nich źle znosi długotrwałe działanie wilgoci.
Uniwersalne uszczelniacze
Uszczelniacze to preparaty bitumiczne, akrylowe, polimerowe, trwale elastyczne i plastyczne. Mają bardzo dobrą przyczepność do różnych materiałów.
Uszczelniacze: głównie na dachu
Najczęściej są stosowane do dachów. W zależności od stosowanego materiału pokryciowego dachu, możemy zastosować produkty na bazie asfaltu, kauczuku czy emulsji winylowej. Całkowicie utwardzone tworzą trwałą, wytrzymałą i odporną na działanie wody, szczelną powłokę bądź spoinę. Zależnie od rodzaju można je stosować jako podstawowe uszczelnienie obróbek blacharskich oraz rynien i rur spustowych lub do napraw, jako wypełnienie dodatkowe, awaryjne.
Niektóre z uszczelniaczy dekarskich, ze względu na dobrą przyczepność do mokrych powierzchni, mogą być używane do napraw czasowych oraz stałych przeciekających pokryć dachowych, pęknięć i rys nawet w czasie intensywnego deszczu.
Uszczelniacze dekarskie są przeznaczone nie tylko do wypełniania uszkodzeń w pokryciu dachowym. Równie dobrze sprawdzą się przy drobnych naprawach nieszczelnych obróbek blacharskich zabezpieczających ścianę attykową.
Właściwe nakładanie
Na zdjęciu: Otwieracz do kartuszy pozwala w prosty i wygodny sposób nie tylko otworzyć sam pojemnik, ale też przyciąć końcówkę tak, aby otwór był gładki i równy
Silikony, akryle i uszczelniacze dekarskie sprzedawane są w niemal identycznych opakowaniach (kartuszach) o podobnej pojemności - zwykle od 290 do 310 ml. Nanosi się je za pomocą specjalnych ręcznych wyciskarek, zwanych pistoletami. Są one tanie i dostępne w większości sklepów z wyrobami malarskimi i chemią budowlaną. Profesjonaliści używają droższych pistoletów pneumatycznych.
W takim pistolecie umieszcza się kartusz, odkręca korek i odcina czubek stożkowej dyszy. W zależności od tego, czy odetniemy wyżej, czy niżej, uzyskamy cieńsze lub grubsze wypełnienie. Niektórzy producenci do kartuszy dołączają plastikowe śruby, pozwalające na wyciskanie masy bez użycia pistoletu. Posługiwanie się taką śrubą znacznie jednak spowalnia pracę.
Ogólne zasady uszczelniania są proste. By spoiny były szczelne i trwałe, przed uszczelnianiem powierzchnię materiału trzeba dokładnie odkurzyć i odtłuścić, na przykład benzyną ekstrakcyjną. Brzegi wypełnianej szczeliny warto okleić taśmą malarską, by zanadto wokół niej nie nabrudzić. Przed uszczelnianiem tworzyw sztucznych warto sprawdzić na małym fragmencie materiału, czy uszczelniacz będzie się go trzymał.
Maksymalna szerokość spoin nie może przekraczać 30 mm, a stosunek ich szerokości do głębokości powinien wynosić 2:1. Głębokie szczeliny, przed naniesieniem uszczelniacza, powinny być wypełnione taśmą rozprężną lub sznurem dylatacyjnym. Po naniesieniu uszczelniacza, w ciągu kilku minut trzeba wygładzić powierzchnię spoiny.
Wykonanie spoiny silikonowej
Krok 1. Szczelinę między okładziną z płytek a umywalką należy bardzo starannie oczyścić z pozostałości osadów z mydła. Następnie obydwie powierzchnie należy dokładnie odtłuścić.
Krok 2. Zanim wypełni się przestrzeń silikonem, na ścianę i krawędź umywalki przykleja się taśmę malarską. Zabezpieczy ona powierzchnie przed zabrudzeniem i wyznaczy krawędzie spoiny.
Krok 3. Czystą i suchą szczelinę wypełnia się silikonem sanitarnym. Wyciska się go z tuby, której końcówka powinna być nacięta pod kątem - na szerokość odpowiadającą szerokości wypełnienia.
Silikony, akryle i uszczelniacze oferują m.in.:
Den Braven, www.denbraven.pl
Ceresit, www.ceresit.pl
Sika Poland, pol.sika.com
Sopro, www.sopro.pl
Soudal, www.soudal.pl
Skomentuj:
Silikony i uszczelniacze: jak wybrać odpowiedni preparat?