Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak stworzyć ogród zimowy? 5 najważniejszych rad

opracowanie Małgorzata Krośnicka
Ogród zimowy - Fot.: Aluhaus

Zima nie jest najlepszą porą na prowadzenie prac budowlanych, ale to świetny moment, by zaplanować sobie coś, o czym marzymy, na przykład budowę ogrodu zimowego. Warto sobie uprzednio przemyśleć kilka kwestii.

Fot.: Awilux

Wybór miejsca

Najpierw musimy się zastanowić, w którym miejscu zbudujemy ogród zimowy. W istniejących domach często wykorzystuje się do tego celu taras, w tych które istnieją tylko na planach, mamy większą dowolność.

Druga kwestia to ustalenie kształtu ogrodu zimowego - najczęściej zabudowa stawiana jest na planie prostokąta, wycinka koła lub regularnego wieloboku. Podczas podejmowania powyższych decyzji warto brać pod uwagę usytuowanie domu względem stron świata. Najczęściej oranżerie stawia się od najbardziej nasłonecznionej strony, która też zimą będzie najlepiej oświetlona.

Ale równie istotne jest otoczenie - ogród trzeba zaprojektować tak, byśmy mieli z niego atrakcyjny widok. A pamiętajmy, że z wnętrza oranżerii mamy widok przynajmniej na trzy strony. Usytuowanie ogrodu zimowego względem domu i stron świata najlepiej skonsultować z architektem. Doradztwem też służą dobre firmy zajmujące się sprzedażą i montażem tego typu konstrukcji.

Wcześniej warto też przemyśleć, do czego chcemy wykorzystać ogród zimowy. Czy ma być oranżerią czy pokojem dziennym (od tego zależy np. kwestia ogrzewania), czy będziemy korzystać z niego cały rok. Jeśli nie - nie musimy wybierać drogiego szkła termoizolacyjnego. Zaplanujmy też sposób otwierania drzwi, liczbę okien oraz rodzaj osłon przeciwsłonecznych.

Fundament ogrodu zimowego z zatopionym systemem wodnego ogrzewania podłogowego - Fot.: Parati

Wybór rodzaju fundamentu

Fundament musi mieć odpowiednią wytrzymałość, by bezpiecznie przenieść ciężar konstrukcji ogrodu zimowego oraz obciążenia wiatrem i śniegiem. Powinien być dobrze zabezpieczony przed wilgocią oraz ocieplony - izolacje przeciwwilgociowa i termiczna mają zapobiec nieszczelnościom i skraplaniu się pary wodnej w dolnej części konstrukcji.

Czasem budowa oranżerii wiąże się z dodatkowym wyzwaniem, np. trzeba 'obudować' jaccuzi z systemem pomp, które inaczej nie dałoby się wnieść do wnętrza - Fot.: Awilux

Co jeszcze trzeba wiedzieć o fundamentach?

Ogrody zimowe można wznosić na zbrojonych ławach, wykonanych po obrysie ogrodu zimowego, lub na stopach fundamentowych, wykonanych w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie. Konstrukcje ogrodów można też opierać na płytach fundamentowych z betonu, które stanowią jednocześnie prawie gotowy podkład pod posadzkę. Pamiętajmy jednak, że jeśli pod płytą tarasu planujemy rozprowadzić instalację ogrzewania podłogowego, trzeba ją wykonać jako oddzielny element - nie można bowiem bezpośrednio na niej ustawić wtedy konstrukcji tarasu. Przy ogrzewaniu podłogowym należy też zrezygnować z układania posadzki drewnianej, a zamiast niej wybrać płytki ceramiczne lub kamienne.

Fundamenty ogrodu zimowego nie mogą być połączone z fundamentem domu. Trzeba je oddzielić dylatacją wypełnioną elastycznym materiałem, na przykład paskiem styropianu. Dzięki temu - jeśli nowy fundament zacznie osiadać - nie będzie ryzyka, że popęka.

Gdy dostawiamy ogród do gotowego budynku, możemy też zbudować go na już istniejącym tarasie. To częste, choć niekoniecznie najwygodniejsze rozwiązanie: taras zwykle ma spadek, który trzeba zniwelować (np. stosując belkę podwalinową) przed ustawieniem na nim konstrukcji ogrodu, poza tym jego adaptacja daje mniej możliwości wyboru kształtu bryły ogrodu zimowego.

Najpopularniejsze są profile z aluminium. Mogą być one barwione na kolor do złudzenia imitujący drewno - Fot.: Drutex

Wybór konstrukcji

Na budowę dostarczane są z wytwórni częściowo zmontowane ramy, wykonane z przyciętych na wymiar profili. Szkielet ogrodu łączy się z fundamentem i ścianami za pomocą dybli ze stali nierdzewnej. Miejsca połączeń ze ścianą należy później ocieplić pianką poliuretanową. W ścianach dwuwarstwowych profile nie powinny być montowane do ocieplenia; w wełnie lub styropianie trzeba zrobić wycięcie, a profile zamocować do muru.

Profile

Na rynku dostępne są różne systemy profili, różniące się przede wszystkim materiałem użytym do ich produkcji. Obecnie najpopularniejsze jest drewno i aluminium; nie stosuje się już natomiast stali, ze względu na jej podatność na korozję i złe parametry cieplne. Wybór między drewnem a aluminium zależy od indywidualnych preferencji; oba materiały są równie dobre.

Drewno

Ma znakomite właściwości termoizolacyjne, jednak będzie potrzebować okresowej konserwacji.

Aluminium

Nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Konstrukcje aluminiowe malowane są proszkowo lub anodowane, co zapewnia im wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Wysokie właściwości izolacyjne uzyskiwane są dzięki zastosowaniu przekładek termicznych.

PVC

Wielokomorowe profile z polichlorku winylu, wzmacniane wkładkami z metalu są lekkie, a jednocześnie pozwalają budować sztywne konstrukcje.

Dach

Najmniej problemów będzie sprawiał dach, któremu nie szkodzi śnieg. Najlepsze są dachy o kącie nachylenia do 45° (śnieg sam się zsunie) i zrobione ze szkła bezpiecznego. Na dachu montuje się rynny, które mają odprowadzać wodę spływającą z połaci dachu do profili narożnych, w których umieszczone są rury spustowe.

Okna i drzwi

Okna umieszcza się głównie w dachu. Drzwi mogą być rozwierane, przesuwne lub składane harmonijkowo. Zwykle są duże, więc warto wybrać takie rozwiązanie, które nie będzie zajmować za wiele miejsca przy otwieraniu. Jeśli chcemy mieć drzwi przesuwane, które zachodzą na ścianę, sprawdźmy, czy nie będzie to kolidowało z roletami (to samo dotyczy uchylnych okien dachowych i osłon zewnętrznych - ich stosowanie może się wykluczać).

Z oranżerii możemy podziwiać otoczenie, ale działa to i w drugą stronę - jeśli osłonę zapewnia nam nasz ogród, nie musimy inwestować w żaluzje czy rolety - Fot.: Building Glass Polska

Wybór szklenia

Ogród zimowy zbudowany jest głównie z przeszkleń - dlatego rodzaj szkła, jakie zostanie zastosowane, ma decydujące znaczenie dla jego późniejszej eksploatacji. Warto mieć to na uwadze zanim kupimy wszystkie potrzebne materiały.

Rys. Ogrody Zimowe Załanowski

Jakie funkcje pełnią szyby w ogrodzie zimowym?

Do szklenia ogrodów zimowych stosuje się szyby zespolone, zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła, a przestrzeń między nimi wypełnia gazem szlachetnym. Szyby mają spełniać równocześnie kilka funkcji:

Ograniczać ucieczkę ciepła 

Właśnie dlatego szyby muszą mieć dobry współczynnik U. Nie może być wyższy niż 1,1 W/(mK), ale w praktyce spotyka się szyby dużo lepsze. Producenci ogrodów zimowych oferują nawet pakiety szybowe o U = 0,5.

Nie dopuszczać do przegrzewania się pomieszczeń

Aby szyby spełniały tę funkcję, powinny mieć powłokę chroniącą przed promieniami słonecznymi. Do wyboru mamy powłoki refleksyjną lub szkło barwione w masie (typu antisol). Osłona przed energią cieplną słońca nie powinna być jednak za skuteczna - w słoneczne, zimowe dni, przez szyby powinno przedostawać się do domu ciepło ze słońca, co pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Zapewniać bezpieczeństwo 

Należy pamiętać, ze szkło musi być odporne na uderzenia (zwłaszcza to na dachu). Najlepiej zastosować szkło hartowane oraz bezpieczne (laminowane), które dzięki warstwie folii umieszczonej między taflami, po stłuczeniu nie rozsypuje się na ostre odłamki. Jeśli ogród zimowy jest bezpośrednio połączony z domem, warto zastosować szkło antywłamaniowe, a w drzwiach i oknach zamontować czujki otwarcia.

Fot.: Aluhaus

Ogród zimowy - dach

Ważna rada dotycząca dachu ogrodu zimowego:

Dach ogrodu zimowego, przez który wpada najwięcej światła i ciepła słonecznego, latem warto osłaniać specjalnymi markizami. 

Przegrzewaniu się wnętrza oranżerii latem (i zbytniej wilgotności powietrza zimą) zapobiega otwieranie okien i drzwi - Fot.: Schüco

Co zrobić nie nagrzewać wnętrza ogrodu zimowego?

Wiele osób nie wie, jak zaradzić nagrzewaniu się wnętrza ogrodu zimowego.  Zwłaszcza latem, przy wysokich temperaturach może okazać się, że wewnątrz ogrodu są przrgrzane.

Rada: przegrzewaniu się wnętrza oranżerii latem (i zbytniej wilgotności powietrza zimą) zapobiega otwieranie okien i drzwi.

Jeśli w oranżerii chcemy mieć basen lub jaccuzi, okna obowiązkowo trzeba wyposażyć w nawiewniki higrosterowalne - Fot.: Awilux

Wybór wentylacji i ogrzewania

Sprawna wymiana powietrza w szklanej "klatce", jaką jest ogród zimowy, to sprawa kluczowa. Do wyboru mamy dwie metody wymuszenia obiegu powietrza.

Naturalna

Polega na wietrzeniu ogrodu przez otwieranie drzwi i okien. Nie jest to jednak rozwiązanie, bo trzeba często uchylać okna i otwierać drzwi, co zimą powoduje ucieczkę ciepła. Lepiej zamontować nawiewniki higrosterowane, które reagują na wysoki poziom wilgotności powietrza i wpuszczają do domu odpowiednią ilość świeżego. Jeśli mamy w domu automatykę, warto podłączyć do niej drzwi i okna oranżerii oraz zastosować czujniki pogodowe, które zadbają, by zamykały się podczas deszczu czy wiatru.

Mechaniczna

Jest wygodniejsza i skuteczniejsza. Zimne powietrze napływa do wnętrza ogrodu przez nawiewniki zamontowane w jego dolnej części, a ciepłe usuwane jest przez wentylator mechaniczny zamontowany na górze. System wentylacji jest sterowany automatycznie (przez czujniki temperatury i wilgotności), więc nie wymaga obsługi.
Ogród zimowy można ogrzewać zwykłymi grzejniki, ale nie jest to ani ładne, ani praktyczne, bo zabierają one niezbyt dużą zwykle przestrzeń. Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie grzejników kanałowych lub systemu ogrzewana podłogowego.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Tapety do mieszkania z motywem przyrody
Eleganckie schody gotowe wykonane z metalu
Rozbiórka ścian działowych - krok po kroku

Skomentuj:

Jak stworzyć ogród zimowy? 5 najważniejszych rad

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej