Tapety do mieszkania z motywem przyrody
Tapety z motywem przyrody są modne od wielu lat. Początkowo były to proste kwiatki, listki itp. Teraz natomiast możemy wybierać spośród wzorów skomplikowanych, realistycznych, przywodzących na myśl dziką naturę. Motywy lasu, wody najlepiej prezentują się w salonie czy sypialni. Ułatwiają odpoczynek, pozwalają się zrelaksować. W przedpokojach dobrze będą wyglądać wzory wyraziste, o intensywniejszych barwach.
Jaką tapetę wybrać?
To, jaki kolor i wzór wybierzemy, jest oczywiście kwestią gustu. Podobnie jak to, czy tapetami pokryjemy całe ściany, czy tylko ich część. Kombinacji jest mnóstwo. Współczesne technologie sprawiają, że klejenie tapet jest proste, a po ich usunięciu nie pozostają trwałe ślady. Zmiana wystroju mieszkania jest łatwa do wprowadzenia i w wielu przypadkach tańsza niż malowanie.
Wersja ekskluzywna
Na rynku dostępne są produkty ekskluzywne (na przykład tapety ze szlachetnych tkanin), które ceną i wzornictwem pasują do okazałych rezydencji, a także takie jak raufaza, często stosowane w budynkach użyteczności publicznej, które dobrze sprawdzają się również w domach.
Jakie tapety są najpopularniejsze?
Najpopularniejsze są papierowe, zbudowane z jednej lub dwóch warstw papieru. Mogą mieć gładką powierzchnię z nadrukowanym wzorem lub dodatkowe wytłoczenia. Papier nie jest odporny na wilgoć, dlatego niektóre tapety z tego materiału zabezpiecza się akrylem.
Jakie tapety mamy do wyboru?
Odmianą tapety papierowej jest raufaza, w której warstwy papieru wzmocnione są włóknem drzewnym, które przy okazji nadaje jej fakturę. Zwykle raufazy są białe i po przyklejeniu trzeba je pomalować. Trwalsze od papierowych są tapety winylowe, które można zmywać, a nawet szorować. To dlatego, że na warstwie papieru mają warstwę odpornego winylu. Często stosowane są też tapety na flizelinie. Wierzchnia warstwa może być papierowa lub winylowa. Istotna jest warstwa nośna - flizelina. Dzięki niej tapeta maskuje nierówności podłoża i daje się przyklejać, a także zdejmować na sucho.
Najważniejsze zasady
Jeżeli wytapetowana ma być większa powierzchnia ścian, najlepiej wybrać tapety jasne, utrzymane w jednej tonacji. Wtedy ważna jest faktura tapety - wzór wypukły lub matowo-błyszczący - i dobre oświetlenie, które wydobędzie taki ornament. Gdy planujemy ułożyć tapetę na jednej ścianie, najczęściej stanie się ona tłem dla mebla - kanapy czy stołu. Można sobie wówczas pozwolić na intensywny, rzucający się w oczy wzór lub kolor.
O czym trzeba pamiętać?
Jeśli wprowadzamy ornament, trzeba uważnie wybierać tkaniny, które znajdą się we wnętrzu. Najlepiej, by były to tkaniny podobne wzorniczo. Bezpiecznym rozwiązaniem jest też materiał jednobarwny. Tapeta zastosowana jako alternatywa dla glazury w kuchni nada jej niepowtarzalny charakter. W celu zabezpieczenia przed zabrudzeniem można zamontować na niej przejrzystą szybę.
Tapetowanie - rady
Należy bezwzględnie pamiętać o jednym - żeby tapeta była efektowna, musi być perfekcyjnie położona. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia, skorzystajmy z usług fachowców. Jeśli jednak zamierzamy tapetować samodzielnie, nie kupujmy tapet drogich i delikatnych ani papierowych jednowarstwowych - po namoczeniu klejem łatwo się rozrywają. Dość prosto nakleja się tapety na flizelinie, gdyż klej nanosi się tylko na ścianę, a następnie nakłada odpowiednio pocięte, suche pasy. Wbrew pozorom trudno przykleja się tapety fabrycznie pokryte warstwą kleju - co prawda wystarczy zwilżyć je wodą, ale na przyklejenie ich na właściwym miejscu jest mało czasu, bo klej szybko wiąże.
- Więcej o:
Parasole grzewcze na taras - propozycje
Eleganckie schody gotowe wykonane z metalu
Rozbiórka ścian działowych - krok po kroku
Klimatyczny dom za miastem w nowoczesnym wydaniu
Jak wysoko murować ścianki działowe na poddaszu?
Jak dobrze zbudować ściany szczytowe?
Z czego budować ściany domu?
Wyrównanie wysokości ścian nośnych grubości 24 cm