Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak budować dom energooszczędny

Marcin Kunicki
Dom energooszczędny to taki, który zużywa nie więcej niż 40 kWh na 12 powierzchni rocznie. Dla porównania ? warunki techniczne z 2008 roku pozwalają na budowę domów, które potrzebują ponad 160 kWh/m2/rok. I choć w życie wchodzi właśnie zaostrzenie przepisów, i tak powinniśmy budować znacznie lepiej niż jest to przez nie dopuszczone. - Fot. Röben

Na to, czy dom osiągnie standard energooszczędnego, wpływa wiele czynników - poczynając od znalezienia działki, poprzez wybór projektu oraz rozwiązania i materiały budowlane, aż do wyposażenia domu w odpowiednie urządzenia i instalacje.

Dom energooszczędny to taki, który zużywa nie więcej niż 40 kWh na 12 powierzchni rocznie. Dla porównania ? warunki techniczne z 2008 roku pozwalają na budowę domów, które potrzebują ponad 160 kWh/m2/rok. I choć w życie wchodzi właśnie zaostrzenie przepisów, i tak powinniśmy budować znacznie lepiej niż jest to przez nie dopuszczone. - Fot. Röben

Działka i projekt domu energooszczędnego

Już wybranie odpowiedniej działki - a później właściwe ustawienie na niej domu - będzie miało duże znaczenie dla kosztów jego późniejszej eksploatacji. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, powinny bowiem być usytuowane od południa, gdyż tam będą największe zyski ciepła i światła słonecznego (a więc najmniejsza potrzeba sztucznego ich doświetlenia i dogrzania).

Bryła budynku powinna natomiast być prosta i zwarta, gdyż oznacza to mniej możliwości powstania mostków termicznych, czyli przerw w izolacji termicznej, przez które - nawet przy grubej warstwie ocieplenia - ciepło będzie swobodnie "przeciekać" na zewnątrz.

Czytaj także: Architektoniczne sposoby na oszczędny dom

W domu energooszczędnym duże przeszklenia umieszcza się od południa, by 'łapały' ciepło ze słońca - Fot. Velux

Odpowiednie przeszklenia w domu energooszczędnym

Dla przyszłej energooszczędności domu ważna jest także wielkość okien oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. Nie są tu one traktowane jako miejsce ucieczki ciepła, ale odwrotnie - jako powierzchnia, przez którą dom "dostaje" dużą porcję darmowego światła i ciepła słonecznego. Dlatego okna (o odpowiednich parametrach) są w domach energooszczędnych bardzo duże i zaplanowane głównie od południa.

Niezbędne w domu energooszczędnym są też rolety, których stosowanie pozwoli uniknąć przegrzania pomieszczeń w upalne dni (a tym samym konieczności stosowania klimatyzacji, gdyż to pochłonęłoby za dużo zaoszczędzonej energii).

Czytaj także: Dom energooszczędny - przeszklenia i wentylacja

Czytaj także: Czy w domu będzie cieplej dzięki roletom zewnętrznym

Gruba warstwa ocieplenia pozwala ograniczyć ucieczkę ciepła - Fot.

Dobra izolacyjność cieplna ścian zewnętrznych

Dom energooszczędny musi być bardzo dobrze ocieplony - poczynając od podłóg na gruncie, poprzez ściany, aż po dach. Wartości współczynnika U każdej z tych przegród muszą być lepsze, niż wymagają przepisy. W tym celu należy zwiększyć grubość warstwy ocieplenia, co stosunkowo łatwo można uzyskać. Trudniejszą sprawą jest uniknięcie mostków cieplnych. Tworzą się one zwykle w miejscach połączeń muru z oknami albo z płytą balkonową, dlatego przy ocieplaniu tych miejsc trzeba zachować szczególną staranność - mostki mogą zwiększyć zapotrzebowanie na energię nawet o ponad 50 kWh/m2/rok!

Czytaj także: Inwestycja w lepsze ocieplenie domu

W domu energooszczędnym musi się znaleźć instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją - Fot.

Instalacje w domu energooszczędnym

Dom energooszczędny musi zostać wyposażony w nowoczesne instalacje. Urządzenia grzewcze powinny mieć jak najwyższą sprawność. Konieczna jest też instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Czytaj także: Czym ogrzewać dom niskoenergetyczny

Czytaj także: Inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Sterowanie jest ważnym elementem instalacji solarnej - Fot. Viessmann

Sterowanie

Aby lepiej wykorzystać użyte w domu nowoczesne materiały i urządzenia, warto wyposażyć go w inteligentny system sterowania, który lepiej pozwoli oszczędza.

Czytaj także: Inteligentne światło i ciepło w domu

Czytaj także: Inteligentne okna, drzwi i bramy garażowe

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie

Skomentuj:

Jak budować dom energooszczędny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej