Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Izolacje i montaż okien dachowych

Iwona Szczepaniak

Każde okno dachowe po zamontowaniu jest integralną częścią dachu. Najczęściej popełnianych błędów podczas jego osadzania pozwoli uniknąć zastosowanie systemowych akcesoriów montażowych. Niektóre z nich są w komplecie z oknem, inne trzeba dokupić.

Okna dachowe - Fot. petr37 / shutterstock.com

Izolacje okien dachowych

Prawidłowa instalacja okna to nie tylko osadzenie go w połaci i montaż kołnierza uszczelniającego. Konieczne jest odtworzenie wszystkich warstw konstrukcji dachu

Znane od kilkudziesięciu lat okna dachowe dają wiele różnorodnych możliwości doświetlenia przestrzeni pod dachem stromym. Są one wysokiej jakości produktami, których trwałość zależy również od właściwego osadzenia w dachu. Ponieważ ewentualne reklamacje wynikają z błędów przy montażu okien, producenci postanowili go ułatwić, wzbogacając swoją ofertę o gotowe akcesoria. Są one dostosowane do rozmiaru okna; większość z nich trzeba dokupić, ale ich wykorzystanie znacznie usprawni i przyspieszy pracę wykonawcy, a po wbudowaniu okna w połać, zagwarantuje szczelność i właściwą izolacyjność termiczną.

Izolacje okien dachowych: bez systemu

Oczywiście dekarz może użyć do osadzenia okien w dachu i wykończenia wnęki od strony pomieszczenia tradycyjnych materiałów dostępnych na rynku. Ich dopasowywanie i łączenie z warstwami dachu wymaga dużej staranności i większego nakładu pracy. Zanim więc zdecydujemy się na dodatkowe produkty, powinniśmy ustalić z dekarzem, które z nich chce zastosować. Może on wykorzystać jedynie niezbędne elementy lub też kompletny system. Przy ich zakupie trzeba dopilnować, aby pochodziły od producenta wybranych okien. Elementy niepochodzące z jednego systemu, różnych producentów mogą do siebie wzajemnie nie pasować.

Przeciekanie i przemarzanie okna, przenikanie wiatru do wnętrza, niedomykające się skrzydło - to najczęściej spotykane skutki nieprawidłowego montażu.

Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupie okien dachowych

 

Rama okienna - Fot. Fakro

Montaż okien dachowych: rama okienna

Wszystkie niezbędne elementy do montażu okna dachowego znajdują się razem z nim w opakowaniu. Rama okienna od zewnątrz jest zabezpieczona aluminiowymi okładzinami. Na ościeżnicy okna jest specjalnie wykonany rowek, który wyznacza miejsce na kątownik i tym samym głębokość montażu. Niektóre okna wyposażone są w dodatkową uszczelkę, chroniącą przed wiatrem i zimnem przenikającym z zewnątrz, oraz filtrem powietrza, zatrzymującym kurz i owady.

W pakiecie z oknem dachowym są również kątowniki, które umożliwiają montaż okien zarówno na łatach, jak i na krokwiach, na różnych głębokościach. Dołączone są również wkręty w odpowiedniej ilości, którymi kątowniki przykręca się do ościeżnicy w określonych miejscach. Kątowniki winny być zamontowane tak, aby odznaczona grubość łaty odpowiadała wyfrezowanemu rowkowi z głębokością montażu na ościeżnicy.

Do okien dachowych jednego z producentów można dokupić specjalne nakładki, służące do przedłużenia ościeżnicy o dodatkowe 6 cm do środka pomieszczenia. Są one wykonane z drewna i składają się z czterech elementów, które skręca się podczas montażu i przykręca do ramy okiennej za pomocą wkrętów. Zastosowanie takich nakładek umożliwia ułożenie wokół okna grubszej warstwy wełny mineralnej przy ocieplaniu poddasza.

Fot. Fakro

W komplecie z oknem znajdują się kątowniki montażowe, a w ościeżnicy są wyfrezowane rowki wyznaczające głębokość montażu okna

Kołnierz uszczelniający - Fot. Fakro

Montaż okien dachowych: kołnierz uszczelniający

Kołnierz uszczelniający jest niezbędny do instalacji okna w dachu. Nie jest jednak sprzedawany w pakiecie z oknem dachowym. Jego typ trzeba dopasować do rodzaju pokrycia - falistego lub płaskiego - i głębokości osadzenia okna.

Kołnierz uszczelniający składa się z czterech części. Wszystkie elementy kołnierza są numerowane, co ułatwia ich montaż. Ważne jest zachowanie podanych w instrukcji odległości pomiędzy pokryciem dachowym a oknem. Po zamontowaniu taka konstrukcja zapewnia bezpieczne odprowadzenie wody opadowej poza obręb okna.

Oprócz zwykłych, w ofercie producentów są również kołnierze specjalne. Aby zwiększyć izolacyjność cieplną na styku ościeżnicy i połaci, warto wybrać kołnierz z dodatkową termoizolacją, która po zamontowaniu tworzy ciepłą ramę. W dachach o małym nachyleniu można zamontować kołnierz umożliwiający podniesienie kąta montażu okna względem połaci dachowej o 10 st. Z kolei dwa okna dachowe usytuowane po przeciwnych stronach kalenicy można połączyć ze sobą kołnierzem do zespoleń kalenicowych. Do okien kolankowych można wybrać kołnierze ze zintegrowanymi żaluzjami stałymi, ograniczającymi nagrzewanie się wnętrz podczas upałów.

Fot. Velux

Od lewej: kołnierz uszczelniający do pokryć dachowych o wysokości profilu do 120 mm; kołnierz uszczelniający do pokryć o wysokości profilu do 45 mm; kołnierz uszczelniający do dachówek karpiówek o grubości do 38 mm (2 x 19 mm)

Kołnierz uszczelniający - Fot. Fakro

Montaż okien dachowych: kołnierze do łączenia okien dachowych

Do montażu okien dachowych bezpośrednio obok siebie lub jedno nad drugim stosuje się kołnierze uszczelniające do zespoleń, które są dobierane nie tylko do rodzaju pokrycia, ale także do indywidualnego układu zestawienia.

Przy ich zastosowaniu odległość między oknami w pionie i w poziomie standardowo wynosi 10 cm. Przy pionowym układzie okien z roletami zewnętrznymi, trzeba zamówić kołnierze o szerszym rozstawie rynienki dzielącej ościeżnice, w zależności od producenta 20 cm lub 25 cm. W przeciwnym razie nie będzie miejsca na kasetę rolety dla dolnego okna.

Do najczęściej spotykanej konfiguracji dwóch okien zlokalizowanych obok siebie, można wybrać kołnierze bliźniacze. Odległość pomiędzy ościeżnicami wyniesie wtedy 18 lub 20 mm. Na indywidualne zamówienie są wykonywane również zespolenia nietypowe.

Czytaj o zaletach rolet zewnętrznych

 
Kołnierz paroprzepuszczalny - Fot. Velux

Montaż okien dachowych: kołnierz paroprzepuszczalny

Szczelne połączenie okna z izolacją przeciwwilgociową dachu zapewnia zastosowanie kołnierza paroprzepuszczalnego (tu z harmonijkowymi bokami)

Odpowiednim zabezpieczeniem okna dachowego przed zawilgoceniem z zewnątrz jest wykonanie izolacji z czterech pasów membrany dachowej (dwóch po bokach ościeżnicy oraz po jednym od góry i od dołu). Należy pamiętać, aby pas folii montowany od góry był szerszy od pozostałych. Inaczej nie będzie możliwe właściwe zamontowanie rynienki odwadniającej.

Znacznie lepiej użyć gotowego kołnierza paroprzepuszczalnego, który służy do szczelnego połączenia ościeżnicy z membraną dachową lub papą na deskowaniu. Można go kupić jako samodzielny produkt lub w zestawie z kołnierzem uszczelniającym. Tego rodzaju kołnierz jest wykonany z membrany dachowej z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej, dopasowanej rozmiarem do wielkości okna. Jeden z producentów oferuje go również w wersji do montażu obniżonego.

Po bokach kołnierza materiał jest gładki lub złożony w harmonijkę. Taki fartuch łatwo rozłożyć na ościeżnicy i przypiąć do łat montażowych, niezależnie od odstępów między nimi i ich grubości. Zapewnia to szybkie i poprawne połączenie folii dachowej z oknem, chroni przed zawilgoceniem materiał ocieplenia; nie wymaga demontażu łat i nacinania kontrłat.

Nieodłącznym elementem kołnierza paroprzepuszczalnego jest rynienka odwadniająca. Jej zadaniem jest odprowadzanie poza obrys okna wilgoci powstającej po pokryciem dachowym. Rynienkę instaluje się nad oknem pod ułożeniu membrany dachowej. Trzeba ją umieścić pod kątem - musi wystawać z obu stron poza ościeżnicę. Wewnątrz rynienki odwadniającej umieszcza się izolację przeciwwilgociową okna, mocuje ją specjalnymi klipsami i łączy z folią dachową.

Uwaga! Przy montażu rynienki trzeba w miejscu jej oparcia wyciąć fragment kontrłaty oraz połączyć ją z membraną. Inaczej nie odprowadzi wody opadowej poza obręb okna.

Fot. Fakro

Kołnierze paroprzepuszczalne są tak skonstruowane, aby można je było zastosować do wszystkich rozmiarów okien bez demontażu łat i nacinania kontrłat

Izolacja termiczna - Fot. Velux

Montaż okien dachowych: izolacja termiczna

Izolacja termiczna jest równie ważna, jak szczelność całego zestawu okiennego. Powinna więc znajdować się na całym obwodzie zewnętrznym okna połaciowego. Dzięki temu na styku ościeżnicy i połaci dachu nie powstają mostki termiczne. Każdy producent ma własne opracowane rozwiązanie.

- Rama izolacyjna. Jest wykonana ze spienionego polietylenu. Na rynku są dwa rozwiązania - może być z taśmą samoprzylepną lub osadzona w cienkim, stalowym profilu. W tym drugim rozwiązaniu na obwodzie ramy są kątowniki, które pozwalają zamocować ją do łat.

- Warkocz docieplający. Ma średnicę 50 mm i długość 5 m. Wykonuje się go ze specjalnie impregnowanej wełny owczej, o odpowiedniej gęstości i dużej sprężystości. Warkocz łatwo jest docinać i formować.

- Bloki. Są wykonane z pasów wełny owczej o przekroju 150 × 50mm i 70 × 50 mm. Służą do wokółokiennego ocieplenia.

Fot. Fakro

Warkocz docieplający dopasowuje się do przestrzeni między ościeżnicą a dachem i dokładnie ją wypełnia

Fot. Fakro

Blokami z wełny owczej ociepla się styk ościeżnicy i połaci zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz

Kołnierz paroizolacyjny - Fot. Fakro

Montaż okien dachowych: kołnierz paroizolacyjny

Folię paroizolacyjną wystarczy tylko szczelnie połączyć z folią paroizolacyjną ułożoną na skosach

W domach z poddaszem użytkowym konieczne jest ocieplanie połaci dachu. Najczęściej stosuje się do tego wełnę mineralną, która przy wentylacji grawitacyjnej wymaga zabezpieczenia przed zawilgoceniem parą wodną, stale napływającą z wnętrza domu. Ocieplenie osłania się więc folią paroizolacyjną. Nie jest łatwo taką zwykłą folię dopasować do kształtu wnęki okiennej. Niezwykle ważne jest, by to zrobić szczelnie, co wymaga od wykonawcy umiejętności odpowiedniego przycinania folii paroizolacyjnej i dokładności w zaklejeniu połączeń taśmą.

Znacznie wygodniej i szybciej, jest zastosować gotowy kołnierz paroizolacyjny (paroszczelny), wykonany z mocnej folii polietylenowej. Jego zaletą jest szczelność, którą dodatkowo zwiększają fabrycznie zgrzewane narożniki, a także uszczelka wciskana w specjalnie do tego celu wyfrezowany rowek w ościeżnicy okna dachowego. Po montażu brzegi kołnierza należy jedynie starannie połączyć z paroizolacją ułożoną na skosach poddasza za pomocą dołączonej do kompletu taśmy klejącej.

Fot. Velux

Gotowa folia paroizolacyjna jest dopasowana do rozmiaru okna

Wykonanie wnęki - Fot. Velux

Montaż okien dachowych: wykończenie wnęki

Prefabrykowaną konstrukcję do montażu płyt gipsowo-kartonowych można szybko dopasować do każdego rozmiaru okna dzięki teleskopowym profilom

Dobrze ukształtowana wnęka okienna powinna być na górze równoległa do podłogi, na dole zaś prostopadła do niej. To zapewnia właściwą cyrkulację powietrza wokół okna dachowego, co zapobiega kondensacji pary wodnej na szybie okna. Do estetycznego wykończenia wnęki producenci oferują produkty systemowe, takie jak stalowy stelaż lub gotowa wnęka okienna (szpaleta). To pierwsze rozwiązanie umożliwia szybkie i proste przygotowanie konstrukcji pod płyty gipsowo-kartonowe, z zachowaniem wszystkich właściwych kątów nachylenia płaszczyzn wnęki. Dzięki zastosowaniu stelaża, pozostaje więcej miejsca na izolację z wełny mineralnej. Stelaż jest wykonany z wysokiej jakości stali o dużej sztywności, co ogranicza ryzyko pękania styków płyt.

Drugim rozwiązaniem, równie estetycznym i funkcjonalnym, jest gotowa, prefabrykowana wnęka okienna. Ułatwia ona wykonanie wykończenia wewnętrznego okna dachowego przy zastosowaniu systemu zatrzasków, bez konieczności malowania i klejenia. Oba produkty zamawia się pod wymiar okna dachowego, co gwarantuje ich idealne dopasowanie.

Fot. Velux

Szpalety umożliwią ułożenie grubszej warstwy wełny mineralnej pod oknem. W ten sposób zapobiega się przemarzaniu tego miejsca

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Montaż okien: prawidłowe ustawienie i zamocowanie okna
Wilgoć w domu: przyczyny i rozwiązania
Okna w domach energooszczędnych

Skomentuj:

Izolacje i montaż okien dachowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej