5 pytań, na które musisz odpowiedzieć, zanim kupisz bramę garażową
Inwestorom szukającym bram garażowych coraz trudniej dokonać dobrego wyboru. Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy? Aby nie zgubić się w gąszczu oferty rynkowej, odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie cechy bramy są dla nas ważne.
1. Jaka brama będzie pasować do naszego domu?
Brama garażowa powinna harmonijnie wkomponowywać się w bryłę budynku, podkreślać jego charakter i urodę. Dlatego renomowani producenci oferują całe bogactwo wzorów, które pozwalają dopasować bramę do koncepcji architektonicznej domu: gładkie bez przetłoczeń, z przetłoczeniami kasetonowymi, poziomymi wąskimi i szerokimi, a także wzory z przetłoczeniami podwójnymi i potrójnymi oraz z intarsjami ze stali nierdzewnej i drewna. Wybierać też można spośród kilku rodzajów szlachetnych powierzchni i oklein foliowych imitujących m.in. różne rodzaje drewna oraz z pełnej gamy kolorystycznej.
2. Jakie mamy oczekiwania związane z trwałością bramy?
Podstawową cechą dobrej bramy garażowej jest jej trwałość. Bramy renomowanych marek, dzięki idealnie dopasowanym do ich ciężaru sprężynom oraz odpowiednio dobranemu napędowi, nawet przez kilkadziesiąt lat działają płynnie, cicho i bezpiecznie. Jednocześnie ich odporne na działanie słońca, deszczu, śniegu i wiatru powierzchnie zachowują przez te lata niezmieniony wygląd. Kolory tych bram nigdy nie blakną.
3. Czy chcemy mieć bramę energooszczędną?
Istotną cechą nowoczesnej bramy jest jej energooszczędność, szczególnie ważna, gdy garaż znajduje się w bryle domu. Aby stratom ciepła zapobiec już na etapie montażu bramy, dobrze jest zainstalować między murem garażu a ościeżnicą specjalny profil z tworzywa sztucznego, który niweluje mostki termiczne. Profil ten wraz z dodatkowymi podwójnymi uszczelkami wargowymi, umieszczanymi bo bokach bramy i w jej górnym obszarze, nawet o 15% może poprawić termoizolacyjność bramy. Tak dzieje się np. wtedy, gdy zastosujmy oferowany przez firmę Hörmann zestaw ThermoFrame. Jeżeli w taki sposób zamontujemy bramę zbudowaną z segmentów o grubości 42 czy nawet 67 mm, uzyskamy bardzo dobrą, a nawet świetną izolacyjność cieplną.
4. Czy potrzebujemy bramy z napędem?
Brama z napędem oznacza wygodę korzystania z niej. Im szybszy napęd, tym mniej ciepła ucieka z garażu podczas otwierania i zamykania bramy. Ale prawdziwie energooszczędny napęd, taki jak np. SupraMatic firmy Hörmann, ponadto zużywa bardzo mało prądu. Otwierający się z szybkością 22 cm/s SupraMatic, dzięki inteligentnemu dopasowaniu poboru mocy do potrzeb, jest niezwykle energooszczędny nie tylko w czasie pracy, ale także w stanie czuwania. Pobór energii w trybie stand-by nie przekracza jednego wata. To wszystko sprawia, że zużywa on jedynie 20% energii, jaką pobierają zwykłe napędy.
5. Jakie sterowanie będzie dla nas najlepsze?
Nowoczesny napęd do bramy garażowej musi być nie tylko szybki i energooszczędny, ale także bardzo bezpieczny. Napędy, które działają w dwukierunkowym systemie sterowania radiowego BiSecur zapewniają maksymalne zabezpieczenie wysyłanego sygnału przed skopiowaniem, wykorzystują bowiem technologię 128 bitów używaną m.in. do kodowania transmisji bankingu on-line. Dwukierunkowe działanie umożliwia zarówno sterowanie bramą, jak i odczyt jej statusu (otwarta/zamknięta). Po naciśnięciu na odpowiedni przycisk nadajnik automatycznie potwierdza, czy brama rzeczywiście została zamknięta. W każdej sytuacji można więc sprawdzić, czy polecenie zostało wykonane, nawet wtedy, gdy brama znajduje się poza zasięgiem wzroku.
Skomentuj:
5 pytań, na które musisz odpowiedzieć, zanim kupisz bramę garażową