Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi zewnętrzne (wejściowe) do budynku - energooszczędność, bezpieczeństwo, wygląd

Red.

Dobre drzwi zewnętrzne to takie, które zapewnią bezpieczeństwo, izolacyjność cieplną i akustyczną, a przy tym będą odporne na działanie czynników atmosferycznych i spełnią indywidualne wymagania dotyczące estetyki.

Drzwi zewnętrzne ThermoSafe
Drzwi zewnętrzne ThermoSafe
Fot. mat. Hormann

Drzwi zewnętrzne są wizytówką naszego domu i sprawiają, że czujemy się w nim bezpiecznie. Dlatego na ich wybór warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się, jakie parametry są dla nas najważniejsze. Istotny jest przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane – ma on bowiem wpływ na wytrzymałość, izolacyjność cieplną oraz sposób  pielęgnacji drzwi.

Z jakiego materiału?

Drzwi drewniane - pasują do każdego stylu i każdej elewacji budynku. Producenci proponują niezliczoną liczbę wzorów i kolorów. Można nabyć drzwi z przeszkleniami lub z bogatą ornamentyką. Mają alternatywę w postaci drzwi wykonanych z płyt drewnopodobnych, takich jak MDF lub HDF.

Drzwi  z tworzywa sztucznego - są atrakcyjne cenowo i – w porównaniu do tych z drewna – łatwe w konserwacji. Ich powierzchnia daje wiele możliwości dopasowania wyglądu do indywidualnych upodobań, pod wpływem słońca może jednak z czasem zmienić swój kolor. Takie drzwi powinny być wyposażone w stalowy rdzeń, który zapobiegnie ich odkształceniu i zwiększy stabilność. W zależności od zastosowanego wypełnienia mogą uzyskać nawet wysoki poziom izolacyjności cieplnej.

Drzwi ze stali -  produkuje się je też z blachy stalowej ocynkowanej; stalowe mogą być ościeżnice, rzadziej skrzydło. Mają szkielet z kształtowników stalowych usztywniony prętami lub blachą profilowaną, a wypełnienie szkieletu stanowi izolacja ze sztywnej pianki poliuretanowej. Okładziny zewnętrzne mogą być wykonane z gładkich lub wytłaczanych płyt stalowych, z grubych profilowanych i laminowanych płyt wiórowych, grubych płyt wiórowych z okleiną z naturalnego drewna lub z grubej sklejki wodoodpornej. Ze stali wykonuje się najczęściej drzwi antywłamaniowe.

Drzwi stalowe Hormann
Drzwi stalowe Hormann
Fot. mat. Hormann

Drzwi z aluminium - nie tylko wymagają minimalnej pielęgnacji i doskonale zabezpieczają przed włamaniem, ale są także odporne na korozję i warunki atmosferyczne. Zależnie od wypełnienia odznaczają się bardzo wysoką izolacyjnością cieplną oraz wysoką izolacyjnością akustyczną. Są wytrzymałe, funkcjonalne i wygodne. Do ich czyszczenia wystarczy szmatka i woda.

Maksymalne bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne mogą być zwykłe, wzmocnione albo szczególnie odporne na włamanie, czyli antywłamaniowe. Istnieje sześć zasadniczych klas odporności drzwi na włamanie. Oznaczane są symbolem RC wraz z cyfrą. W drzwiach antywłamaniowych zwiększoną wytrzymałość zapewnia odpowiednia konstrukcja: rama stalowa usztywniona jest poziomymi i pionowymi prętami tworzącymi ruszt, a szkielet wewnętrzny wypełniony materiałem izolacyjnym – wełną lub pianką. Z zewnątrz konstrukcja pokryta jest ocynkowaną blachą stalową grubości 2-3 mm. Drzwi mogą być wykończone drewnem lub okleiną foliową albo drewnopochodną.  Bardzo bezpieczne są drzwi firmy Horman - ThermoCarbon  posiadają w standardzie 9-punktowe, a ThermoSafe 5-punktowe ryglowanie. W przeszkleniach stosowane jest bezodpryskowe zespolone przeszklenie bezpieczne. 

Cicho i ciepło

Izolacyjność akustyczna drzwi zewnętrznych określana jest współczynnikiem Rw, który informuje, czy drzwi dobrze chronią przed hałasem z zewnątrz. O izolacyjność akustyczną trzeba szczególnie zadbać wtedy, gdy dom buduje się w hałaśliwym otoczeniu. Izolację akustyczną wykonuje się ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Im większą wartość ma współczynnik Rw drzwi, tym lepiej, a może mieć od 27 do 44 dB.

Bardzo ważna jest też izolacja termiczna. Drzwi muszą chronić budynek przed uciekaniem ciepła, w związku z tym muszą mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła Ud. Doskonałą izolacyjność termiczną mają m.in. drzwi zewnętrzne ThermoCarbon (Hörmann), które dzięki temu, że ich współczynnik Ud wynosi w przybliżeniu nawet ok. 0,47 W/(m²K), zalecane są do stosowania w domach pasywnych.

Istotny z tego punktu widzenia jest również sam montaż drzwi. Nieodpowiedni montaż  może stać się bowiem przyczyną powstania mostków termicznych, a co za tym idzie, strat energii cieplnej oraz nawet zawilgocenia konstrukcyjnych materiałów budynku.

Ekspert: Krzysztof Horała, prezes Hormann Polska sp. o.o.

O czym należy pamiętać wybierając drzwi zewnętrzne?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne mają atrakcyjny design i dobrą izolacyjność cieplną. W roku 2021 dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi wejściowych wynosił będzie 1,3 W/(m²K). Obecnie to minimum w domach energooszczędnych. Dlatego większość drzwi firmy Hormann nie tylko spełnia te warunki, ale nawet znacznie je przewyższa.

Najlepsze - ThermoCarbon - z płytą aluminiową o grubości 100 mm -  prawie dwukrotnie przekraczają poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych i osiągają Ud nawet 0,47 W/(m²K). Funkcję przegrody termicznej pełni tu profil ramy skrzydła wykonany z kompozytu karbonu i włókna szklanego. Istotna jednak jest nie tylko grubość i konstrukcja skrzydła, ale także odpowiednia ościeżnica o dużym oporze cieplnym. Najwięcej ciepła ucieka właśnie przez ościeżnicę i jej połączenie ze skrzydłem drzwi. Przy ościeżnicach stalowych, nawet jeśli skrzydło jest bardzo grube, trudno o wysoką izolacyjność cieplną. Dlatego bardzo dobre są aluminiowe ościeżnice z przegrodą termiczną wypełnioną pianką PU.

Istotne są również uszczelki i ich usytuowanie. Drzwi ThermoCarbon, a także inne aluminiowe drzwi firmy Hormann - ThermoSafe, jak i stalowe drzwi Thermo65 o Ud nawet 0,87 W/(m²K) posiadają uszczelnienie na wszystkich krawędziach.

Drzwi wejściowe powinny być też bezpieczne. Dlatego ThermoCarbon i ThermoSafe standardowo oferujemy w klasie przeciwwłamaniowej RC 3, a ThermoCarbon – opcjonalnie w klasie RC 4. Drzwi stalowe Thermo65 – opcjonalnie dostępne są w klasie RC 2.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi zewnętrzne (wejściowe) do budynku - energooszczędność, bezpieczeństwo, wygląd