Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi zewnętrzne (wejściowe) do budynku - energooszczędność, bezpieczeństwo, wygląd

Red.

Dobre drzwi zewnętrzne to takie, które zapewnią bezpieczeństwo, izolacyjność cieplną i akustyczną, a przy tym będą odporne na działanie czynników atmosferycznych i spełnią indywidualne wymagania dotyczące estetyki.

Drzwi zewnętrzne ThermoSafe
Drzwi zewnętrzne ThermoSafe
Fot. mat. Hormann

Drzwi zewnętrzne są wizytówką naszego domu i sprawiają, że czujemy się w nim bezpiecznie. Dlatego na ich wybór warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się, jakie parametry są dla nas najważniejsze. Istotny jest przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane – ma on bowiem wpływ na wytrzymałość, izolacyjność cieplną oraz sposób  pielęgnacji drzwi.

Z jakiego materiału?

Drzwi drewniane - pasują do każdego stylu i każdej elewacji budynku. Producenci proponują niezliczoną liczbę wzorów i kolorów. Można nabyć drzwi z przeszkleniami lub z bogatą ornamentyką. Mają alternatywę w postaci drzwi wykonanych z płyt drewnopodobnych, takich jak MDF lub HDF.

Drzwi  z tworzywa sztucznego - są atrakcyjne cenowo i – w porównaniu do tych z drewna – łatwe w konserwacji. Ich powierzchnia daje wiele możliwości dopasowania wyglądu do indywidualnych upodobań, pod wpływem słońca może jednak z czasem zmienić swój kolor. Takie drzwi powinny być wyposażone w stalowy rdzeń, który zapobiegnie ich odkształceniu i zwiększy stabilność. W zależności od zastosowanego wypełnienia mogą uzyskać nawet wysoki poziom izolacyjności cieplnej.

Drzwi ze stali -  produkuje się je też z blachy stalowej ocynkowanej; stalowe mogą być ościeżnice, rzadziej skrzydło. Mają szkielet z kształtowników stalowych usztywniony prętami lub blachą profilowaną, a wypełnienie szkieletu stanowi izolacja ze sztywnej pianki poliuretanowej. Okładziny zewnętrzne mogą być wykonane z gładkich lub wytłaczanych płyt stalowych, z grubych profilowanych i laminowanych płyt wiórowych, grubych płyt wiórowych z okleiną z naturalnego drewna lub z grubej sklejki wodoodpornej. Ze stali wykonuje się najczęściej drzwi antywłamaniowe.

Drzwi z aluminium - nie tylko wymagają minimalnej pielęgnacji i doskonale zabezpieczają przed włamaniem, ale są także odporne na korozję i warunki atmosferyczne. Zależnie od wypełnienia odznaczają się bardzo wysoką izolacyjnością cieplną oraz wysoką izolacyjnością akustyczną. Są wytrzymałe, funkcjonalne i wygodne. Do ich czyszczenia wystarczy szmatka i woda.

Drzwi stalowe Hormann
Drzwi stalowe Hormann
Fot. mat. Hormann

Maksymalne bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne mogą być zwykłe, wzmocnione albo szczególnie odporne na włamanie, czyli antywłamaniowe. Istnieje sześć zasadniczych klas odporności drzwi na włamanie. Oznaczane są symbolem RC wraz z cyfrą. W drzwiach antywłamaniowych zwiększoną wytrzymałość zapewnia odpowiednia konstrukcja: rama stalowa usztywniona jest poziomymi i pionowymi prętami tworzącymi ruszt, a szkielet wewnętrzny wypełniony materiałem izolacyjnym – wełną lub pianką. Z zewnątrz konstrukcja pokryta jest ocynkowaną blachą stalową grubości 2-3 mm. Drzwi mogą być wykończone drewnem lub okleiną foliową albo drewnopochodną. 

Cicho i ciepło

Izolacyjność akustyczna drzwi zewnętrznych określana jest współczynnikiem Rw, który informuje, czy drzwi dobrze chronią przed hałasem z zewnątrz. O izolacyjność akustyczną trzeba szczególnie zadbać wtedy, gdy dom buduje się w hałaśliwym otoczeniu. Izolację akustyczną wykonuje się ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Im większą wartość ma współczynnik Rw drzwi, tym lepiej, a może mieć od 27 do 44 dB.

Bardzo ważna jest też izolacja termiczna. Drzwi muszą chronić budynek przed uciekaniem ciepła, w związku z tym muszą mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła Ud. Doskonałą izolacyjność termiczną mają m.in. drzwi zewnętrzne, które dzięki temu, że ich współczynnik Ud wynosi w przybliżeniu nawet ok. 0,47 W/(m²K), zalecane są do stosowania w domach pasywnych.

Istotny z tego punktu widzenia jest również sam montaż drzwi. Nieodpowiedni montaż  może stać się bowiem przyczyną powstania mostków termicznych, a co za tym idzie, strat energii cieplnej oraz nawet zawilgocenia konstrukcyjnych materiałów budynku.

O czym należy pamiętać wybierając drzwi zewnętrzne?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne mają atrakcyjny design i dobrą izolacyjność cieplną. W roku 2021 dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi wejściowych wynosił będzie 1,3 W/(m²K). Obecnie to minimum w domach energooszczędnych.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi zewnętrzne (wejściowe) do budynku - energooszczędność, bezpieczeństwo, wygląd