Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Kuchnie: w poszukiwaniu stylu

Tekst: Katarzyna Kowalska, Stylizacja: Monika Lewandowska/Phototapeta, Agnieszka Osak-Rejmer Zdjęcia: Monika Lewandowska/Phototapeta, Sylwester Rejmer

Urządzając kuchnię, najbardziej skupiamy się na jej funkcjonalności. I słusznie, ale nawet czysto użytkowe pomieszczenie może i powinno mieć wyraźny styl. Wybierzmy go zależnie od swoich upodobań. Dla niezdecydowanych - trzy wnętrza w niezmiennie modnych stylach.

Kuchnia w zgodzie z naturą, czyli swojsko 1

Im mniej regularny kształt ma deska, im więcej w niej sęków, tym efektowniejszy mebel ? taką zasadą pan Adam Pawelec, stolarz z zawodu, kierował się przy wyborze materiału na szafki do swojej kuchni. Zrobił je z dębowych desek, które zaolejował, co pogłębiło ich barwę i podkreśliło rysunek słojów. Blat kuchenny powstał z pięknej litej dębiny zabezpieczonej lakierem. Uwagę zwraca jego naturalnie nierówna krawędź.

Na podłodze w kuchni (tak jak w całym mieszkaniu znajdującym się w kamienicy) zachowała się przedwojenna deska sosnowa. Przeszła gruntowną kurację odmładzającą ? została wycyklinowana i polakierowana.

Kuchnia w zgodzie z naturą, czyli swojsko 2

Dębowy stół i krzesła są w rodzinie od czasów między-wojennych ubiegłego wieku. Lampę z targu staroci gospodarze ozdobili abażurem z rafii własnego pomysłu.

Fot. Sylwester Rejmer

Kuchnia po prostu nowocześnie 1

Jednolite płaszczyzny, materiały wysokiej jakości, kontrastowa kolorystyka i nieliczne, proste ozdoby, a do tego funkcjonalna zabudowa ? to wszystko można dostrzec w prezentowanej kuchni.

Fronty szafek są zrobione z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF, blaty i boki wyspy ? z czarnego granitu, a ścianę nad blatem chroni szczotkowane aluminium. Ciąg kuchenny składa się z wyspy z piekarnikiem i płytą grzejną oraz wysokiej zabudowy z blatem do pracy. Główną dekoracją jest kontrast dwóch kolorów: czerni i bieli.

Fot. Sylwester Rejmer

Kuchnia po prostu nowocześnie 2

Kolory kinkietów osadzonych na płytkach wyciętych z pleksiglasu nawiązują do barw frontów kuchennych szafek. Kinkiety te nie tylko oświetlają, ale też zdobią.

Fot. Sylwester Rejmer

Kuchnia z tęsknoty za przeszłością 1

Pani Magda chciała mieć kuchnię o nieco staroświeckim wystroju. Zdecydowała się na styl prowansalski z meblami z drewna pomalowanego na charakterystyczny odcień złamanej bieli i ażurowymi frontami górnych szafek. Klimat takiego wnętrza sprzed lat podkreślają detale: uchwyty z ceramiki i patynowanego mosiądzu, zawieszone na relingach naczynia, m.in. garnki i patelnie ? stare bądź na takie stylizowane.

 

Wszystkie szafki zrobiono na zamówienie z malowanego drewna sosny. Ścianę nad dębowym blatem chronią panele z postarzanej blachy stalowej, co podkreśla charakter całej kuchni. Dobrze wpisuje się w niego również posadzka z niewielkich płytek gresu połączonych grubymi, nierównymi fugami.

Kuchnia z tęsknoty za przeszłością 2

Drewniana konstrukcja w narożniku przypomina stary piec. We współczesnym wnętrzu jego funkcję pełni piekarnik, płyta grzejna oraz wyciąg.

Kuchnia z tęsknoty za przeszłością 3

Głęboki ceramiczny zlewozmywak nakładany na szafkę  ma tradycyjną formę. Do niego dobrano baterię o bardziej współczesnym wzornictwie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Aranżacja dla całej rodziny
Kuchnia wysoko zabudowana
Kuchnia: wzorcowe oświetlenie

Skomentuj:

Kuchnie: w poszukiwaniu stylu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej