Klimatyzacja: na co zwrócić uwagę przed zakupem
Klimatyzacja w mieszkaniu ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Argumentów za i przeciw klimatyzacji jest zatem wiele. Które są trafne?
Klimatyzator
Klimatyzator to urządzenie chłodzące powietrze. Jeśli jest dobrej jakości, jego moc jest dopasowana do warunków w jakich pracuje i jest umieszczony w odpowiednim miejscu, to zapewnia chłód nawet w najgorętsze dni lata. Najnowocześniejsze klimatyzatory mają automatyczną regulację temperatury, która będzie utrzymywana w pomieszczeniu.
Klimatyzacja wymaga fachowego montażu, a później dobrego serwisu. Fachowiec musi dobrać odpowiedni model, biorąc przy tym pod uwagę szereg parametrów m.in. kubaturę pomieszczenia, nasłonecznienie, izolację budynku itp. Potem powinien regularnie przeprowadzać konserwację klimatyzacji, aby ta zawsze działa sprawnie.
Zdrowie
Przebywanie w strumieniu zimnego powietrza zwiększa ryzyko infekcji. Klimatyzator można umieścić w miejscu, z którego nawiew nie będzie skierowany bezpośrednio na domowników. Większość klimatyzatorów ma ruchome prowadnice powietrza, które można przestawiać właśnie po to, żeby uniknąć przeziębienia i innych infekcji.
Hałas
Głośne klimatyzatory są na ogół niezbyt wysokiej klasy. Te markowe są wyciszone, jednak pracujący klimatyzator nie jest cichy. Przed zakupem, warto więc posłuchać jak dany klimatyzator pracuje.
Pożeracz energii
Klimatyzator pobiera sporo energii elektrycznej. Jeżeli boimy się wysokich rachunków za prąd, lepiej uruchamiać go tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest potrzebny. A kupując klimatyzator, warto wybrać taki, który jest wyposażony w inwerter płynnie dopasowujący wydajność sprężarki do obciążenia cieplnego. Dzięki temu pobór energii jest nawet o 30% mniejszy niż prostego klimatyzatora ze sprężarką o stałej wydajności.
W przypadku klimatyzacji, która intensywnie działa zarówno latem, jak i zimą, to ważny parametr. Najbardziej energooszczędne modele mają klasę energetyczną A++.
Wentylacja
Klimatyzacja nie tylko schładza, ale też oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. A czyste powietrze oznacza lepsze samopoczucie. Dlatego warto dowiedzieć się jakie filtry ma kupowany klimatyzator.
Producenci proponują:
- aktywny filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy,
- filtr pyłowy, który zabezpiecza klimatyzator przed gromadzeniem się kurzu i większych cząsteczek takich jak np. włosy czy sierść zwierząt,
- filtr elektrostatyczny, bardzo wydajny filtr wychwytujący drobne cząsteczki kurzu i dymu
- filtr właściwościach antybakteryjnych
- filtr jonowy, który niszczy i hamuje wzrost wirusów, alergenów i pleśni.
Jaki wybrać?
Działanie klimatyzatora może być nawet korzystne dla zdrowia dzięki temu, że jest on zawsze wyposażony w filtr powietrza, a zatem je oczyszcza. Stosując filtr HEPA, można się pozbyć unoszących się w powietrzu kurzu, pyłków roślin, roztoczy, zarodników grzybów i pleśni, a nawet bakterii i wirusów. Silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają filtry z atomami srebra. Warunkiem pozytywnego działania klimatyzatora jest jego regularne czyszczenie i dezynfekowanie.
Przenośny czy stacjonarny
Odgłosy pracy tego typu klimatyzatorów bywają bardzo dokuczliwe. Ten problem można rozwiązać, kupując klimatyzator dwuczęściowy, czyli typu split. Wtedy hałaśliwa sprężarka jest umieszczona w jednostce zewnętrznej instalowanej poza domem - takie rozwiązanie jest bardzo popularne. W pomieszczeniu jest cicho, ale oczywiście hałas słychać na zewnątrz i trzeba to brać pod uwagę, wybierając miejsce montażu.
Skomentuj:
Klimatyzacja: na co zwrócić uwagę przed zakupem