Za gorąco w mieszkaniu? Sześć prostych sposobów, by obniżyć temperaturę pomieszczeń
Gdy z nieba leje się żar, powietrze jest suche i nie wieje choćby najmniejszy wiatr, szukamy schronienia w domu. Tam jednak nie zawsze jest dużo chłodniej. Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?



Zamknij okna
Brzmi to dziwnie, bo pierwszym odruchem podczas upałów jest wpuszczenie powietrza do mieszkania. To błąd! Gorące powietrze wypełni pomieszczenia i nie pomoże nawet zrobienie przeciągu. Tak więc, wzorem śródziemnomorskim, zamykamy okna, opuszczamy rolety, zasłaniamy zasłony. Promienie słoneczne nie będą wpadać do środka i nagrzewać podłogi, tapicerki mebli itp.

Zrób przeciąg
Kup wentylator, lub wiatraczek, nawet mały. Jeżeli rozmieścisz je w kilku miejscach możesz stworzyć chłodzący podmuch, który równomiernie rozproszy ciepło w mieszkaniu i pomoże utrzymać stałą temperaturę. Ważne: zadbaj o to, by podmuch z wentylatora nie był skierowany wprost na ciebie - unikniesz przeziębienia, które w upalne dni jest jeszcze bardziej uciążliwe.

Woda w wannie
Napuść do wanny zimnej wody i otwórz drzwi łazienki. Woda doskonale pochłania ciepło i chłodzi powietrze. Można też zmoczyć prześcieradło lub kilka ręczników i powiesić je na krzesłach lub drzwiach - ta metoda jest mało estetyczna, ale bardzo skuteczna. W ten sposób dodatkowo nawilżymy powietrze w mieszkaniu.

Nie gotuj!
W upalne dni zazwyczaj nie mamy wielkiego apetytu. Najlepiej jest więc przygotować lekką sałatkę, chłodnik czy inne danie, które nie wymaga użycia piekarnika czy kuchenki. Użycie tych sprzętów podczas upałów może spowodować, że sam się "ugotujesz".

Wyłącz sprzęty elektryczne
Warto ograniczyć w szczycie upałów używanie urządzeń elektrycznych, bo wytwarzają one sporo ciepła. Najwięcej ciepła generują: lodówka, telewizor, oświetlenie i kuchenka mikrofalowa. Wyłączmy więc te, których nie musimy używać.

A jednak otwórz okna - ale późnym wieczorem
Okna można otworzyć po zmroku, wtedy jest chłodniej. Wietrz mieszkanie przez 4 do 6 godzin, lub do rana. Rześkie poranne powietrze ułatwi poranne wstawanie i przygotuje na kolejny gorący dzień.